نتایج یك تحقیق نشان داد

درمان سرگیجه خوش خیم با مصرف كلسیم و ویتامین D

درمان سرگیجه خوش خیم با مصرف كلسیم و ویتامین D

اسمارت كاور: دانشمندان ˮدانشگاه ملی سئولˮ در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند احتمال مبتلاشدن به سرگیجه در افرادی كه دو بار در روز ویتامین دی و كلسیم مصرف می كنند بسیار پایین است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم یا بی پی پی وی(BPPV) نوعی اختلال در گوش داخلی است که در آن تغییر در موقعیت سر فرد منجر به احساس چرخش یا حرکت می شود. سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم یا بی پی پی وی(BPPV) عارضه ای است که در آن، بیمار بعد از حرکات سر یا تغییرات سریع وضعیتی، از سرگیجه های کوتاه مدت شکایت دارد.
علائم بی پی پی وی خصوصاً هنگام جابجا شدن به سمت دیگر در حین خواب یا خمیده شدن سر به سمت عقب رخ می دهد. معمولاً بعد از برطرف شدن علایم، فرد می تواند کارهای روزمره خودرا ادامه دهد و همراه با بیماری، نشانه عصبی یا شنوایی دیگری وجود ندارد. قابل ذکر است هر حمله نیز حدود یک دقیقه به طول می انجامد و با حالت تهوع هم راه است.
برای معالجه بی پی پی وی، پزشکان یک سری حرکات سر را بر روی بیماران انجام می دهند تا بتوانند ذرات داخل گوش را که موجب ایجاد این حس می شوند، تغییر دهند اما این علامت اغلب عود می کند. کارشناسان تخمین می زنند که حدود ۸۶ درصد از افرادی که از بی پی پی وی رنج می برند، حس می کنند که این عارضه موجب اختلالی در زندگی آنها می شوند و سبب بیماری آنها می شوند و بدین سبب نمی توانند چند روز به سر کار بروند.
طی این مطالعه پژوهشگران کره ای بیش از ۹۵۰ بیمار مبتلا به این عارضه را که قبلاً با تکنیک حرکات سر تحت درمان قرار گرفته بودند، مورد آزمایش قرار دادند. پژوهشگران شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. افراد یک گروه از مکمل های داروهایی استفاده می کردند و دیگر گروه داروهایی برای کنترل این عارضه. سپس پژوهشگران به افراد گروه اول که مکمل مصرف می کردند و ۴۴۵ نفر بودند ویتامین دی و کلسیم دادند که می بایست روزانه دو بار مصرف می کردند. در مقابل، ۵۱۲ نفر گروه دیگر هیچ یک از این موارد حتی مکمل را مصرف نمی کردند. پژوهشگران دریافتند افرادی که به آنها مکمل داده شده بودند، پس از میانگین یک سال میزان سرگیجه آنها به طرز شایان توجهی کاهش یافته است.
پژوهشگران گفتند این مطالعه نشان میدهد که برای مبتلایان به این سرگیجه مصرف مکمل ویتامین دی و کلسیم یک روش ساده و کم خطر برای جلوگیری از عود سرگیجه است. اگر ابتدا مقدار مصرف ویتامین دی کم باشد، بسیار مؤثر است. در حقیقت، افرادی که با ویتامین دی کمتر از ۱۰ نانوگرم در میلی متر آغاز نموده اند، ۴۵ درصد کاهش در میزان عود سرگیجه خود مشاهده کرده اند در صورتیکه کسانی که با سطح ویتامین دی حدود ۱۰-۲۰ نانوگرم در میلی متر آغاز نموده اند تنها شاهد ۱۴ درصد کاهش بوده اند.

منبع:

1399/05/18
15:57:41
5.0 / 5
1742
تگها: شركت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد