با آغاز تحریم ها ؛

۸۰ درصد كاتالیست های مورد نیاز كشور در داخل تولید شد

۸۰ درصد كاتالیست های مورد نیاز كشور در داخل تولید شد

شركت های دانش بنیان و فناور موفق شده اند بیش از 80 درصد كاتالیست های مورد نیاز كشور را با حمایت معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری در داخل تولید كنند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمزه کازرونی مدیر عامل یک شرکت فناور توسعه دانش و فناوری بیان کرد: کاتالیست ها همچون نخستین اقلامی بودند که از سال ۱۳۸۹ مورد تحریم قرار گرفتند. با اعمال تحریم ها مشکلات زیادی برای پالایشگاه ها به وجود آمد، برای اینکه بیشتر نیاز کشور از خارج تامین می شد و شرکت ها مجبور بودند که با قیمت بالا و بوسیله واسطه ها کاتالیست ها را خریداری کنند.
به گفته کازرونی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان و فناور زیادی تاسیس شد که به صورت تخصصی در حوزه کاتالیست فعالیت می نمایند. بعد از چند سال فعالیت، به جرات می توان اظهار داشت که باتوجه به تعداد کاتالیست های ساخته شده و کاتالیست های در لبه تجاری سازی، هم اکنون نزدیک به ۸۰ درصد از کاتالیست های مورد نیاز کشور، در داخل ایجاد می شود.
وی افزود: ما در شرکت؛ یک کاتالیست با فناوری بسیار بالا ساخته ایم که از اهمیت بالای برای تامین بنزین کشور برخوردارست. این کاتالیست رفورمینگ نفتا نام دارد و با توجه به این که ۷۰ درصد بنزین مورد نیاز کشور در واحد رفورمینگ پالایشگاه ایجاد می شود، این کاتالیست می تواند نقشی کلیدی در این عرصه ایفا کند.
کازرونی همین طور اظهار داشت: ۹۵ درصد از نیاز دنیا به این کاتالیست توسط دو شرکت فرانسوی و آمریکایی ایجاد می شود. این کاتالیست از سال ۲۰۱۷ در روسیه نیز با تحریم مواجه گردید. آنها نیز دو خط تولید راه اندازی کرده اند. ما مدعی هستیم که کیفیت کاتالیست ساخته شده در کشور ما از کیفیت کاتالیست روسی بسیار بالاتر است. در مورد این کاتالیست بیش از ۱۰ هزار صفحه آزمایش وجود دارد و در ۴ ورژن و نوع مختلف تولید شده است.
بیش از این حمایت های مختلفی از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این عرصه انجام گرفته است. با توجه به این که بیشتر مشتری های این کاتالیست، دولتی و نیمه دولتی هستند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می تواند نقشی تعیین کننده در بازارسازی و توسعه بازار این محصول ایفا کند.

1399/05/20
22:41:17
5.0 / 5
1785
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد