نابودی باكتری های گرم منفی و گرم مثبت با یك تركیب خاص

نابودی باكتری های گرم منفی و گرم مثبت با یك تركیب خاص

اسمارت كاور: پژوهشگران ˮدانشگاه شفیلدˮ انگلستان تركیبی جدید توسعه داده اند كه قادر به از بین بردن باكتری های گرم مثبت و گرم منفی مقاوم در مقابل آنتی بیوتیك است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، باکتری های گرم مثبت و گرم منفی ساختار دیواره سلولی متفاوتی دارند اما ترکیب جدید آنتی بیوتیک قادر می باشد از دیواره سلول هر دو شکل باکتری عبور کرده و سپس به دی. ان. ای متصل شود.
یافته های این مطالعه که در مجله "Chemical Science" پخش شده، راه را برای توسعه روش های درمانی جدید برای انواع باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک همچون باکتری گرم مثبت استافیلوکوک اورئوس(طلایی) مقاوم به متی سیلین(Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus) به اختصار مِرسا و باکتری گرم منفی اشریشیا کلی فراهم می آورد.
پژوهشگران دانشگاه "شفیلد" پیش تر ترکیباتی ساخته بودند که به طور خاص باکتری های گرم منفی را هدف قرار می داد اما این ترکیب جدید یک ضد میکروب قوی است که می تواند هر دو نوع باکتری را مورد هدف قرار دهد.
درمان سویه های باکتری های گرم منفی بسیار دشوار است برای اینکه دیواره سلولی آنها از ورود داروها به درون میکروب جلوگیری می کند و آنها می توانند موجب عفونت هایی همچون ذات الریه، عفونت های دستگاه ادراری و عفونت های جریان خون شوند.
پزشکان در ۵۰ سال قبل درمان جدیدی برای باکتری های گرم منفی نداشته اند و از سال ۲۰۱۰ تابحال هیچ داروی بالقوه ای وارد آزمایشات بالینی نشده است.
مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب های بیماری زا که برای مبارزه با آنان آنتی بیوتیک استفاده می شوند، با جهش ژنی(موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آنها مبارزه کرد. این پدیده کل جامعه انسانی را به خطر می اندازد. مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها یکی از بزرگترین چالش هایی است که سلامت انسان عصر مدرن را تهدید می کند.
منبع:

1399/06/15
23:11:05
5.0 / 5
1585
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد