خرید و فروش سیم کارت رند مشمول پرداخت مالیات است؟

خرید و فروش سیم کارت رند مشمول پرداخت مالیات است؟

به گزارش اسمارت کاور، به دنبال طرح پرسشی از جانب ایسنا که اپراتور ایرانسل با مزایده میلیونی خط های رند تلفن همراه بر تنور گرانی های قمارگونه و سودجویی عده ای خاص می دمد؟ این شرکت در پاسخ به آن به عرضه توضیحاتی پرداخت.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، ایرانسل در تازه ترین اقدام خود برخی از خطوط رُند خویش را به اصطلاح به مزایده گذاشته است که در بالاترین رقم به ۲۰۰ میلیون و ۸۰ میلیون تومان هم می رسد، این اپراتور تلفن همراه ایرانسل با ارسال پیامک های تبلیغاتی برای واگذاری خط های چند صد میلیون تومانی خود به سودهایی فراتر از معامله یک شمش طلا فکر می کند که در همین زمینه ایسنا در گزارشی با عنوان فرار مالیاتی به سبک معامله میلیونی خط رندهای ایرانسل به شرح مواردی در این حوزه پرداخت که ایرانسل در پاسخ به ابهامات مطرح شده در این گزارش به عرضه توضیحاتی پرداخته که در ادامه آمده است:
۱. خرید و فروش سیمکارت متناسب با خرید و فروش سایر محصولات بازارهای داخلی، مشمول مالیات بر درآمد برای فروشنده و مالیات بر ارزش افزوده برای خریدار است. مالیات پرداختی خریدار، توسط فروشنده وصول و برابر با ضوابط و مقررات، در وجه سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می شود. قیمت فروش سیمکارت توسط خریدار عیناً به حساب بانکی ایرانسل واریز می شود که بر آن اساس، به حساب درآمد فروش سیمکارت در دفاتر ایرانسل منظور شده و برابر ضوابط و مقررات سازمان امور مالیاتی کشور در انتهای سال، سود و زیان حاصل از عملکرد شرکت محاسبه و مالیات متعلقه از جانب اپراتور بعنوان مؤدی مالیاتی، در وجه سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می شود.
تا آخر سال ۱۴۰۱، مفاصا حساب مالیاتی برای شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل صادر گردیده است و بررسی های لازم برای سال ۱۴۰۲، بعد از عرضه گزارش های مالی، توسط سازمان انجام شده و مالیات متعلقه عیناً پرداخت می شود.

۲. نظارت بر بازار فروش سیمکارت، توسط نهاد تنظیم گر صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات(رگولاتوری) انجام شده و تمام مجوزهای قانونی اپراتورها برای فروش مزایده ای سیمکارت های رند، از این نهاد دریافت شده است.
شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل مانند تمام اپراتورهای تلفن همراه و ثابت، مطابق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۱۹۸ مورخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ و تأییدیه دستورالعمل اجرایی واگذاری شماره های رند به شماره ۵۹۶۸۳/۱۰۲ مورخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مبادرت به واگذاری شماره های رند می کند و گزارش های لازم را در زمان تعیین شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، طبق دستورالعمل عرضه می کند.

۳. فروش سیمکارت های رند با رویکرد تجاری و تبلیغی هم از سالهای گذشته با تشکیل بازار جداگانه و با نیازسنجی مصرف کنندگان، از جانب اپراتورهای کشور، به صورت کاملا قانونی شروع شد و فروش آن از راه مزایده، تنها راه عرضه عادلانه این کالای با خصوصیت متمایز است.

۴. بدیهی است که قیمت نهایی محصولات مزایده ای بر مبنای رقابت شرکت کنندگان، از جانب خریداران مشخص شده و اپراتورها، دولت و سازمان امور مالیاتی، متناسب با سهم خود، برابر ضوابط و مقررات مربوطه، از فروش سیمکارت ها منتفع می شوند. به علت معدود بودن تعداد سیمکارت های رند، حجم این درآمد هم در مقابل درآمد حاصل از فروش سایر خدمات ارتباطی اپراتورها، بسیار محدود است.

۵. ایرانسل در قیمت گذاری بازارهای جانبی، نقشی نداشته و فروش محصولات خویش را مطابق با نیاز خریدار، از راه درگاه ها و فروشگاه های رسمی و قانونی، انجام می دهد. ازاین رو، ابهام ایجاد زمینه برای فرار مالیاتی یا تشدید نوسانات تورمی (که خارج از کارکردهای اپراتور و کنترل آن در حیطه قانون گذاران است)، وارد نیست.

بدیهی است در صورت خرید و فروش سیمکارت توسط خریداران سیمکارت های رند به سایر متقاضیان این سیمکارت ها در بازار (پس از فروش اولیه توسط اپراتور عرضه دهنده سیم کارت)، هر گونه مالیات بر فروش یا هزینه نقل و انتقال آن، مطابق با قوانین مالیاتی و قوانین خرید و فروش، به عهده فروشنده و خریدار بعدی است.
البته در اینروزها دولت تلاش می کند که به وضعیت مالیات ستانی کسب و کارها نظم و شفافیت بخشیده و در جهت مقابله با سوداگری و شفافیت اقتصادی گام بردارد، از این جهت ایسنا هم در گزارش های مختلف به حوزه ها و مصادیق مختلف ورود کرده و به بررسی موضوعات مختلف در این حوزه می پردازد.

منبع:

1403/02/21
02:10:16
5.0 / 5
384
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد