در پژوهشگاه رویان؛

تولید کیتی که درمان سرطان را شخصی می کند

تولید کیتی که درمان سرطان را شخصی می کند

به گزارش اسمارت کاور، مسئول کارگروه سرطان پژوهشگاه رویان اظهار داشت: برپایه یافته محققان پژوهشگاه یک کیت آزمایشگاهی می تواند بهترین ترکیب دارویی برای مبتلایان به سرطان های مختلف را تشخیص دهد.مرضیه ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به یافته های محققان در پژوهشگاه رویان در رابطه با کیت تشخیصی مقاومت دارویی اظهار داشت: این کیت تشخیصی بهترین نوع دارو برای مبتلایان به سرطان های مختلف را مشخص می کند. محققان و دانشجویان ارشد و دکتری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشگاه علم و فرهنگ حدود ۵-۶ سال بر روی این پروژه کار کرده اند.
مسئول کارگروه سرطان پژوهشگاه رویان اضافه کرد: بعد از عمل جراحی توده ها و بهبود زخم های جراحی، بیمار بعد از مدتی با رفتن به آنکولوژیست ها باید داروهای شیمی درمانی دریافت کند اما لزوماً بدن افراد به داروهای شیمی درمانی تجویز شده توسط پزشک پاسخ مطلوب نمی دهد.
وی اضافه کرد: در نتیجه تیم تخصصی آنکولوژیست ها مجبور هستند ترکیب دارویی را تغییر دهند تا به بهترین ترکیب برسند تا بدن بیمار به یکی از داروها پاسخ دهد.
ابراهیمی بیان نمود: به دنبال سلسله تحقیقاتی که در پژوهشگاه رویان انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که زمانیکه بیمار جراحی را انجام می دهد، میتوان بافت توموری را از بدن بیمار دریافت و سلول های توموری را از آن خارج کرد و در واقع با این عمل، مدلی شبیه ناحیه توموری ایجاد می شود.
وی افزود: از طرفی دیگر با توجه به این که این کار برای توده های توموری توپر انجام شده، لابراتوار آنها را به صورت توده های شبه توموری در فاصله جراحی تا آن زمان که بیمار باید به آنکولوژیست رجوع کند، کشت می دهد و در نهایت آرایه ای از داروهای موجود در کشور، بر این شبه توموری اثر داده می شود و بهترین ترکیب دارویی که این شبه توموری پاسخگو بوده، معرفی و در اختیار آنکولوژیست ها قرار داده می شود.
مسئول کارگروه سرطان پژوهشگاه رویان با اعلان اینکه تیم تحقیقاتی از نوعی کیت برای سرطان های پوست ملانوما، معده و پستان بهره برده اند، اشاره کرد: این نوع تشخیص در شرایط علمی، تشخیص مبتنی بر فرد گفته می شود و دارویی که تجویز می شود، داروی مبتنی بر بیماری فرد و نوع درمان، درمان مبتنی بر فرد خواهد بود؛ به عبارت دیگر آینده درمان بیماران در سایر کشورها اینست که بیماران را برپایه هویت خودشان درمان نماییم نه این که برای همه افراد یک نسخه بپیچیم چون که بیماران به لحاظ ژنتیکی و رفتاری متفاوت هستند.
ابراهیمی اضافه کرد: به صورت مثال فردی که سرطان سینه دارد، یک مجموعه دارویی را دریافت می کنند اما الزامی ندارد بدن همه بیماران به آن پاسخ دهد؛ در واقع پزشک ۴ -۵ سیکل درمان را انجام می دهد و خیلی دیر متوجه می شود که بدن بیمار به دارو پاسخ مثبت داده یا نه و امکان دارد در همین بازه زمانی تومور رشد و گسترش پیدا می کند. در واقع در صورتیکه پزشک فکر می کند بدن بیمار به دارو پاسخ مثبت داده، اما چون بدن شخص دیرتر پاسخ درمان را می دهد پزشک اینطور فکر می کند که روند درمان به خوبی پیش می رود اما امکان دارد این گونه نباشد و زمان را از دست می دهیم.
وی بیان نمود: این کیت ها شرایطی را فراهم می آورد که در کوتاه مدت بیمار بتواند جواب شبه واقعی را بگیرد. ضمن این که متوجه خواهیم شد بیمار به ترکیب دارویی که مقرر است تجویز شود مقاوم است یا حساس. ایشان سپس اشاره کرد: در یافته های محققان مشخص شد که مشابه این نوع کیت در ایران وجود نداشته و در خارج از کشور هم کشورهای محدودی مثل یک مرکز در آمریکا، یک مجموعه در فرانسه و آلمان این کار و توسعه کیت ها را انجام می دهند و در مجموع محدود هستند چون که این نوع کیت های مبتنی بر فرد نیازمند لابراتوار های تخصصی اند. قیمت این نوع کیت پس از دریافت مجوزهای لازم مشخص می شود. مسئول کارگروه سرطان پژوهشگاه رویان در انتها اظهار داشت: برای ورود کیت تشخیص مقاومت دارویی به بازار درحال دریافت مجوز از اداره تجهیزات پزشکی هستیم.

1402/06/02
22:02:41
5.0 / 5
391
تگها: پست , تولید , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد