حمایت بایدن از قانون ضد تیک تاک

حمایت بایدن از قانون ضد تیک تاک

اسمارت کاور: جو بایدن روز جمعه اعلام نمود قانونی که به شرکت چینی بایت دنس، برای فروش اپلیکیشن ویدئویی تیک تاک، 6 ماه مهلت می دهد را امضا خواهدنمود و همزمان، ترامپ نسبت به ممنوعیت این سرویس محبوب ابراز نگرانی کرد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، بعد از اینکه یک کمیته مجلس آمریکا، پنج شنبه گذشته به اتفاق آرا، این لایحه قانونی را تصویب کرد، مجلس نمایندگان آمریکا می خواهد روز سه شنبه یا چهارشنبه درباره ی آن رای گیری کند.

رئیس جمهور دموکرات آمریکا به خبرنگاران اظهار داشت: اگر این لایحه تصویب شود، آنرا امضا خواهم کرد. این لایحه وضعیت نامعلومی در سنا دارد برای اینکه برخی از قانونگذاران اعلام نموده اند می خواهند تغییراتی در آن صورت دهند.

ترامپ جمهوریخواه که بدنبال بازگشت به کاخ سفید در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر است، نسبت به ممنوعیت تیک تاک، ابراز مخالفت کرده و در شبکه اجتماعی اظهار داشت: اگر آنها از تیک تاک خلاص شوند، فیسبوک، کسب وکار خودرا مضاعف خواهدنمود و او نمی خواهد فیسبوک، بهتر شود.

ترامپ قبل از این از شرکت «متا پلتفرم» (شرکت مادر فیس بوک) برای حذف دسترسی او به فیسبوک و اینستاگرام بعد از حذف پست هایش در زمان حمله ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره، انتقاد کرده بود. حساب های ترامپ در فوریه سال ۲۰۲۳، به او برگردانده شدند.

وزارت دادگستری آمریکا به کمیته مجلس در امور انرژی و تجاری اعلام نمود لایحه فروش الزامی تیک تاک بجای لایحه ممنوعیت تیک تاک، دولت را در موضع حقوقی قدرتمندتری قرار می دهد.

مایک پنس، معاون رییس جمهور در زمان ریاست جمهوری تراکپ، در پستی در شبکه اجتماعی «ایکس»، از قانون پیشنهاد شده در مجلس درباره ی تیک تاک، حمایت کرد و نوشت: چین، ذهن کودکان آمریکایی را مسموم می کند. دیگر بس است.

این لایحه به بایت دنس، ۱۶۵ روز مهلت می دهد تا تیک تاک را بفروشد. اگر این شرکت از چنین کاری سرباز بزند، فروشگاه های برنامه گوگل و اپل و سایرین از نظر قانونی اجازه ندارند اپلیکیشن تیک تاک را عرضه کنند یا خدمات میزبانی وب را به اپلیکیشن های تحت کنترل بایت دنس، فراهم آورند.

ترامپ در سال ۲۰۲۰ کوشش کرد تیک تاک و وی چت را ممنوع کرد اما اجرای دستور او توسط دادگاه های آمریکا بسته شد.

ترامپ در یک فرمان اجرائی در اوت سال ۲۰۲۰ اعلام نمود جمع آوری داده ها توسط تیک تاک، به حزب کمونیست چین اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی و اختصاصی آمریکایی ها را می دهد و بطور بالقوه به چین اجازه می دهد محلهای کارمندان و پیمانکاران فدرال را ردیابی کرده و پرونده هایی از اطلاعات شخصی را برای باج خواهی بسازد و جاسوسی شرکتی انجام دهد.

تیک تاک می گوید داده های کاربران آمریکایی را با دولت چین به اشتراک نمی گذارد و نخواهد گذاشت و استدلال می کند لایحه مجلس نمایندگان، در حقیقت یک ممنوعیت است.

مشخص نیست آیا چین هرگونه فروش تیک تاک را تائید می کند یا اینکه تیک تاک می تواند ظرف مدت شش ماه، واگذار شود. این شرکت بعد از رای گیری کمیته انرژی و تجاری مجلس نمایندگان، اعلام نمود: این قانون یک نتیجه از پیش تعیین شده دارد؛ ممنوعیت کامل تیک تاک در آمریکا. دولت آمریکا در تلاش است تا ۱۷۰ میلیون آمریکایی را از حق آزادی بیان در قانون اساسی محروم کند.

بر اساس گزارش رویترز، این اپلیکیشن چینی محبوب است و تصویب قانون توسط مجلس و سنا در سال انتخابات، ممکنست دشوار باشد. ستاد انتخاب مجدد بایدن در ماه گذشته، به تیک تاک پیوست. ستاد انتخاباتی ترامپ به تیک تاک نپیوسته است.

منبع:

1402/12/20
08:43:18
5.0 / 5
169
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد