سالنامه اقتصاد ۱۴۰۲،

نگاهی به مهم ترین پیشرفت های ارتباطی سال 1402

نگاهی به مهم ترین پیشرفت های ارتباطی سال 1402

به گزارش اسمارت کاور، دسترسی بیشتر از ۷۰۰۰ روستا به اینترنت، اتصال پیام رسان های داخلی به یک دیگر، میزان پوشش در پروژه فیبرنوری به هفت میلیون خانوار و عرضه بیشتر از ۴۰۰۰ خدمت از راه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بعضی از مهم ترین خبرها و پروژه هایی بودند که درسال ۱۴۰۲ انجام شد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، اتصال مدارس به فیبرنوری همچون اقداماتی بود که ابتدای سالجاری با حضور وزیر ارتباطات و معاونان وی انجام شد. فناوری فیبرنوری پهنای باندی بسیار بالاتر از کابل های مسی معمولی دارد و داده های صوتی و تصویری را به سادگی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال می دهد، بنابراین است که با گسترش فناوری و احتیاج به اینترنت پرسرعت، جایگزینی کابل های مسی قدیمی با فیبر نوری به یک لزوم تبدیل می شود.

بنابر تاکید مسؤلان، پروژه فیبرنوری می تواند زیرساخت های ارتباطی کشور را تا دهه های آینده تأمین کند و به علت اهمیت آن در قانون بودجه و برنامه هفتم توسعه ذکر شده ازاین رو اجرای این پروژه برای وزارت ارتباطات و تمامی دستگاه ها به تکلیف تبدیل گشته است.

طبق اعلام وزیر ارتباطات، در این مراسم قرار بود ۱۰ تا ۱۵ درصد مدارس تا پیش از شهریور ماه به این فناوری متصل شوند و تا آخر سال ۳۵ درصد مدارس و تا پایان این دولت تلاش می شود همه مدارس به واسطه این فناوری به شبکه متصل شوند.

در سالی که گذشت پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها بعنوان مهم ترین پروژه بخش ارتباطات کشور مطابق برنامه ادامه یافت و میزان پوشش از ۲.۵ میلیون خانوار در سال ۱۴۰۱ با افزایش حدودا سه برابری درسال ۱۴۰۲ به حدود هفت میلیون خانوار رسید. این پروژه در بیشتر از ۱۰۰شهر کشور به اتمام رسیده و در بیشتر از ۲۰۰ شهر دیگر درحال اجراست و تلاش می شود سال ۱۴۰۳ میزان پوشش به حداقل دوبرابر برسد.

اتصال پیام رسان ها به یک دیگر که با نام اینترکانکشن شناخته می شود از دیگر اقدامات و وعده های وزیر ارتباطات بود که اوایل سال ۱۴۰۲ محقق شد.

اتصال داخلی میان پیام رسان ها (اینترکانکشن) یا MXP به معنای ایجاد امکان ارسال پیام از مبدا یک پیام رسان ایرانی به سایر سکوهای مشابه بومی است.

درباره چگونگی عملکرد این سرویس گفته شده که این کار با دو روش کلی برای پیاده سازی ارتباط داخلی میان پیام رسان ها یا mxp وجود دارد. روش خودکار که در این شیوه سرور mxp به صورت خودکار مطلوب ترین مقصد برای ارسال پیام را انتخاب می کند.

اتصال داخلی میان پیام رسان ها (اینترکانکشن) یا MXP به معنای ایجاد امکان ارسال پیام از مبدا یک پیام رسان ایرانی به سایر سکوهای مشابه بومی است.

درباره چگونگی عملکرد این سرویس گفته شده که این کار با دو روش کلی برای پیاده سازی ارتباط داخلی میان پیام رسان ها یا mxp وجود دارد. روش خودکار که در این شیوه سرور mxp به صورت خودکار مطلوب ترین مقصد برای ارسال پیام را انتخاب می کند.

طبق تاکید مسؤلان، استانداردهای ایمنی در این توانایی وجود دارد و این مسیری است که در دنیا برای پیشگیری از انحصار و ایجاد رقابت شکل گرفته است.

در این راستا، همزمان با کوشش برای ارتقا و توسعه این توانایی با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال یک پیام رسان داخلی دیگر به این طرح متصل شد که با این اقدام هر کاربر با داشتن یک پیام رسان ایرانی، می تواند به جامعه گسترده ای از کاربران دسترسی پیدا کند.

گفتنی است؛ برپایه آخرین آمار رسمی اعلام شده بیشتر از دو میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر از این امکان استفاده می نمایند که با ورود این پیام رسان داخلی، این تعداد به بیشتر از ۵.۲ میلیون نفر افزوده می شود.

دسترسی ۳۰۰۰ روستای جدید به اینترنت

یکی از طرح هایی که می تواند روند دیجیتالی شدن را تسریع کند، اتصال روستاها به اینترنت و در سطح وسیع تر اتصال به شبکه ملی اطلاعات است، چونکه یکی از مهم ترین اهداف این شبکه برقراری عدالت اجتماعی با اتصال روستاها به اینترنت عنوان شده است و در این خصوص یکی از وعده های وزیر ارتباطات در سال ۱۴۰۰، دسترسی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پر سرعت بود.

بنابراین، اتصال بیشتر از ۳۰۰۰ روستای جدید به اینترنت در سال ۱۴۰۲ و بیشتر از ۷۰۰۰ روستا در دولت سیزدهم را میتوان یکی دیگر از اقدامات انجام شده در سالی که گذشت دانست؛ روستاهایی که سال جاری متصل شدند بیشتر در نقاط دورافتاده و صعب العبور بودند و برای اتصال این روستاها به شبکه، بیشتر از ۷۰۰۰ کیلومتر فیبر نوری و بیشتر از ۴۰۰۰ کیلومتر شبکه برق و راه دسترسی توسط وزارت ارتباطات هم اجرا شده که در نوع خود کم نظیر است.

افزایش تعداد سایت ها نسل پنجم(۵G)

از دیگر پروژه ها و اقدامات انجام شده در سالی که گذشت میتوان به توسعه و افزایش تعداد سایت های نسل پنجم اینترنت اشاره نمود. همزمان با توسعه این نسل از اینترنت در سایر کشورها، توسعه ۵G چندسالی است که در ایران هم مورد توجه قرار گرفته است.

پهنای باند این نسل از اینترنت بسیار بالاست، ازاین رو اگر فناوری ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر بگیریم، شاید فناوری ۴G یک اتوبان دو باندی و فناوری ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، ازاین رو سرعت و کیفیت آن بالاتر می رود.

طبق آخرین آمار اعلامی از جانب وزارت ارتباطات، از آغاز شروع به کار وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم تا بهمن سال ۱۴۰۲، ۸۴۰ سایت نسل پنجم تلفن همراه با هدف افزایش کیفیت و سرعت اینترنت افتتاح شد که اپراتور دوم تلفن همراه در این حوزه اعلام نمود بمناسبت ۴۵ سالگی دهه فجر انقلاب اسلامی، تعداد سایت های ۵G خویش را به عدد ۸۴۵ رسانده است.

از سوی دیگر در رابطه با اپراتور اول تلفن همراه هم در مجمع عمومی فوق العاده خود که در ماه های پایانی سال ۱۴۰۲ برگزار شد اعلام نمود بیشتر از ۹۰۰ سایت نسل پنجم در کشور نصب کرده و مقرر شده است اپراتورهای ارتباطی تا آخر سال ۱۴۰۳ تعداد سایت های نسل پنجم اینترنت را به ۱۰ درصد بالا برند.

اتصال ۹۸ درصدی دستگاه ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

توسعه هوشمند سازی دولت یکی دیگر از موضوع هایی بود که در سال ۱۴۰۲ وزارت ارتباطات و سایر بخش ها پیگیر اجرای آن بودند. با تصویب بند ج تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و تشکیل کمیته نظارتی مربوطه، پیشرفت های قابل توجهی حاصل شد به نحوی که برپایه آمار اعلامی رسمی، با اتصال ۱۳۸ دستگاه دولتی (بیش از ۹۸ درصد دستگاههای دولتی) بیشتر از ۴۰۰۰ خدمت / مجوز را از راه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند عرضه شده و بیشتر از ۴۰ میلیون نفر از هموطنان از راه این سامانه به بیشتر از ۶۵ درصد خدمات دولت به صورت الکترونیکی و حدود ۱۰ درصد خدمات به صورت کاملا هوشمند دسترسی پیدا کرده اند.

البته هوشمندسازی در سایر حوزه ها هم انجام شده که میتوان به پست و تسریع در هوشمندسازی آن مانند صندوق های پستی هوشمند که بدون دخالت عامل انسانی کار خویش را انجام می دهند، در سالی که گذشت اشاره نمود.

منبع:

1403/01/02
15:34:38
5.0 / 5
139
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد