هیئت نظارت متا خواهان پایان ممنوعیت کلمه شهید شد

هیئت نظارت متا خواهان پایان ممنوعیت کلمه شهید شد

اسمارت کاور: هیئت نظارت متا روز سه شنبه از این شرکت خواست تا به ممنوعیت استفاده عمومی از کلمه عربی «شهید» یا کلمه انگلیسی آن پایان دهد.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، هیئت نظارت شرکت متا، بعد از یک بررسی یک ساله که نشان داد رویکرد مالک فیسبوک، بیش از اندازه گسترده بوده و موجب سرکوب گفتگوی میلیون ها کاربر شده است، خواهان پایان این ممنوعیت شد.

این هیئت نظارتی که توسط متا تامین مالی می شود اما بطور مستقل فعالیت می کند، اعلام نمود این غول شبکه اجتماعی باید پستهای حاوی واژه «شهید» را تنها زمانی حذف کند که به نشانه های واضح خشونت مرتبط باشند یا اینکه قوانین متا را نقض کنند.

این درخواست بعد از سال ها انتقاد از عملکرد این شرکت درباب محتوای مربوط به خاورمیانه، مطرح می شود. مطالعه ای که در سال ۲۰۲۱ به سفارش خود متا انجام شد، نشان داد رویکرد این شرکت، «تاثیر نامطلوب حقوق بشر» بر فلسطینی ها و سایر کاربران عرب زبان خدماتش، داشته است.

انتقادهای مذکور از زمان شروع جنگ بین رژیم صهیونیستی و حماس در اکتبر گذشته، تشدید شده است. گروه های حقوق بشر، شرکت متا را متهم به سرکوب محتوای حامی فلسطینی ها در فیسبوک، و اینستاگرام در پس زمینه جنگی کرده اند که در پی حملات غافلگیرانه حماس به سرزمینهای اشغالی در هفتم اکتبر، شروع شده است.

هیئت نظارت متا در گزارش روز سه شنبه خود، به نتایج مشابهی رسید و دریافت که قوانین متا درباب «شهید»، تنوع معانی کلمه را در نظر نمی گیرد و منجر به حذف محتوایی می شود که هدفش تمجید از اقدامات خشونت آمیز نیست.

هله تورنینگ اشمیت، یکی از مدیران این هیئت نظارتی، در اطلاعیه ای اظهار داشت: متا با این فرض کار می کند که سانسور می تواند ایمنی را بهبود بخشد و خواهد کرد، اما شواهد نشان میدهد که سانسور می تواند کل جمعیتها را به انزوا بکشد، در صورتیکه اصلا ایمنی را بهبود نمی بخشد.

متا هم اکنون هر پستی حاوی کلمه «شهید» برای اشاره به افرادی که در فهرست سازمانها و افراد خطرناک خود تعیین کرده است را حذف می کند که شامل اعضای گروه های شبه نظامی اسلامگرا، کارتلهای مواد مخدر و سازمانهای برتری طلب سفیدپوست می شود.

طبق گزارش هیئت نظارتی، این شرکت می گوید این کلمه، به منزله ستایش از آن نهادها است که آنها را ممنوع کرده است.

حماس همچون گروههایی است که این شرکت به عنوان سازمان خطرناک، تعیین کرده است.

هیئت نظارتی اعلام نمود متا بعد از شروع ارزیابی مجدد سیاست خود در سال ۲۰۲۰، در سال گذشته، خواهان نظرات این هیئت در مورد این مساله بود اما نتوانست به اجماع داخلی برسد. این شرکت در درخواست خود فاش کرد که «شهید»، بیش از هر کلمه یا عبارت دیگری در پلت فرم هایش، حذف محتوا داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، یکی از سخنگویان متا در اطلاعیه ای اعلام نمود این شرکت، نظر هیئت نظارتی را بررسی نموده و ظرف مدت ۶۰ روز پاسخ خواهد داد.
1403/01/08
13:33:08
5.0 / 5
118
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد