در گزارش اسمارت كاور اعلام شد؛

ساخت یک محصول تحریمی صنعت دریا و نفت و گاز توسط فناوران ایرانی

ساخت یک محصول تحریمی صنعت دریا و نفت و گاز توسط فناوران ایرانی

به گزارش اسمارت کاور، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان از ساخت حسگرهای فیبرنوری دریایی که پیش از این امکان واردات آن به علت تحریمها وجود نداشت اطلاع داد وگفت: سنسورها در اکتشاف نفت و پایش ترددهای غیر مجاز کاربرد دارند.بهروز خیراندیش مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ساخت حسگرهای فیبرنوری دریایی توسط متخصصان این شرکت در این زمینه توضیح داد و اظهار داشت: از حسگرهای فیبر نوری برای اندازه گیری تغییرات فیزیکی یا شیمیایی در محیط های مختلف استفاده می شود که در صنایع مختلفی چون صنایع دریایی، دفاعی و نفت و گاز و … به کار می آید.
مدیر عامل شرکت نورآفرین ایده اضافه کرد: به سبب این که زیر سطح دریا تنها امواج آکوستیک منتشر می شوند در نتیجه دتکتورها و سنسورها یا آکوستیک پایه ها، اهمیت بسیار زیادی دارند و در نتیجه برای اکتشاف نفت و پایش ترددهای بدون مجوز در حریم اسکله ها مورد استفاده قرار می گیرد.
خیراندیش آشکارسازی زیر آب برای پیدا کردن خطوط لوله نفت و اجسام خاص، مانیتورینگ خطوط لوله در دریا و بهبود استخراج نفت در دریا را از کاربردهای حسگرهای فیبرنوری در دریا برشمرد.
وی با اشاره به عقد قرارداد با صنعت دفاعی کشور برای به کارگیری این سنسورها در عرصه دفاعی کشور درمورد قیمت این محصول توضیح داد و اظهار داشت: حسگرهای فیبرنوری در دنیا حسگرهای گران قیمتی هستند چونکه فناوری روز هستند و از سال ۲۰۰۰ در کل دنیا مرسوم شده است. هر سامانه حسگر فیبرنوری از چند صدهزار دلار تا چند میلیون دلار بسته به این که در کدام صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، قیمت گذاری می شود.
این فعال فناور افزود: مهم ترین صنعتی که به سمت استفاده از محصول رفته، صنعت نفت و گاز است و از آنجا که این صنعت در کشور ما اطلاعات زیادی از زیر دریا ندارد، نیازمند سامانه ای هستیم که این اطلاعات را از اعماق خلیج فارس به ما عرضه نماید.
خیراندیش اشاره کرد: یکی از کاربردهای اصلی حسگرهای فیبر نوری در صنعت نفت و گاز، نظارت بر دما و فشار در خطوط لوله است. این سنسورها قادر به اندازه گیری دما و فشار در نقاط مختلف خطوط لوله هستند. تشخیص نشتی و نقص و نظارت بر شرایط محیطی را می توان از خاصیت های این حسگر در این صنعت عنوان نمود. وی با اعلان اینکه این محصول دارای کاربری خاصی است و به سبب تحریم ها اصلاً واردات آن به کشور انجام نمی شد، اضافه کرد: شرکت ما در بعضی حوزه های حسگرهای فیبرنوری پیشتاز و انحصاری است و در بعضی حوزه های دیگر چند شرکت دیگر فعالیت دارند.


منبع:

1402/12/24
11:47:19
2.5 / 5
168
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
ناشناس:
ممنون از سایت خوبتون و اخبار مفید و بروزتون
https://toyocara.com ممنون که اطلاعات مفیدی میزارین
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد