تراشه هوش مصنوعی هواوی مشتری بزرگ پیدا کرد

تراشه هوش مصنوعی هواوی مشتری بزرگ پیدا کرد

اسمارت کاور: در اتفاقی منفی برای شرکت آمریکایی انویدیا، غول اینترنتی بایدو برای تراشه های هوش مصنوعی هواوی سفارش داد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، این نشانه دیگری از آنست که فشار آمریکا، سبب شده است چینی ها، محصولات هواوی را به عنوان جایگزینی برای محصولات انویدیا بپذیرند.

یکی از این منابع آگاه به رویترز اظهار داشت: بایدو که یکی از شرکت های چینی پیشرو در حوزه هوش مصنوعی است و مدل زبانی بزرگ اِرنی را ساخته است، در اوت و قبل از اعلام مقررات جدید دولت آمریکا که صادرات تراشه و ابزارهای تراشه سازی به چین را محدودتر می کند، این سفارش را به هواوی داده است.

بایدو برای ۲۰۰ سرور، ۱۶۰۰ تراشه هوش مصنوعی« ۹۱۰ بی آسند» را به هواوی سفارش داده که به عنوان جایگزینی برای تراشه «ای ۱۰۰» انویدیا طراحی شده است. هواوی تا اکتبر، بیش از ۶۰ درصد این سفارش معادل حدود ۱۰۰۰ تراشه را به بایدو تحویل داد.

یک منبع مطلع دیگر اظهار داشت: ارزش کلی این قرارداد، حدود ۴۵۰ میلیون یوان (۶۱.۸۳ میلیون دلار) است و هواوی، همه این تراشه ها را تا پایان امسال تحویل خواهد داد.

اگرچه این سفارش در مقایسه با هزاران تراشه ای که شرکت های بزرگ فناوری چین به انویدیا سفارش داده اند، رقمی نیست اما قابل توجه بوده و نشان میدهد که چطور برخی از شرکت های چینی، از تامین کننده آمریکایی خود فاصله گرفته اند.

بایدو به همراه شرکت های چینی دیگری مانند تنسنت و علی بابا، از مشتریان قدیمی انویدیا است اما تا حالا به عنوان مشتری تراشه هوش مصنوعی هواوی شناخته شده نبود.

به گفته اولین منبع آگاه، بااینکه تراشه های آسند هواوی هنوز از نظر عملکرد، پایین تر از تراشه های انویدیا است اما پیشرفته ترین گزینه بومی موجود در چین هستند.

طبق اطلاعات وب سایت هواوی، این شرکت از سال ۲۰۲۰، با بایدو برای سازگار کردن پلت فرم هوش مصنوعی خود با سخت افزار هواوی، همکاری کرده است. این دو شرکت در ماه آگوست اعلام نمودند که سازگاری بین مدل هوش مصنوعی اِرنی و تراشه های آسند هواوی را عمیق تر خواهند کرد.

بایدو لاین تراشه های هوش مصنوعی کانلان را ساخته که می گوید از رایانش هوش مصنوعی در مقیاس گسترده حمایت می کند اما این شرکت برای آموزش مدل زبانی بزرگ خود، از تراشه ای ۱۰۰ انویدیا بهره برده است.

پس از اینکه آمریکا، سال میلادی گذشته با اعمال مقرراتی، موجب توقف فروش تراشه های ای ۱۰۰ و اچ ۱۰۰ انویدیا به چین شد، این شرکت تراشه های جدید ای ۸۰۰ و اچ ۸۰۰ را به عنوان مدلهای جایگزین، به مشتریان چینی عرضه نمود.

بر اساس گزارش رویترز، مفسرین ماه گذشته پیش بینی کردند که محدودیت های آمریکا، یک فرصت برای هواوی به وجود می آورد تا بازار خانگی هفت میلیارد دلاری خودرا گسترش دهد. این شرکت از سال ۲۰۱۹، هدف کنترل های صادراتی آمریکا قرار گرفته است.

منبع:

1402/08/17
07:51:23
5.0 / 5
308
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد