دو نانوواکسن ضدسرطان به مرحله کارآزمایی بالینی رسیدند

دو نانوواکسن ضدسرطان به مرحله کارآزمایی بالینی رسیدند

اسمارت کاور: دو واکسن ضدسرطان RNA مسنجر (mRNA)، با بهره گیری از همان فناوری واکسن ضدکرونا پس از آن که پژوهشگران نتایج امیدوارکننده ای را در مطالعات قبلی گزارش دادند، به مرحله بعدی آزمایشات بالینی رسیدند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، مادرنا و مرک بتازگی از شروع آزمایش فاز سوم واکسن ضد ملانوما V۹۴۰ (mRNA-۴۱۵۷) را اعلام کردند، در صورتیکه واکسن ضدسرطان لوزالمعده بیونتک، (BNT۱۲۲)، وارد آزمایش فاز II می شود.
برای ایجاد واکسن های ضدسرطان شخصی، دانشمندان از نظر ژنتیکی نمونه ای را از تومور بیمار توالی یابی کرده و نئوآنتی ژن ها (پروتئین های غیرطبیعی) که به احتمال زیاد موجب ایجاد پاسخ ایمنی می شوند را شناسایی می کنند. واکسن های mRNA از نانوذرات لیپیدی بهره مند هستند. در صورتیکه واکسن های ضدکرونا، طرح های ژنتیکی را برای پروتئین سنبله ویروس کرونا ارائه می دهند، واکسن های ضدسرطان حاوی DNA برای تولید نئوانتی ژن های انتخاب شده هستند.
هر دو واکسن در ترکیب با مهار کننده های بازرسی ایمنی، آنتی بادی های مونوکلونال که قبلاً برای خیلی از انواع سرطان تأیید شده اند، مورد آزمایش قرار می گیرند. تعدادی از تومورها می توانند پاسخ های ایمنی طبیعی را سرکوب کنند. مهار کننده های بازرس PD-۱ و PD-L۱ مانع از این سرکوب می شود و فعالیت سلول T را بازیابی می کنند. ترکیب واکسن که به سلول های ایمنی بدن کمک می نماید تا سرطان را تشخیص دهد با یک مهارکننده بازرس، می تواند مانع از سرکوب فعالیت سیستم ایمنی شده و در عین حال، سرعت عملکرد سیستم ایمنی را بیشتر می کند.
واکسن ملانوما
V۹۴۰ در یک کارآزمایی فاز II که ۱۵۷ نفر با ملانوم مرحله III یا IV برای آن ثبت نام کرده بودند، مورد آزمایش قرار گرفت. تومورهای آنها بطورکامل برداشته شده بود، اما سرطان به یک غده لنفاوی گسترش یافته بود؛ بنابراین، در معرض خطر بالایی برای عود و متاستاز قرار داشتند.
در کنفرانس انجمن تحقیقات سرطان آمریکایی امسال در ماه آوریل، پژوهشگران گزارش دادند که افرادی که واکسن بعلاوه مهار کننده بازرس را دریافت کرده اند، ۴۴ درصد احتمال عود بیماری یا مرگ را در مقایسه با کسانی که فقط Keytruda را دریافت کرده بودند، کمتر بود.
بیونتک واکسن خودرا در یک کارآزمایی فاز I مورد آزمایش قرار داد که در آن ۱۶ نفر بعد از جراحی برای سرطان پانکراس، از مهارکننده بازرس استفاده کردند. در نشست سالانه ASCO پژوهشگران گزارش دادند که نیمی از شرکت کنندگان پاسخ های قوی سلول T را دریافت نمودند. این افراد در پیگیری های ۱۸ ماهه، هیچ نشانه ای از عود سرطان نداشتند. در اینجا نیز، واکسن بطور کلی ایمن و به خوبی تحمل شد.

1402/06/04
14:42:15
5.0 / 5
362
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد