نگرانی از تشعشعات آنتن های مخابراتی تا چه حد به جاست؟

نگرانی از تشعشعات آنتن های مخابراتی تا چه حد به جاست؟

اسمارت کاور: یک کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد می باشد که در عرصه لطمه های ناشی از امواج یا تشعشات فناوری هایی مانند تلفن همراه هنوز در دنیا به یک اجماع واحد نرسیده اند اما سفارش می شود افرادی که لطمه پذیرند مانند زنان حامله یا کودکان ترجیحا از این نوع تشعشعات دور باشند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، تشعشعات موبایل و مخاطراتی که ممکنست برای سلامت انسان به همراه داشته باشد، موضوعی است که همیشه مطرح بوده اما اینکه این نگرانی تا چه اندازه جایز است و راهکارهای مقابله با مخاطرات ناشی از تشعشعات موبایلی از چه قرار است؟ موضوعی است که درباره ی آن نظرات متفاوتی وجود دارد.

سایت ها و دکل های موبایل بطور معمول در پشت بام منازل یا واحدهای اداری و تجاری شهری، در پارک ها، دیوارها، خیابان ها، چهارراه ها، جاده ها و نزدیک به جاده ها و قطارهای بین شهری نصب می شوند و نصب سایت روی پشت بام منازل، باتوجه به آن چه اعلام می شود، هیچ نوع خطر پرتوگیری برای ساکنین در بر ندارد، یکی از روش های متداول در جهان است که برای توسعه سریع شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در این زمینه بارها گفته شده است که استاندارد تشعشات سایت ها در سطح بین الملل مشخص است و اگر عدد بالاتر از این باشد، سایت خطرناک خواهد بود؛ در ایران این عدد ۴ اعلام شده و اگر سطح تشعشات از این عدد فراتر رود اجازه نصب سایت داده نمی گردد. با اینحال بسیاری تصور می کنند تشعشعات حاصل از دکل های موبایل یکی از مهم ترین دلیلهای مبتلاشدن به انواع سرطان است، اما این مساله تا حالا بصورت علمی ثابت نشده و تحقیقات در یک موسسه تحقیقاتی آلمانی نشان میدهد که نیاز به نگرانی خاصی دراین زمینه به ویژه درباره ی تشعشعات آنتن های موبایل وجود ندارد.

در همین رابطه کیوان نقره کار - یک کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا، درباره ی این مساله اظهار داشت: اساسا در عرصه لطمه های ناشی از مواج یا تشعشات فناوری هایی مانند تلفن همراه هنوز در دنیا به یک اجماع واحد نرسیده اند.

وی اضافه کرد: نزدیک به چهار دهه از استفاده از تلفن همراه می گذرد و آنطور که باید اعلام نشده است که امواج تلفن همراه هم ممکنست تأثیرگذار باشد. بدین سبب هر کارشناس یا مسئولی که درباره ی تاثیر داشتن یا نداشتن اعلام نظر می کند، هر کدام بر طبق شواهد یا تجربه های مختلف اعلام می شود؛ همین طور تحقیق علمی در این زمینه نداریم و لطمه های ناشی از این تشعشات هم لطمه های زود نشانی نیستند.

نقره کار بر این عقیده است که شاید نیاز باشد سال ها بگذرد تا دقیقا مشخص شود بطور مثال آیا آنتن های نزدیک منزل شخص تاثیر گذار بوده یا خیر. اما سفارش می شود افرادی که لطمه پذیرند مانند افراد مسن، زنان حامله یا کودکان ترجیحا از این نوع تشعشعات دور باشند اما بصورت کلی نمی توان گفت تأثیرگذار است یا نه.

این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای تعیین عدد استاندارد میزان تشعشعات در کشور باید آمارهای حوزه سلامت و پزشکی بررسی شود اما نکته مهم این است اگر به شاخص عددی دست پیدا کردیم، باید از طرف ارگان مرتبط اعلام گردد که این اندازه از تأثیر در آنتن های بی تی اس وجود دارد یا خیر؛ بدین سبب این موارد مسائل تخصصی است که باید دست اندرکاران این حوزه اعلام کنند.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اوایل تابستان سال جاری برای پایان دادن به شائبه های موجود دراین زمینه اعلام نمود برای ایجاد پوشش کامل ارتباطی در نقاط کور شهرها و روستاها، اپراتورهای ارتباطی نیاز به نصب دکل های مخابراتی و تجهیزات مربوطه را دارند. اما گاهی اوقات به خاطر ذهنیتی که تعدادی از مردم از مضر بودن تشعشات این دکل ها دارند، به اپراتورها اجازه نصب دکل و تجهیزات ارتباطی را در محله ها داده نمی شود که طبیعتا این اقدام موجب ایجاد مشکل و عدم آنتن دهی مناسب در نقاط کور می شود که حل این مشکل جز با همکاری ساکنین آن محله ها قابل حل نیست.

این درحالیست که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برمبنای وظیفه ذاتی خود مستمرا تشعشعات دکل های مخابراتی را مورد پایش قرار داده و این روند همیشه از طرف نهادهای نظارتی تخصصی همچون سازمان انرژی اتمی نیز برمبنای استانداردهای جهانی مورد بررسی دقیق و سختگیرانه ای قرار می گیرد چونکه حفظ سلامت مردم در اولویت وزارت ارتباطات قرار دارد.

خوشبختانه اندازه گیری میزان تشعشعات و نظارت دقیق بر آنها سبب شده که تا حالا میزان تشعشعات دکل های مخابراتی در سراسر کشور بسیار پایین تر از استانداردهای جهانی قرار داشته باشد. از همین رو نیاز است تا رسانه ها با ارائه اطلاعات دقیق، نگرانی مردم از مضر بودن تشعشعات دکل های مخابراتی را برطرف کنند تا بتوان روند گسترش زیرساخت های ارتباطی سیار در کشور را با شتاب دنبال کرد.

اما از طرف دیگر به سبب این که اخبار نسل پنجم اینترنت در گوشه و کنار جهان انتشار یافته و کاربران بسیاری در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای مختلفی همچون ایران با همکاری بزرگترین اپراتورهای اینترنت در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند و درباره ی این نسل از اینترنت گفته شده که پهنای باند بسیار بالایی دارد.

بنابراین همزمان با توسعه ۵G در کشور همچنان نگرانی درباره ی تشعشعات این نسل از اینترنت وجود دارد که مدتی پیش عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در همایش ملی نسل پنجم اینترنت در ایران توضیحاتی درباره ی آن ارائه کرد.

او گفت برخی درباره ی تشعشعات نسل پنجم اینترنت هم صحبت می کنند اما باید اعلام کنم که تشعشعات اینترنت ۵G تفاوتی با نسل های دیگر ندارد. تشعشعات در کشور ما همیشه نسبت به استاندارد جهانی کمتر بوده بدین سبب این فناوری ایمن است و مردم نگران توسعه آن نباشند چونکه بخش قابل توجهی از مردم چین درحال استفاده از این فنآوری هستند.
1402/09/04
09:34:02
5.0 / 5
212
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد