احتمال بی اثر بودن عینک های ضد نور آبی بر سلامت چشم

احتمال بی اثر بودن عینک های ضد نور آبی بر سلامت چشم

به گزارش اسمارت کاور، عینک های ضد نور آبی احیانا بر بهبود سلامت چشم یا کیفیت خواب تاثیری ندارند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، یک مطالعه ی جدید نشان داده است که عینک های ضد نور آبی امکان دارد به اندازه ی بازاریابی هایی که برای آنها شده، کارآمد نباشند. به نظر می آید این عینک ها که برای فیلتر کردن نور آبی طراحی شده اند، تأثیر قابل توجهی در پیشگیری از خستگی چشم یا بهبود کیفیت خواب بعد از استفاده از کامپیوتر نداشته باشند.
از اوایل دهه ی ۲۰۰۰، عینک های فیلتر یا مسدود کننده ی نور آبی محبوبیت پیدا کرده اند و اغلب توسط اپتومتریست ها سفارش یا تجویز می شوند. هیچ یک از مطالعات قبلی شواهدی عرضه نکردند که لنزهای فیلتر کننده ی نور آبی از صدمه شبکیه که بافت حساس به نور در پشت چشم است، محافظت می کنند.
این مطالعه ی جدید با همکاری دانشمندان دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیتی لندن و دانشگاه موناش استرالیا انجام شد.
هدف آنها ارزیابی اثرات لنزهای فیلتر کننده نور آبی در مقابل لنزهای غیر فیلتر کننده از نظر عملکرد بصری، حفاظت از شبکیه چشم و بهبود کیفیت خواب بود. ۱۷ کارآزمایی با حضور شش کشور، با شرکت کنندگان در گروهای پنج تا ۱۵۶ نفری و دوره های ارزیابی کمتر از یک روز تا پنج هفته انجام شد.
پروفسور لورا داونی (Laura Downie)، نویسنده ی ارشد این مطالعه، در اینباره می گوید: ما دریافتیم که استفاده از عینک های فیلتر کننده ی نور آبی برای کاهش خستگی بصری مرتبط با استفاده از کامپیوتر، امکان دارد هیچ مزیت کوتاه مدتی نداشته باشد. همینطور هم اکنون معلوم نیست که آیا این عینک ها بر کیفیت بینایی یا نتایج در رابطه با خواب تأثیر می گذارند یا خیر، و هیچ نتیجه گیری در مورد اثرات بالقوه بر سلامت شبکیه در بلند مدت نمی توان گرفت. مردم هنگام تصمیم گیری برای خرید این عینک باید از این یافته ها آگاه باشند.
داونی همینطور بر اهمیت در نظر گرفتن کیفیت و مدت این مطالعات تصریح کرد.
محققان بر احتیاج به تحقیقات بالینی باکیفیت بالا و گسترده با دوره های پیگیری طولانی تر و جمعیت های متنوع تر تاکید نمودند. چنین مطالعاتی باید اثرات بالقوه این لنزها را بر عملکرد بینایی، خواب و سلامت چشم بررسی کند.
جالب توجه است، این بررسی عوارض جانبی نامطلوب استفاده مداوم از عینک فیلتر کننده ی نور آبی را نیافت. هر گونه اثر گزارش شده، مانند ناراحتی، سردرد، یا تغییرات خلقی، خفیف و کوتاه مدت بود. این اثرات بیشتر به استفاده از عینک به صورت کلی نسبت داده می شود چونکه مشکلات مشابهی در مورد لنزهای غیر فیلتر کننده نور آبی هم وجود داشت.
پروفسور داونی می گوید: طی چند سال گذشته، بحث های اساسی در مورد این که آیا لنزهای فیلتر کننده نور آبی در عینک ها کارآمد هستند یا خیر، وجود داشته است. تحقیقات نشان داده است که این لنزها به صورت مکرر برای بیماران در خیلی از نقاط جهان تجویز می شوند و طیف وسیعی از ادعاهای بازاریابی در مورد مزایای بالقوه آنها وجود دارد، همچون این که امکان دارد فشار چشم مرتبط با استفاده از دستگاههای دیجیتال را کاهش دهند، کیفیت خواب را بهبود بخشند و از شبکیه چشم دربرابر صدمه های ناشی از نور آبی محافظت کنند. نتایج بررسی ما، بر مبنای بهترین شواهد موجود، نشان داده است که شواهد قطعی و مطمئن برای این ادعاها وجود ندارد.
افزایش استفاده از دستگاههای دیجیتال جدید، که نور آبی بیشتری نسبت به منابع نور سنتی ساطع می کنند و اغلب نزدیک تر به زمان خواب استفاده می شوند، مبنای مهمی برای بازاریابی عینک های فیلترکننده نور آبی بوده است.
دکتر سومیر سینگ (Sumeer Singh)، پژوهشگر فوق دکترا در لابراتوار داونی، خاطرنشان می کند: میزان نور آبی که چشمان ما از منابع مصنوعی مانند صفحه نمایش کامپیوتر ها دریافت می کند، حدود یک هزارم نور طبیعی است. همینطور باید به خاطر داشت که لنزهای فیلتر کننده نور آبی معمولاً حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد نور آبی را فیلتر می کنند. فیلتر کردن سطوح بالاتر نور آبی مستلزم آن است که لنزها یک رنگ کهربایی قابل مشاهده داشته باشند که تأثیر قابل توجهی بر درک رنگ ها خواهد گذاشت.
این مطالعه در مجله Cochrane Database of Systematic Reviews انتشار یافته است.
منبع:

1402/05/28
12:24:34
5.0 / 5
474
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد