آخرین وضعیت اینترنت ماهواره ای در ایران

آخرین وضعیت اینترنت ماهواره ای در ایران

اسمارت کاور: مقدمات شروع فعالیت نخستین اپراتور اینترنت ماهواره ای بگفته وزیر ارتباطات در حال انجام می باشد و کمیسیون تنظیم مقررات جهانی(RRB)در جلسه اخیر خود باردیگر استارلینک را مکلف به همکاری با ایران کرده است.به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، اینترنت ماهواره ای و فعالیت آن در ایران بااینکه طی سالهای قبل مطرح بوده اما در مدت سه سال اخیر بیش از پیش به آن پرداخته شد. در حقیقت بعد از اعمال محدودیت برای تعدادی از پیامرسان های خارجی اظهارنظر مسئولان درباره ی نحوه شرایط فعالیت قانونی آن در کشور شروع شد.

هدف پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک (Starlink) که زیر نظر شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) متعلق به ایلان ماسک اداره می شود، رساندن اینترنت پرسرعت به خیلی از نقاط جهان به ویژه مناطقی است که تا قبل از این دسترسی به شبکه اینترنت در آنها ممکن نبوده است.

این ماهواره می تواند باتوجه به خاصیت های ذاتی خود مانند پایداری، انعطاف پذیری، تأخیر کم و تامین ظرفیت شایان توجه و ارزان قیمت، کمک شایانی در کاهش شکاف دیجیتال در کشور و سیگنال رسانی به مناطق محروم و دورافتاده داشته و به عنوان بخش مهمی در لایه زیرساخت و خدمات پایه معماری شبکه اینترنت نقش آفرین است. در این جهت شرکت فضایی اسپیس ایکس پروژه اینترنت ماهواره ای "استارلینک" را در سال ۲۰۱۵ با هدف فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت شروع کرد.

از آنجا که سرعت رشد و توسعه فناوری در جهان بالاست، پای این فناوری به ایران هم مانند سایر کشورها باز شده و طبق ضوابط و شرایطی مانند فعالیت قانونی در کشور از آن استقبال می شود. بعد از بدون مجوز شناخته شدن ارائه خدمات استارلینک در ایران به سبب عدم رعایت قوانین سرزمینی این شرکت در جلسه هیأت مقررات رادیویی اتحادیه بین المللی مخابرات مکلف به همکاری با ایران شد.
در نهایت بعد از پیگیری های انجام شده ابتدای تابستان سال قبل اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) اعلام نمود که ارائه خدمات از طرف استارلینک در مرزهای جمهوری اسلامی ایران به سبب عدم رعایت قوانین سرزمینی، غیرمجاز می باشد. مطابق یکی از قطعنامه های ITU، ارائه خدمات از طرف یک شرکت خارجی در قالب مرزهای کشور دیگر منوط به دریافت مجوز از طرف آن کشور است که در بررسی های به عمل آمده مشخص شد استارلینک برای ارائه اینترنت ماهواره ای هیچ مجوزی را تا حالا از جمهوری اسلامی ایران دریافت نکرده است.
اما با گذشت چندین ماه با پیگیری های انجام شده همزمان با اختتامیه کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی (WRC-۲۳) در شهر دبی، قواعد سرزمینی جمهوری اسلامی ایران به امضای مدیرعامل شرکت یاه کلیک رسید تا مقدمات فعالیت قانونی این شرکت برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای در کشور برقرار شود. با امضای این سند توسط اپراتور یاه ست و بعد از طی مراحل اداری مربوطه، پروانه فعالیت در ایران برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای به این شرکت اعطا خواهد شد.

حال بتازگی عیسی زار پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با انتشار پستی در یک شبکه اجتماعی داخلی درباره ی آخرین وضعیت فعالیت اینترنت ماهواره ای در ایران اظهار داشت: در این دوره، امکان فعالیت قانونی اینترنت ماهواره ای با پیگیریهای بین المللی گسترده به دست آمد. وی ادامه داد: مقدمات شروع فعالیت نخستین اپراتور اینترنت ماهواره ای در حال انجام می باشد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: کمیسیون تنظیم مقررات جهانی(RRB)در جلسه اخیر خود باردیگر استارلینک را مکلف به همکاری با ایران کرد.

در پایان می توان گفت منظومه های ماهواره ای می توانند باتوجه به خاصیت های ذاتی خود همچون پایداری، انعطاف پذیری، تأخیر کم و تامین ظرفیت شایان توجه و ارزان قیمت، کمک شایانی در کاهش شکاف دیجیتال در کشور و سیگنال رسانی به مناطق محروم و دورافتاده داشته و به عنوان بخش مهمی در لایه زیرساخت و خدمات پایه معماری شبکه ملی اطلاعات نقش آفرین است.
1403/04/12
18:45:32
5.0 / 5
104
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد