با تلاش پژوهشگران آمریكایی و چینی ابداع شد

گلبول های قرمز مصنوعی كه از گلبول های قرمز طبیعی پیشی می گیرند

گلبول های قرمز مصنوعی كه از گلبول های قرمز طبیعی پیشی می گیرند

به گزارش اسمارت كاور پژوهشگران آمریكایی و چینی در بررسی جدیدی توانستند گلبول های قرمز مصنوعی ارئه دهند كه عملكرد آنها از نمونه طبیعی هم بهتر است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران "دانشگاه نیومکزیکو" (UNM)، "آزمایشگاه ملی سندیا" (SNL) و "دانشگاه فناوری جنوب چین" (SCUT)، گلبول های قرمز مصنوعی ابداع نموده اند که همه خصوصیت های کارآمد گلبول های قرمز واقعی را در بر دارند. این سلول های جدید می توانند اکسیژن یا داروها را با خود به سراسر بدن انتقال دهند، مواد سمی را احساس کنند و کارهای مفید دیگری از این دست را انجام دهند.
گلبول های قرمز خون با حمل اکسیژن و انتقال آن از ریه ها به بافت های گوناگون بدن، وظیفه مهمی را بر عهده دارند. آنها این کار را با کمک مولکول هایی معروف به هموگلوبین انجام می دهند که از پروتئین های حاوی آهن استفاده می نمایند. گلبول های قرمز، خصوصیت های ایمنی بسیاری دارند که به آنها کمک می نماید تا کار خویش را به صورت کامل انجام دهند.
دانشمندان در کوشش برای ایجاد نسخه مصنوعی گلبول های قرمز، مشکلاتی را در تقلید از همه خصوصیت های گلبول های قرمز طبیعی داشتند. آنها برای ساخت گلبول های قرمز مصنوعی، کار خویش را با نوع واقعی آنها شروع کردند. دانشمندان ابتدا گلبول های قرمز انسان را با لایه نازکی از سیلیکا پوشاندند و سپس، پلیمرهایی یا بار مثبت و منفی را به کار گرفتند. آنها نهایتا سطحی را به وجود آورند که از لایه های حاوی گلبول های قرمز طبیعی پوشیده شده بود.


نتیجه نهایی این کار، گلبول های قرمز مصنوعی بود که اندازه، شکل و پروتئین هایی مشابه نمونه واقعی داشتند. بررسی ها نشان داد که گلبول های قرمز مصنوعی می توانند شکل و اندازه خویش را تغییر دهند تا از مجاری گوناگون بدن عبور کنند. این سلول ها در آزمایش هایی که روی موش ها صورت گرفت، به مدت 48 ساعت در بدن آنها به کار گرفته شدند و عوارض جانبی هم به همراه نداشتند.
دانشمندان در نظر دارند تا بررسی و آزمایش این گلبول های قرمز را ادامه دهند، آنها امیدوارند نهایتا بتوانند آنها را برای آزمایش در انسان ها آماده کنند.
این پژوهش، در مجله " ACS Nano" به چاپ رسید.1399/03/16
13:07:46
5.0 / 5
2204
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد