یك مقام مسؤول معاونت علمی خبر داد؛

رویداد فناورانه هسته ای در ۳ محور

رویداد فناورانه هسته ای در ۳ محور

به گزارش اسمارت کاور، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی از برگزاری رویداد ملی فرصت حوزه فناوری هسته ای در ۳ محور صنایع الکتریکی، صنایع مخابراتی و تجهیزات پیشرفته و کاربرد هسته ای اطلاع داد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، شقایق حق جوی در نشست رونمایی از رویداد ملی فرصت حوزه فناوری هسته ای که امروز در مرکز فناوری و نوآوری رسا برگزار شد، اظهار نمود: مقرر است ظرف یک سال آتی ۱۰ رویداد فرصت در حوزه صنایع مختلف برگزار گردد که دومین دوره از سری رویدادهای فرصت، طی توافق با سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه فناوری های هسته ای و با همکاری سازمان انرژی اتمی تحت عنوان رویداد ملی فرصت هسته ای برگزار می گردد
وی اضافه کرد: این رویداد در حوزه فناوری هسته ای و صنایع الکتریکی، فناوری هسته ای و صنایع مخابراتی و تجهیزات پیشرفته و کاربرد هسته ای برگزار می گردد و تا ۱۱ بهمن ماه منتظر دریافت پروپوزال های شرکتهای دانش بنیان، هسته های فناور و همه توانمندان علم و فناوری کشور برای ساخت شتابگر ذرات و زیرسیستم های آن هستیم.
رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی ضمن اشاره به این که این رویداد ادامه توافق معاونت علمی با سازمان انرژی اتمی ایران است که بهار سال جاری اتفاق افتاد، اظهار داشت: معاونت علمی برای پشتیبانی از این رویداد ظرفیتهای خویش را در قسمت پشتیبانی از تحقیق و توسعه، قانون جهش تولید دانش بنیان و تولید بار اول به میدان آورده تا تجربه موفق بهم رسانی توانمندی های فناورانه با نیازهای واقعی کشور را رقم بزنیم.
وی با تأکید بر این که ما به شتابگرهای بیشتری نیاز داریم بدین سبب که تحقیقات لبه دانش را توسعه دهیم، اشاره کرد: یکی از مهم ترین کارهای ما در معاونت علمی ریاست جمهوری، بهم رسانی فرصت ها است، ما این افتخار را داریم که یکی از بزرگترین کشورهای تربیت کننده مهندس در جهان هستیم و تعداد قابل توجهی نخبه داریم؛ نخبکانی که توان علم و فناورانه آنها می تواند در جهت مرتفع ساختن نیازهای کشور قرار بگیرد.
حق جوی با اعلان اینکه بهم رسانی این توانمندی ها به نیازها به زنجیره ای از اقدامات احتیاج دارد، خاطرنشان کرد: باید با دقت نیازها تبیین شود در حالیکه متاسفانه خیلی از جاهایی که در کشور نیازهای جدی در آن وجود دارد، تبیین روشنی از نیازها ندارند و وقتی تبیینی وجود نداشته باشد معمولا نمی شود به سادگی نیازها را برطرف کرد. این مقام مسؤول معاونت علمی اضافه کرد: نکته دیگر اینست که خیلی از مسئله ها و نیازهای واقعی بین رشته ای هستند و یک نفر با یک تخصص مشخص نمی تواند آنرا حل کنند، ازاین رو به کنسرسیومی از توانمندی ها نیاز است. از سوی دیگر ما به تعهد مصرف کننده نهایی هم نیاز داریم و کسی که سفارش دهنده است باید پای آزمون و خطا و به بلوغ رسیدن توان به محصول بایستد. وی افزود: ما این شانس را داشتیم که از آغاز سال جاری با سازمان انرژی اتمی گفتگوی جدی فناورانه را به جهت اینکه نیازهای این سازمان را بدانیم، آغاز نماییم و پس از این گفتگو نخستین رویداد ملی فرصت حوزه فناوری هسته ای متولد شد. رهبری در شروع سال جاری از سازمان انرژی اتمی خواسته ای داشتند و آن این که مردم با کاربردهای هسته ای در حوزه های سلامت، رفاهی و … آشنا گردند و فناوری ها و دستاوردها در زندگی مردم سرریز شود. حق جوی اشاره کرد: ما به شتابگرهای بیشتری نیاز داریم که مریض ها را بهتر درمان نماییم و در صنعت سلامت موفق تر شویم. حتی به جهت اینکه آب به شکل بهتری تصفیه شود، به این شتابگرها نیاز داریم؛ ازاین رو احتیاج داریم زیرسیستم ها ساخته شود تا تعداد بیشتری شتابگر در کشور داشته باشیم. هرکدام از این زیرسیستم ها در چندین وسیله «های تک» دیگر مورد نیاز است. رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی با اشاره به این که تقویت و تسهیل تولد شرکتهای دانش بنیان جدیدی که بتوانند این زیرساخت ها را بسازند در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: داخلی سازی تولید اجزای شتابگرها یکی از مهم ترین اهداف ما از برگزاری این رویداد است و این که توان فناورانه پرافتخار در صنعت هسته ای ما ارتقا پیدا کند. از هسته های دانشگاهی، شرکتهای دانش بنیان و فارغ التحصیلان دانشگاهی که رساله های مرتبط دارند و تا نیمه راه رفته اند، دعوت می نماییم در این رویداد شرکت نمایند و این زیرسیستم ها را بسازند.


منبع:

1402/10/01
13:19:02
5.0 / 5
231
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد