درمان نابینایی با یك چشم بیونیك

درمان نابینایی با یك چشم بیونیك

به گزارش اسمارت كاور محققان استرالیایی در حال آماده سازی آزمایش های بالینی یك ˮچشم بیونیكˮ هستند كه مستقیما با یك تراشه در مغز مرتبط می باشد و می تواند نابینایی را درمان كند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا یه نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه "موناش" بیشتر از ۱۰ سال روی تولید یک چشم بیونیک کار کرده اند که سیستم بینایی بیونیک "جناریس"(Gennaris) نام گرفته و می تواند از تراشه های "نورالینک"(Neuralink) ایلان ماسک هم موفقیت آمیزتر باشد.
محققان این پروژه در حال آماده سازی استفاده از این چشم روی انسان هستند.
چشم بیونیک "جناریس" شامل یک قسمت کلاه مانند مجهز به دوربین و فرستنده و نرم افزار و مجموعه ای از قطعات مربعی ۹x۹ میلی متر است که در مغز کاشته می شود.
مطالعات انجام شده روی دستگاه نشان از عملکرد موفقیت آمیز آن روی گوسفندان داشته و اینکه هیچ اثر سوئی بر سلامتی آنها ایجاد نکرده است.
محققان پروژه هم اکنون به دنبال افزایش بودجه برای افزایش تولید و توزیع ایمپلنت هستند که به قول آنها بزودی می تواند برای بهبود بیماری های دیگر مانند فلج اعضا استفاده گردد.


سیستم بینایی جناریس نخستین ایمپلنت مغزی جهان است که با هدف بازسازی در محل تولید شده و آماده آزمایش های انسانی است.
این سیستم می تواند از اعصاب بینایی صدمه دیده که مانع ارسال سیگنال ها از شبکیه به مرکز بینایی مغز می شوند عبور کند.
دوربینی که به بخش کلاه مانند سیستم نصب می شود، می تواند صحنه های اطراف کاربر را ضبط کند و آنرا به پردازنده بینایی ارسال نماید. جایی که فناوری دستگاه، اطلاعات را از انتقال داده ها استخراج می کند.
سپس این امر به مدار پیچیده در هر یک از ایمپلنت ها منتقل می شود و به الگویی از پالس های الکتریکی تبدیل می شود که مغز را با استفاده از میکروالکترود تحریک می کند.


هدف این دستگاه این است که اطلاعات دیداری در افرادی که بینایی خویش را از دست داده اند بازگرداند و اطلاعات بصری را پردازش کند.
تیم تحقیقاتی این پروژه، سال قبل یک میلیون دلار بودجه دریافت نمودند و مقرر است بزودی بودجه دیگری هم دریافت نمایند.
این تیم امیدوارند با تجاری سازی این محصول، از فناوری خود در درمان سایر موارد غیر از بینایی استفاده کنند.
منبع:

1399/06/28
15:01:20
5.0 / 5
1421
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد