با پوسته تخم مرغ پوشش ضدخوردگی بسازید!

با پوسته تخم مرغ پوشش ضدخوردگی بسازید!

به گزارش اسمارت کاور، تیمی از محققان اخیرا مقاله ای در نشریه Progress in Organic Coatings منتشر نموده که در آن جزئیات در ارتباط با استفاده از نانوذرات ساخته از پوسته تخم مرغ تشریح شده است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، پوسته تخم مرغ به سبب ترکیب منحصر به فرد و در دسترس بودن، بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند، یکی از کاربردهای این ساختارها، استفاده از آنها در ماتریکس اپوکسی غنی از فلز روی است که برای حفاظت از فولاد در محیط های دارای محلول کلرید سدیم به کار می روند.
به گفته محققان، خوردگی فلزی سبب چالش و خسارات صنعتی می شود، نه تنها ضرر مالی بلکه خطرات زیست محیطی را هم به دنبال دارد. محققان معتقدند که پوشش های آلی می توانند از فلزات در محیط های خورنده محافظت کنند.
پرکننده هایی از جنس پوست تخم مرغ می تواند عملکرد ضد خوردگی را از راه محافظت سدی و اثر کاتدی بهبود بخشد. پوست تخم مرغ تقریبا ۹۵ ٪ کربنات کلسیم (CaCO۳) و ۵ ٪ مواد پروتئینی دارد.
گفته محققان، نانوذراتی که از راه روش شیمیایی از پوست تخم مرغ به دست می آیند در پوشش های ضد خوردگی مبتنی بر روی-اپوکسی در حوزه خوردگی استفاده نشده است.
محققان سه نمونه از پوشش های غنی از روی حاوی ذرات پوسته تخم مرغ را ایجاد کردند و با ترکیب آنها پوشش مورد نظر خویش را عرضه کردند.
بررسی ها نشان داد که این نانوذرات بعنوان پرکننده در ماتریس روی-اپوکسی، باعث تقویت خصوصیت سدی و خصوصیات محافظت کاتدی در پوشش شده و در نهایت عملکرد ضد خوردگی را تقویت می کند.
محققان مطالعات گوناگونی را انجام دادند، نتایج یافته های آنها نشان داد که این پوشش روی سطح می تواند عملکرد ضد خوردگی خوبی را در محیط های شور نشان دهد. برای رسیدن به این نتیجه، ترکیبات پوسته تخم مرغ را به روش آبکاری به همراه فلز روی، روی بستر فولاد نرم قرار دادند و خاصیت محافظت در مقابل خوردگی را در آن مشاهده نمودند.
بررسی آنها نشان داد که یک پوشش دو لایه سبب افزایش عملکرد ضد خوردگی پوشش های کامپوزیتی روی می شود و محافظت قابل قبولی از یک مخزن فولادی نرم حاوی بیودیزل را فراهم می آورد.
برای عملکرد قوی محافظت در مقابل خوردگی، این تیم کربنات کلسیم به دست آمده از کلسیت، سنگ مرمر و پوسته تخم مرغ را در یک ماتریس اپوکسی استفاده نمود. این محصول یک رنگ فریت روی مبتنی بر اپوکسی است که می تواند برای حفاظت از میلگرد داخل بتن استفاده گردد.
دستاوردهای این پژوهش به خوبی نشان داده است که چگونه استفاده از نانوذرات حاصل از پوسته تخم مرغ بشکلی پایدار می تواند برای ایجاد خواص ضدخوردگی در پوشش های اپوکسی غنی از روی در محیط های خورنده دریایی استفاده گردد.


منبع:

1402/11/02
21:24:39
5.0 / 5
243
تگها: ساخت , كاربر , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد