یك فعال فناور خبر داد؛

فناوران ایرانی پلت فرم یکپارچه هوشمندسازی کشاورزی ساختند

فناوران ایرانی پلت فرم یکپارچه هوشمندسازی کشاورزی ساختند

اسمارت کاور: دانش بنیان ها موفق به ساخت یک پلت فرم هوشمند کشاورزی شدند که این پلت فرم قادر به ارسال پیام اخطار و هشدار آفت، سرما یا گرما زدگی و باد و باران به کاربران و کشاورزان است.محمدرضا سرکاری عضو هیات علمی موسسه تحقیقات فنی مهندسی کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به راه اندازی یک پلت فرم یکپارچه هوشمندسازی کشاورزی اظهار داشت: در این پلت فرم کلیه سامانه های تولید محصول یعنی مراحل کاشت، داشت و برداشت بصورت هوشمند یکپارچه شده است.
این فعال فناور با اشاره به این که این پلت فرم دارای نوتیفکیشن یا هشدار آفت، سرما یا گرما زدگی و باد و باران به کاربران و کشاورزان است، اضافه کرد: کشاورزان با بهره گیری از این سامانه هوشمند، می توانند آبیاری را ازراه دور قطع یا وصل کنند.
وی بیان کرد: هم اکنون در مراحل اولیه توسعه این پلت فرم قرار داریم و با معاونت زراعت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی قراردادهایی را منعقد کرده ایم و در همین راستا مقرر است یک میلیون هکتار اراضی داخل کشور را با بهره گیری از این پلت فرم بصورت هوشمند مدیریت نماییم.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات فنی مهندسی کشاورزی از برنامه این شرکت دانش بنیان برای صادرات به کشورهای همسایه ایران آگاهی داد و درباره ی ارزش مالی این محصول اظهار داشت: نمونه های خارجی زیر ۳ تا ۴ هزار یورو نیست ولی ما تقریباً زیر هزار یورو قیمت گذاری کرده ایم و در حقیقت این پلت فرم ایرانی یک سوم تا یک چهارم نمونه خارجی است. وی صرفه جویی در مصرف نهاده ها، بذر، آب، کود، سم و آب مجازی را از دیگر مزایای این پلت فرم هوشمند عنوان نمود و اظهار داشت: در کشاورزی تلفات و ضایعاتی که از محصول به وجود می اید، آب مجازی اطلاق می شود چونکه آب برای این محصول مصرف شده و تلفات محصول به مفهوم هدررفت آب است.


منبع:

1403/01/06
19:25:17
5.0 / 5
191
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد