رییس پژوهشگاه ICT اعلام كرد

بهره برداری از لابراتوار ارزیابی محصولات هوش مصنوعی تا آخر سال

بهره برداری از لابراتوار ارزیابی محصولات هوش مصنوعی تا آخر سال

به گزارش اسمارت کاور، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تکیه بر ضرورت سرمایه گذاری وسیع در قسمت آموزش و پژوهش در حوزه هوش مصنوعی، از بهره برداری ملی از لابراتوار ارزیابی محصولات هوش مصنوعی این پژوهشگاه تا آخر سال اطلاع داد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد رضوی زاده در رویداد ملی عصر امید در عرصه هوش مصنوعی با اشاره به ظرفیتهای موجود در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور، اظهار داشت: خدمات پایه و مختلفی می توان با بهره گیری از هوش مصنوعی طراحی کرد که در کاربردهای مختلفی همچون پردازش زبان، بازشناسی گفتار، دستیاران مجازی و... استفاده می شوند، باتوجه به روند رشد تکنولوژی در کشور هوش مصنوعی به زودی کاربردهای بسیاری در بحث های حقوقی، رسانه های اجتماعی، صنعت و کشاورزی کشور خواهد داشت.
وی با اعلان اینکه امروزه در کشور خیلی از این حوزه ها در بخش هوش مصنوعی فعالیت دارند، اضافه کرد: باتوجه به بررسی های انجام شده ۱۵۰ شرکت در عرصه های مختلف هوش مصنوعی ثبت شدند و نیمی از این شرکتها بصورت فعال حضور دارند؛ از محصولاتی همچون تشخیص چهره، پلاک خوان های مبتنی بر بینایی، پردازش گفتار و خدمات گفتار به متن، دستیاران صوتی، حقوقی و... می توان نام برد که در کشور تولید شده اند.
دکتر رضوی زاده ضمن بیان این که امروزه در عرصه هوش مصنوعی صنعت بسیار جلوتر از حکمرانی پیش می رود و مسؤولان ما باید با آگاهی، سرعت را در رگولاتوری بیشتر کنند، اشاره کرد: اعتقادمان این است که بحث شناسایی اولویت ها مهم است؛ باتوجه به برنامه هایی که داریم، باید بدانیم چقدر می توانیم در عرصه های مختلف هوش مصنوعی اثرگذار باشیم. افزایش آگاهی عمومی جامعه باید بالا برود، شاید اطلاعاتی که عموم جامعه از چت جی پی تی دارند با تصورات واقع بینانه متناقض باشد.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور اظهار داشت: تربیت نیروی انسانی هم یکی از مسائل مهم است؛ در بحث هوش مصنوعی یکی از الزامات اولیه، زیرساخت پژوهشی است. همین طور تعداد پردازشگرهای هوش مصنوعی در کشور بسیار محدود است؛ هنوز در بخش دانشگاهی نیازمند انتقال پردازش به خارج از کشور و بهره گرفتن از محصولات خارجی هستیم که برای توسعه هوش مصنوعی در کشور مناسب نمی باشد.
دکتر رضوی زاده در ادامه اظهار داشت: در بحث تدوین برنامه های طولانی مدت در عرصه هوش مصنوعی و تکنولوژیهای جدید باید دانشگاهیان وارد شوند، یکی از مباحثی که وزارت ارتباطات به آن تمرکز دارد، مسئله توجه به دانشگاهیان است. پشتیبانی از کسب وکارهای نوپا و کمک به پا گرفتن آنها بحث بسیار مهمی است.
وی اشاره کرد: بحث رگولاتوری یکی از چالش هایی است که باید به آن بپردازیم و تدوین برنامه های طولانی مدت نیاز به پژوهش و دانشگاهیان دارد. در بحث آموزش هم سطح آگاهی عمومی را باید در دانشگاه ها بالا ببریم.
دکتر رضوی زاده اظهار داشت: هوش مصنوعی با توجه به این که به علوم کامپیوتر و داده مرتبط می باشد، پس بیشترین ارتباط را به وزارت ارتباطات دارد. از طرفی وزارت ارتباطات متولی امور زیرساختی است و تجربه های مشابهی قبلا داشته است. این وزارتخانه نشان داده که می تواند بصورت چابک وظایف خودرا مدیریت کند. حجم بسیار از داده های باارزش کشور هم در اختیار وزارت ارتباطات است که در عرصه هوش مصنوعی استفاده شایانی از این داده ها می توانیم داشته باشیم.
رئیس پژوهشگاه ICT با اشاره به تدوین سند هوش مصنوعی با کمک مرکز ملی فضای مجازی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اشاره کرد: ما از سال ۱۳۹۹ در وزارت ارتباطات یک مرکز نوآوری هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به وجود آورده ایم که مقرر است مرکزیت فعالیت وزارت ارتباطات را دنبال کند. محورهای ما در این بخش شامل رگولاتوری، شناسایی کاربردها، تعاملات بین المللی، زیرساخت و... است.
دکتر رضوی زاده با بیان کارهایی که در عرصه هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده به عنوان مثال تهیه کتابچه هایی برای حوزه های مختلف کاربردی در هوش مصنوعی، اظهار داشت: پروژه هایی دیگر هم در دست فعالیت داریم که در بحث ذائقه سنجی کاربران است و تحلیل رسانه های اجتماعی با کمک هوش مصنوعی است. یک پروژه هم با سازمان فضایی بصورت مشترک داریم و آن هم بحث تخمین زیر کشت محصولات کشاورزی در کشور با داده های ماهواره ای است که درحال توسعه تعداد محصولات هستیم.
او در آخر با تکیه بر استانداردسازی در عرصه هوش مصنوعی، خبر داد: همین طور در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایشگاهی راه اندازی خواهد شد که توسط آن بتوانیم محصولات هوش مصنوعی را ارزیابی نماییم و به آن رتبه بدهیم که امیدواریم تا انتهای سال بتوانیم بصورت رسمی از آن در سطح ملی بهره برداری نماییم.
منبع:

1402/07/23
15:53:17
5.0 / 5
282
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد