معاون ستاد هوش مصنوعی با اسمارت كاور مطرح كرد؛

زنگ خطر تحریم تجهیزات هوش مصنوعی

زنگ خطر تحریم تجهیزات هوش مصنوعی

به گزارش اسمارت کاور، معاون ستاد هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اعمال تحریم صادرات تجهیزات در رابطه با هوش مصنوعی در بعضی کشورها تصریح کرد که این تجهیزات هر چه زودتر باید به کشور وارد شود.هادی عاشری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به تحریم های تجهیزات هوش مصنوعی از جانب برخی کشورها اظهار داشت: البته فعلا تهدیدی وجود ندارد ولی جنگ اقتصادی سنگین در حوزه هوش مصنوعی بین آمریکا و چین در جریان است و همین هم اکنون آمریکا صادرات یک سری تجهیزات و هاردهای خاص به چین را ممنوع کرده و یک سری شرکتهای آمریکایی در این خصوص جریمه سنگین شدند.
زنگ خطر تحریم تجهیزات هوش مصنوعی / تجهیزات را هرچه سریعتر باید به کشور وارد کنیم
معاون ستاد هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست جمهوری افزود: امکان دارد بزودی این قصه برای ایران هم رخ دهد؛ کما این که در سازمان ملل هم فعالیتهایی رخ می دهد و یک سری تهدید وجود دارد که امکان دارد بزودی عملیاتی شود. ما در ستاد هوش مصنوعی اعتقاد داریم که بحث تهدیدات هوش مصنوعی که در رسانه ها مطرح می شود، بخشی از یک بازی بزرگ تر است که نهایتا هوش مصنوعی بعنوان یک تهدید مثل انرژی هسته ای شناخته شود و نهایتا یک شورایی تشکیل گردد و یک سری کشورها در این شورا بازی داده شوند و بقیه از آن بازی بیرون بمانند و نهایتا محدودیت بر روی آن اعمال شود. ازاین رو مهم می باشد که تجهیزات را هرچه سریعتر وارد و حتی بیشتر از نیاز کشور وارد نماییم و ذخیره و انبار شوند.
وی در ادامه به راهبردهای سند هوش مصنوعی که در معاونت علمی تدوین شده اشاره نمود و اظهار داشت: مثلا در حوزه گسترش کاربردها، بر تدوین «سندهای نقشه راه کاربست» تاکید شده است؛ یعنی به صورت بخشی وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش و … مکلف شوند با تعریف یک نقشه راه، اعلام کنند چگونه می خواهند هوش مصنوعی را در فرایندها به کار ببندند.
توجه به کاربرد هوش مصنوعی در حکمرانی / پیشنهاد ایجاد دستیاران هوشمند برای قضات
معاون ستاد هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی ریاست جمهوری به کاربرد هوش مصنوعی در حکمرانی بعنوان یکی دیگر از بخش های سند نامبرده اشاره نمود و اظهار داشت: به صورت مثال ایجاد دستیاران هوشمند برای قضات در قوه قضاییه و تحلیل احکامی که قضات صادر می کنند همچون پیشنهاداتی است که در این سند به آن اشاره شده است. همینطور کشف تضادها و تعارض ها در قوانین در قوه مقننه به واسطه هوش مصنوعی از دیگر پیشنهادات به شمار می روند.
مرجع مشخصی برای صحت سنجی فناوری های هوش مصنوعی نداریم
عاشری ضمن اشاره به مشکل تنظیم گری و قانونگذاری در حوزه هوش مصنوعی در کشور اظهار داشت: در اینباره مثالی عرض می کنم، مثلا در اینترنت سرچ کنید و در رابطه با تشخیص چهره شاید بالای ۲۰۰-۳۰۰ شرکت ایرانی فعالیت دارند و همه هم ادعا می کنند که محصولشان دقت بالای ۹۵ درصد دارد، ولی در واقع هیچ نهاد یا مرکزی ادعای این شرکت ها را صحت سنجی نکرده و یا به آنها گواهی نامه معتبر نداده تا مشتری با خیال راحت این محصول را خریداری کند. بنابرین جای خالی چنین مرکزی در کشور احساس می شود و باید لابراتوار های مرجعی در حوزه آی سی تی و یا در معاونت علمی ایجاد شود تا ارزیابی فناوری های هوش مصنوعی را عهده دار شود.
در تأمین داده و اطلاعات مشکلات زیادی داریم / دستگاه ها موظف به ذخیره سازی و انتشار داده شوند
وی با اشاره به اینکه قانون دوام (قانون داده ها و اطلاعات ملی) تصویب شده اما باید در ادامه مسیر تکمیل شود، اظهار داشت: بحث ضمانت اجرایی در این قانون بسیار حائز اهمیت می باشد و حتما باید این عزم راسخ در حاکمیت به وجود بیاید تا قانون به خوبی اجرایی شود؛ به صورت مثال حتی استاندار نمی تواند از یک بیمارستان داده پزشکی نمونه بگیرد و ما در این حد در مبحث داده مشکل داریم و این خیلی کار را پیچیده می کند. چون داده عملاً حکم سوخت این قصه را دارد و اگر وجود نداشته باشد، صدها میلیارد دلار هم سرمایه گذاری نماییم، هیچ فایده ای ندارد.
وی اضافه کرد: حتما باید در این خصوص قانونگذاری خوبی صورت گیرد و سازمان ها، دستگاه ها و شرکت ها موظف به ذخیره سازی و انتشار داده شوند و حتی اگر این اقدام را انجام ندادند، بازخواست شوند.

1402/07/07
12:31:55
5.0 / 5
267
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد