بسته هفتگی اخبار فناوری اطلاعات

از تاریخ جدید برگزاری نمایشگاه الکامپ تا مهم ترین دستور رییس جمهور شهید به وزارت ارتباطات

از تاریخ جدید برگزاری نمایشگاه الکامپ تا مهم ترین دستور رییس جمهور شهید به وزارت ارتباطات

اسمارت کاور: اعلام شرایط اجازه عبور زمینی فیبر نوری، تاریخ جدید برگزاری نمایشگاه الکامپ و دستورات شهید رئیسی به وزارت ارتباطات درباره ی فیبرنوری تعدادی از با اهمیت ترین خبرهایی بودند که هفته گذشته در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر گردید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، هفته دوم خرداد ماه در عرصه ارتباطات با خبر آخرین وضعیت ثبت دامنه های فارسی شروع شد. دامنه یا دامین همان آدرس اینترنتی است که شما با آن شناخته می شوید. این آدرس هر چقدر ساده تر و سرراست تر باشد بهتر بوده و کاربران بیشتری شما را خواهند یافت. دامنه از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ نام دامنه و پسوند دامنه، نام دامنه را شما تعیین می کنید و در صورتیکه این نام آزاد باشد می توانید آنرا در اختیار بگیرید. البته پسوند دامنه هم بستگی به نوع کار شما و گاهی به کشوری که در آن هستید، بستگی دارد.
طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در کشور تا حالا یک میلیون و ۶۳۵ هزار و ۲۴۸دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۶۲۶ هزار و ۹۶۴دامنه فعال در صدر قرار دارد.
اعلام شرایط اجازه عبور زمینی فیبر نوری از دیگر خبرهایی بود که در این هفته منشر شد. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در امتداد ماده ۵ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بمنظور تسریع و تسهیل هزینه­ های سرمایه گذاری ایجاد و توسعه زیرساخت­ های شبکه فیبرنوری و بهره گیری از ظرفیت بند پ تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کشور، تعرفه و الزامات اجازه عبور زمینی برای نصب داکت، ساب داکت، میکروداکت و فیبرنوری و نصب تجهیزات فعال و غیر فعال در محل حفاری در مسیرهای بین ­شهری تصویب کرد.
در ماده ۲ این مصوبه سقف تعرفه اجازه عبور زمینی برای کلیه راه های بین شهری از محور راه به هر طرف بر بستر اصلی راه (آسفالت) تا شانه راه به ازای هر متر ۲۵۰، ۰۰۰ ریال تعیین شده است که این مبلغ فقط یک دفعه از طرف کارور به ارائه کننده خدمت پرداخت می شود. همین طور درصورتی که امکان عبور زمینی از محور راه به هر طرف بر بستر اصلی راه (آسفالت) وجود نداشته باشد، حفاری باید در شانه راه صورت گیرد که در این صورت تعرفه آن به ازای هر متر سی (۳۰) درصد تعرفه این بند تعیین شده است.
از تخریب تجهیزات زیرزمینی مخابراتی تا تأخیر در برگزاری نمایشگاه الکامپ
همین طور در روز دوشنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۳ تخریب تجهیزات زیرزمینی مخابراتی و قطع عمدی و سرقت کابل فیبر نوری مخابرات و زیرساخت در شهرستان آبادان موجب اختلال در ارتباطات مشترکان در شهرهای آبادان و شادگان شد.
مدیر مخابرات منطقه خوزستان در این زمینه توضیح داد: با تلاش تیم های فنی و عملیاتی مخابرات منطقه و بعد از تشخیص محل لطمه دیده، با تهیه ملزومات نسبت به ترمیم شبکه فیبرنوری تخریب شده، اقدام و اختلالات ارتباطی بوجودآمده در شبکه تلفن ثابت مشترکان در شهرستان های آبادان و شادگان مرتفع شد.
از دیگر خبرهایی که در این هفته اعلام گردید می توان به تاریخ جدید برگزاری نمایشگاه الکامپ اشاره نمود. در این جهت مدتی پیش زمزمه های برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه الکامپ شنیده و قرار شد این نمایشگاه با شعار همه برای اقتصاد دیجیتال با حضور شرکت های استارتاپی از تاریخ ۸ تا ۱۱ تیرماه اجرا شود اما به سبب برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۸ تیرماه شائبه تغییر زمان برگزاری بوجود آمد. در همین رابطه سازمان نظام صنفی کامپیوتر استان تهران بتازگی خبر از تغییر زمان برگزاری این نمایشگاه داد.
طبق اعلام این سازمان بیست و هفتمین دوره نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ)، از ۹ الی ۱۲ تیرماه ۱۴۰۳ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران انجام می شود.
فیبرنوری، مهم ترین دستور رییس جمهور شهید به وزارت ارتباطات
با نزدیک شدن به انتها هفته جلسه هیأت دولت با حضور وزرا همچون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا شد. عیسی زارع پور در حاشیه این جلسه درباره ی آخرین دستورهای رییس جمهور در عرصه وزارت ارتباطات توضیح داد: آخرین وزارت خانه ای بودیم که رییس جمهور برای بازدید آمدند. در آن بازدید گزارشی درباره ی فیبر نوری دادیم که رییس جمهور گفتند مساله این شهرهای باقی مانده را هم حل کنید. در عرصه فضایی دستوراتی دادند تا کار با قدرت ادامه یابد. از این که در این زمینه از توان بخش خصوصی استفاده کردیم، تمجید کردند. در عرصه محتوا هم گفتند وزارت ارتباطات می تواند به سایر دستگاهها کمک نماید. ما دستورات رییس جمهور را دنبال می نماییم.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: برنامه ما ۴ ساله بوده و همه اقدامات فضایی، دولت هوشمند، اقتصاد دیجیتال، گسترش زیرساخت ارتباطاتی و پست بانک طبق زمان بندی جلو می رود. تعدادی از کارها مثل فیبرنوری از جنس کارهای عمرانی است و ما کار ۱۰ ساله را می خواستیم سه ساله انجام دهیم. وعده ما پوشش ۲۰ میلیون نفر در طرح فیبر نوری تا پایان دولت بود که باتوجه به شرایط پیش آمده به این عدد نمی رسیم ولی کار با شتاب دنبال می شود.
منبع:

1403/03/11
16:31:28
5.0 / 5
220
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد