اخراج الزامی صدها ماهواره اسپیس ایکس از مدار

اخراج الزامی صدها ماهواره اسپیس ایکس از مدار

اسمارت کاور: نقص بزرگ طراحی، شرکت اسپیس ایکس را مجبور می کند تا صدها ماهواره خودرا از مدار خارج کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، شرکت اسپیس ایکس در تعهد مستمر خود به ایمنی، پایداری و دسترسی به فضا اقدامات پیشگیرانه ای را برای اطمینان از مدیریت مسئولانه ماهواره های استارلینک(Starlink) خود انجام می دهد.
به نقل از آی ای، این شرکت که به تلاشهای بلندپروازانه اش در اکتشافات فضایی و استقرار ماهواره های اینترنتی شناخته می شود، بر اهمیت محافظت از محیط فضا و همینطور محیط های روی زمین تاکید دارد.
شرکت اسپیس ایکس منابع قابل توجهی را سرمایه گزاری نموده است تا اطمینان حاصل کند که تمامی وسایل پرتاب، فضاپیماها و ماهواره هایش نه تنها از مقررات ایمنی و پایداری فضا پیروی می کنند، بلکه از آن فراتر می روند. این شرکت به صورت فعال بهترین شیوه ها را با دیگر بازیگران صنعت در سراسر دنیا به اشتراک می گذارد و تعهد خویش را به تلاشهای مشترک برای یک محیط فضایی امن تر و پایدارتر تقویت می کند.
ماهواره های استارلینک یکی از اجزای حیاتی صورت فلکی اینترنتی اسپیس ایکس در مدار پایین زمین در ارتفاع زیر ۶۰۰ کیلومتر کار می کنند. با کشش گرانشی جو زمین در این سطوح، این ماهواره ها بسته به ارتفاع و طراحی شان به صورت طبیعی طی ۵ سال یا کمتر از مدار مقرر خود خارج می شوند.
اسپیس ایکس به صورت فعال ماهواره هایی را که در معرض خطر غیر قابل مانور پذیر شدن هستند، شناسایی و از مدار خارج می کند و حضور این ماهواره ها در فضا را به حداقل می رساند. علاوه بر این، ماهواره های استارلینک بگونه ای طراحی شده اند که کاملا قابل انحلال باشند و خطری را برای افراد روی زمین، هوا یا دریا در حین ورود مجدد به جو در هنگام سوختن ایجاد نکنند.
اسپیس ایکس یک رویکرد دور از مدار کنترل شده پیشگیرانه را اتخاذ نموده است و اخراج مداری کنترل شده را روی ۴۰۶ ماهواره از نزدیک به ۶۰۰۰ ماهواره استارلینک که تا به امروز به فضا پرتاب شده، شروع کرده است.
از این تعداد، ۱۷ مورد هم اکنون غیر قابل مانور هستند، اما به خوبی ردیابی می شوند و خطر برخورد با سایر ماهواره های فعال در مورد آنها به خوبی رصد می شود. ۹۵ درصد باقیمانده از این ماهواره ها هم قبلا با اخراج کنترل شده موفقیت آمیز از مدار خارج شده اند.
اسپیس ایکس می خواهد در هفته ها و ماههای آینده اخراج های کنترل شده ای را روی تقریبا ۱۰۰ ماهواره نسخه اولیه استارلینک دیگر انجام دهد. باآنکه این ماهواره ها هم اکنون قابل مانور هستند و به صورت مؤثر به کاربران خدمات عرضه می دهند، اما یک مشکل رایج که توسط تیم عملیات استارلینک شناسایی شده است، به صورت بالقوه می تواند احتمال شکست آنها را در آینده افزایش دهد.
این عملیات اخراج که حدود ۶ ماه برای اغلب ماهواره ها به طول می انجامد، ایمن، دوار و کنترل شده خواهد بود.
اسپیس ایکس در طول این فرایند به شفافیت متعهد است. این شرکت اطلاعات پیشبینی وضعیت آینده و عدم قطعیت را چندین بار در روز با سایر اپراتورها و عرضه دهندگان پرتاب فضایی به اشتراک می گذارد.
اطلاع دقیق از موقعیت های ماهواره ها در مدار برای مساله پایداری فضا خیلی مهم است. اسپیس ایکس همه اپراتورهای ماهواره ای را تشویق می کند تا از این روش پیروی کنند و اطلاعاتی را در مورد موقعیت ها و عدم قطعیت های آینده ماهواره های خود منتشر کنند.
در حالیکه رویکرد پیشگیرانه برای خارج کردن ماهواره ها از مدار شامل از دست دادن ماهواره هایی است که به صورت مؤثر به کاربران خدمات می دهند، اسپیس ایکس اعتقاد دارد که این یک گام ضروری برای حفظ ایمنی و پایداری فضا است و البته تعهد این شرکت به مشتریانش را به خطر نمی اندازد.
اسپیس ایکس با ظرفیت ساخت ۵۵ ماهواره در هفته و پرتاب بیشتر از ۲۰۰ ماهواره در ماه، بهبود مستمر سیستم خویش را تضمین می نماید، انعطاف پذیری خود را زیاد می کند و دسترسی به اینترنت پرسرعت و کم تاخیر را در سطح جهانی گسترش می دهد.
در چشم انداز این شرکت، مدیریت مسئولانه ماهواره ها ضروری و راهی به سمت یک محیط فضایی قابل دسترس تر و پایدار برای همه است.1402/11/27
16:28:49
5.0 / 5
307
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد