ماجرای ممنوعیت استفاده از فیلترشکن و توضیح رئیس مرکز ملی فضای مجازی

ماجرای ممنوعیت استفاده از فیلترشکن و توضیح رئیس مرکز ملی فضای مجازی

به گزارش اسمارت کاور، دسترسی به سکوهای پرمخاطب خارجی امکانپذیر شد، پاسخ دبیر شورایعالی فضای مجازی در رابطه با رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام و مصوبه ممنوعیت استفاده از فیلترشکن مخاطب عمومی ندارد، عنوان بعضی از مهم ترین خبرهایی بودند که هفته جاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر گردید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا ابتدای هفته بود که رییس مرکز ملی فضای مجازی از امکان پذیر شدن دسترسی به سکوهای پر مخاطب خارجی آگاهی داد. سیدمحمد امین آقامیری - دبیر شورای عالی فضای مجازی بامداد روز یکشنبه مصوبات جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی را درباب امکان دسترسی به سکوهای خارجی با سازوکارهای حکمرانی پذیر، ساماندهی پیامرسان های اجتماعی و ایجاد سامانه ملی و جامع داده ابلاغ نمود.

در مصوبه اول، شورای عالی فضای مجازی تنظیم گران بخشی را موظف کرده تا برای ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران با سازوکارهای حکمرانی پذیر و با هدف رفع نیاز مردم، سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی را که امکان ارائه خدمات در قالب پوسته برای آنها وجود دارد، شناسایی و شرایط فعالیت آنها را در داخل کشور فراهم آورند. مطابق این مصوبه، مرکز ملی فضای مجازی نیز موظف شد بعد از بررسی، مجوز لازم جهت فعالیت بخش خصوصی را به تنظیم گران بخشی بدهد.

ابلاغ این مصوبه حواشی، ابهام و سوالاتی را درباره ی این که ممکنست پلت فرم های خارجی رفع فیلتر شوند، ایجاد کرد. بدین سبب حسین دلیریان سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود از این پس، هر شرکت خصوصی با ضوابطی که تنظیم گر بخشی تهیه و مرکز ملی آنرا تایید می کند، میتواند درگاه حکمرانی پذیر از سکوهای خارجی ارائه و مجوز فعالیت قانونی دریافت کند. موضوعی که رییس مرکز ملی فضای مجازی هم در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه های ایران به آن اشاره و توضیحاتی درباره ی مصوبه مذکور ارائه کرد.

به گفته وی مصوبه گفته شده سه روش را برای فعالیت سکوهای خارجی در کشور در نظر گرفته است. یکی این که خود سکوها با تنظیم گران بخشی ارتباط برقرار کنند تا در ایران نمایندگی قانونی تاسیس کنند. روش دوم این است که بخش خصوصی به عنوان واسطه با سکوهای خارجی مذاکره کند تا امکان حضور آنها در کشور با رعایت قوانین داخلی کشور فراهم گردد.

آقامیری در مورد روش سوم نیز توضیح داد: این روش بدنبال پیاده سازی قوانین از مسیر ابزارهای فنی است. لازم به توضیح است در مورد این مورد بحث پوسته مطرح گردیده است اما این روش بسیار فراتر است و محدود به پوسته نمی شود.

از سوی دیگر در هفته ای که گذشت مصوبه بررسی راهکارهای افزایش میزان سهم ترافیک داخلی و مقابله با پالایش شکن ها از طرف رییس مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ گردید که در آن به موضوع فیلترشکن ها پرداخته شده است. در بخش از این مصوبه تاکید شده استفاده از ابزارهای پالایش شکن ممنوع می باشد، مگر مواردی که دارای مجوز قانونی باشند.

موضوعی که بعد از رسانه ای شدن آن حواشی بسیاری به همراه داشت که در نهایت سید محمد امین آقامیری- رییس مرکز ملی فضای مجازی- توضیحاتی دراین زمینه ارائه کرد و گفت مصوبه مربوط به استفاده از پالایش شکن ها مخاطب عمومی ندارد و برداشتهای انجام شده در این زمینه نادرست است.

همچنین در این هفته بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه های ایران بعد از ۶ سال انجام شد و خبرگزاری ایسنا و سایر رسانه ها به مدت چهار روز میزبان حضور مسئولان و دولتمردان بودند.

محمد خوانساری- معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران- با حضور در غرفه ایسنا درباره ی حمایت های انجام شده از پیامرسان های داخلی و وضعیت آنها اظهار داشت: پیامرسان های داخلی ظرفیت هایی هستند که برای برطرف نمودن نیازهای مردم، اطلاع رسانی، تبادل اطلاعات و موارد دیگر به وجود آمده اند.

وی اضافه کرد: این مساله در گذشته هم وجود داشته اما در این دولت به جهت اینکه بتوان از پیامرسان ها در سطح ملی استفاده کرد، بصورت جدی حمایت هایی از آنها انجام شده است. البته این حمایت ها به مدلول دخالت در کار پیامرسان ها نیست اما در عرصه های زیرساختی، وزارت ارتباطات انواع و اقسام حمایت های لازم برای تبیین زیرساخت های ابری را انجام داده است. بدین سبب اینطور خدمات به سفارش وزارت ارتباطات و از طرف بخش خصوصی به انجام می رسد.

مدیرعامل شرکت ملی پست از دیگر میهمانان خبرگزاری ایسنا در نمایشگاه رسانه ها بود. وی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: برای سال آینده هدف گذاری کردیم ۱۰ درصد از توزیع خودمان را در صندوق های پستی هوشمند قرار دهیم که هم موجب کاهش ترافیک می شود و هم دقت و سرعت مارا بالا می برد. الان شرکت ملی پست تقریباً ۱۹ تا صندوق پستی هوشمند دارد و انشاالله برای سال آینده برنامه ۱۰۰۰ تا صندوق پستی هوشمند را داریم.

مجید سلطانی- مدیرعامل شرکت مخابرات ایران هم- در غرفه ایسنا در نمایشگاه رسانه های ایران، درباره ی آخرین وضعیت پروژه فیبر نوری در کشورتوضیح داد: در حال حاضر تعداد FAT هایی که نصب کردیم تا پایان امسال از مرز ۱۰۰ هزار FAT عبور می کند و با این تعداد سال آینده را شروع می نماییم.

وی افزود: تعداد مشترکین فیبرنوری که تا حالا درحال بهره برداری هستند، شامل تجاری، خانگی و صنعتی از ۳۰۰ هزار مشترک فیبر نوری را رد کرده ایم و باتوجه به سیاست های وزارت ارتباطات، این واگذاری ها درحال سیر تصاعدی است.
1402/12/04
18:35:43
2.5 / 5
295
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
حامد:
این و واقعا همه میدونیم که اشتباهه استفاده ار فیلترشکن ولی چیکار کنیم که همه برنامه های ارتباطی فیلترند
https://fikamobl.com/product/%d9%85%d8%a8%d9%84-%d8%aa%d8%ae%d8%aa%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8%d8%b4%d9%88-%da%86%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%a2%d9%88%d8%a7/
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد