گسترش همکاری ایران و ژاپن در حوزه تحول دیجیتال و دولت هوشمند

گسترش همکاری ایران و ژاپن در حوزه تحول دیجیتال و دولت هوشمند

به گزارش اسمارت کاور، محورهای همکاری در حوزه تحول دیجیتال و دولت هوشمند میان ژاپن و ایران طی دیدار مشترکی در توکیو، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، مجمع حکمرانی اینترنت، یکی از مهم ترین نتایج اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی WSIS ۲۰۰۳ و یک بستر فراگیر برای مشارکت ذی نفعان در مباحث سیاستی اینترنت، عرضه چاره برای موضوعات، چالش های مشترک، تسریع دسترسی جوامع به اینترنت و هم هنجارسازی در حوزه حکمرانی فضای مجازی است.

در این راستا، اخیرا طی دیدار مشترکی در توکیو، محورهای همکاری در حوزه تحول دیجیتال و دولت هوشمند میان وزیر تحول دیجیتال ژاپن و معاون وزیر ارتباطات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. محمد خوانساری-رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران- در این نشست ضمن قدردانی از میزبانی مناسب کشور ژاپن در برگزاری اجلاس حکمرانی اینترنت، بر حفظ حق حاکمیت کشورها در فضای مجازی و ضرورت مشارکت فعال دولت ها در روندهای در رابطه با حکمرانی اینترنت تاکید نمودند. وی ضمن یادآوری سوابق طولانی روابط دوکشور، اظهار نمود: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، تحکیم روابط مبتنی بر احترام متقابل با کشورهای شرق آسیا همچون ژاپن است.

به گفته وی، در طول سالهای متوالی، روابط ایران و ژاپن در حوزه های مختلف اقتصادی، تجاری، فناورانه و فرهنگی تعمیق یافته است. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این نشست، به ملاقات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و تاکید دو طرف بر گسترش مناسبات فیمابین میان دو کشور تصریح کرد.

همچنین وی تصریح کرد: گرچه به علت تحریم های ظالمانه ضد ایران، روابط دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی و تجاری کاسته شده است؛ اما فضای همکاری رو به رشد است و راه برای تبادل تجربیات در زمینه های مختلف بخصوص تحول دیجیتال، دولت هوشمند و فعالیتهای پژوهشی و آموزشی باز است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در ادامه ضمن تشریح اهم پیشرفت های ایران در حوزه زیرساخت های ارتباطاتی و فناوری اطلاعات، به نتایج ملموس توسعه این زیرساخت ها در تسهیل و تسریع در تحول دیجیتال و بهره مندی مردم از خدمات سکوهای بومی خدمات دیجیتال، کسب وکارهای نوپا، دولت هوشمند و پیام رسان ها هم اشاره نمود.

طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، در ادامه وزیر تحول دیجیتال ژاپن، به تجربیات موفق دولت ژاپن در حوزه هوشمندسازی دولت و دولت الکترونیکی، توسعه ابر دولت و امکان مشارکت مردم در فرآیند حکمرانی، مدلهای موفق مشارکت دولت و بخش خصوصی ((ppp، به روش ها (best practice) در زمینه های تحول دیجیتال و هوشمندسازی اشاره و برای تبادل تجربیات این حوزه اعلام آمادگی کرد. در پایان، توسعه همکاریهای بخش خصوصی طرفین بخصوص در حوزه های در رابطه با توسعه کسب وکارهای نوپا، برگزاری گارگاه ها و دوره های آموزشی و تبادلات فناوری، مورد تاکید قرار گرفت.

هفته گذشته در حاشیه مجمع حکمرانی اینترنت (IGF۲۰۲۳) با یوشیدا، معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات ژاپن دیدار نمود که در این نشست، ژاپن تمایل خویش را برای توسعه همکاریهای دوجانبه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز و انتقال تجربیات به صورت متقابل مورد تاکید قرار گرفت.

گفته شده در این نشست رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ضمن اشاره به اهمیت گسترش روابط تاریخی و حسنه میان دو کشور، از آمادگی ایران و ژاپن برای تبادل تجربیات در حوزه سیاست گذاری و تنظیم گری ارتباطات و فناوری اطلاعات یاد کرد و خواهان برگزاری دوره های آموزشی، پژوهشی، سمینارهای مشترک و همکاری در مراجع و نهادهای بین المللی در زمینه تنظیم گری شد.
1402/07/24
08:01:45
5.0 / 5
303
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد