برخی حقایق عجیب درباره ویروس ها و كووید-19

برخی حقایق عجیب درباره ویروس ها و كووید-19

اسمارت كاور برخی حقایق عجیب درباره ویروس ها و كووید-19


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فوربز، ویروس دقیقا چیست؟ خیلی از افراد زیاد با مباحث علمی و پزشکی آشنایی ندارند، بدین سبب امروز می خواهیم چند خاصیت اساسی ویروس را توضیح دهیم.
به طور کلی ویروس ها فقط دو عملکرد دارند: آنها به سلول های افراد حمله می کنند و سپس ماشین های سلول های افراد را قرض می گیرند تا خودشان را کپی کنند. به زبان ساده ویروس ها ارگانیسم هایی هستند که انسان را آلوده می کنند اما در واقعیت آنها حدودا همه موجودات زنده از باکتری گرفته تا گیاهان وحیوانات را آلوده می کنند. بعد از ایجاد نسخه های بسیار از بین می روند و معمولاً سلول مورد نظر خودرا نیز از بین می برند و باردیگر آن کار را انجام می دهند.
حال طی این بخش به شرح یک مورد عجیب در مورد ویروس ها می پردازیم. تمام موجودات زنده در این سیاره از دستورالعمل های رمزگذاری شده در دی. ان. ای ساخته شده اند. برخی ویروس ها همین طور از دی. ان. ای ساخته شده اند اما خیلی از آنها بجای آن از آر. ان. ای ساخته شده اند. آر. ان. ای بسیار شبیه دی. ان. ای است اما آن ساختار مارپیچ معروف دو رشته ای را ندارد و در عوض تک رشته ای است با این وجود می توانید در نظر بگیرید که چقدر کوچک هستند. ویروس کووید-۱۹ که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نام دارد، فقط ۲۹ ژن دارد که تحت ۳۰ هزار حرف آر. ان. ای رمزگذاری می شوند. ویروس های دیگر می توانند حتی کوچکتر باشند: ویروس آنفلوانزا تنها ۱۰ ژن دارد که با ۱۳ هزار و ۵۸۸ حرف آر. ان. ای رمزگذاری شده است. در مقابل، ژنوم انسان حدود ۳ میلیارد حرف دی. ان. ای و بیش از ۲۰ هزار ژن دارد. به عبارت دیگر ژنوم ما ۱۰۰ هزار برابر اطلاعات بیشتری که در آن رمزگذاری شده نسبت به ویروس کووید-۱۹ دارد.
با این وجود این ساختارهای ساده با تعداد انگشت شماری از ژن ها می توانند ما را نابود کنند. ویروس ها از نظر فیزیکی نیز کوچک هستند. در واقع آنقدر کوچک که در زیر میکروسکوپ معمولی دیده نمی شوند. باکتری ها در مقایسه با ویروس ها بسیار بزرگتر هستند. در حقیقت، باکتری ها نیز مانند انسان گرفتار عفونت ویروسی می شوند.
فناوری جدید هیجان انگیز معروف به کریسپر در واقع مکانیسمی است که توسط باکتری ها برای مقابله با عفونت های ویروسی به وجود آمده است. یکی از نتایج کوچک بودن ویروس این است که وقتی آنفولانزای ۱۹۱۸ در جهان شیوع پیدا کرد، هیچ کس نمی دانست که این بیماری توسط یک ویروس به وجود آمده است. دانشمندان در آن زمان فناوری لازم برای دیدن ویروس را نداشتند. ویروس آنفلوانزا ۱۵ سال بعد و در سال ۱۹۳۳ کشف شد.
باکتری به نام هموفیلوس آنفلوآنزا به این علت نامگذاری شده که دانشمندان در آن زمان تصور می کردند موجب ایجاد آنفلوانزا می شود که اینطور نبود. این باکتری می تواند موجب عفونت گوش و گاهی اوقات مننژیت کشنده شود و بنا بر این واکسن هموفیلوس آنفلوانزا که از عفونت جلوگیری می کند یکی از واکسن های مهمست که در دوران کودکی افراد دریافت می کنند.
واقعیت عجیب دیگر درباره ویروس ها این است که آنها سلول نیستند. آنها دیواره سلولی مناسبی ندارند، به همین ترتیب فقط یک پوسته هستند که از چند پروتئین ساخته شده است. این پوسته ها کد ژنتیکی ریز ویروس را در پوشش کپسول خود قرار می دهند. ما آنها را به سبب نداشتن یک کلمه بهتر، "ذرات" می نامیم.
ویروس ها در همه جا وجود دارند و بمراتب بیشتر از باکتری ها هستند. باکتری ها به نوبه خود بسیار بیشتر از گیاهان و حیوانات هستند. ویروس ها همین طور در آنچه انجام می دهند ویران کننده هستند (آلوده کردن سلول های زنده و ربودن آن سلول ها برای ایجاد ویروس های بیشتر)، بنا بر این ما هیچ گاه نمی توانیم از شر آنها خلاص شویم. در صورتیکه ما نمی توانیم از شر آنها خلاص شویم، می توانیم با ویروس هایی که موجب بیماری های انسانی مانند کووید-۱۹ می شوند، مبارزه نماییم. بهترین راه برای انجام این کار جلوگیری از حمله ویروس ها به سلول های ما است اما چطور؟ تنها یک راه خوب وجود دارد که اطلاعاتی از آن در دست داریم و آن اینست که از سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با آنها در سطح مولکولی استفاده نمائیم. در صورتیکه ویروس ها ساده هستند، سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است. این جایی است که واکسیناسیون وارد می شود. وقتی ویروس به ما حمله می کند، سیستم ایمنی بدن ما سلول های طراحی شده ای به وجود می آورد که ویروس را تشخیص داده و از بین می برد. سپس این دو وارد مرحله نهایی می شوند که همانند یک مسابقه است. که اگر سیستم ایمنی برنده شود، تمام ذرات ویروسی را از بین می برد و اگر ویروس، بدن میزبان را تحت تاثیر قرار دهد، نتیجه می تواند کشنده و خطرناک باشد.
در مورد بیماری کووید-۱۹ سیستم ایمنی بدن خیلی از افراد به اندازه کافی سریع پاسخ می دهند تا از بیمار شدن جدی فرد جلوگیری نمایند. با این وجود در بعضی موارد که سیستم ایمنی برخی افراد این کار را انجام نمی دهند، نتایج تغییر کرده و بیماری فرد بسیار جدی می شود. یکی از راهکارهای مورد استفاده توسط خیلی از واکسن های در دست تهیه کووید-۱۹ این است که تنها یکی از پروتئین های کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را تهیه کنند. بعد از آن واکسن سیستم ایمنی بدن را آماده می کند تا ویروس کووید-۱۹ را قبل از ایجاد عفونت شناسایی کند. سپس اگر آن شخص واقعاً آلوده باشد، سیستم ایمنی بدن به سرعت عمل می کند و پیش از ایجاد عفونت با کووید-۱۹ می جنگد. کووید-۱۹ توسط یک دستگاه بیولوژیکی خیلی کوچک با ۲۹ ژن ایجاد می شود. این ویروس می تواند بی رحمانه سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما سیستم ایمنی بدن ما اگر قوی باشد و سرنخ های مهم را شناسایی کند، می تواند آنرا از بین ببرد.
منبع:

1399/06/09
13:59:37
5.0 / 5
1647
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد