در دانشگاه كمبریج؛

محقق ایرانی سلول های سرطانی را با گلوله های نانویی نابود می كند

محقق ایرانی سلول های سرطانی را با گلوله های نانویی نابود می كند

محقق ایرانی دانشگاه كمبریج از تولید گلوله های نانو اطلاع داده است كه گرمای زیادی دارد و می تواند بعد از ورود به درون سلول های سرطانی آنها را از درون نابود كند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، فناوری نانو کاربردهای گسترده ای در علم پزشکی دارد و حالا محققان می خواهند از آن برای نابودی سلول های سرطانی استفاده کنند. این فناوری این دفعه برای مقابله با یکی از سرطان های بدخیم به نام مزوتلیوما مورد استفاده قرار می گیرد.
مزوتلیوما یک نوع سرطان بدخیم و نادر است که منشا آن سلولهایی به نام مزوتلیوم هستند. سلولهای مزوتلیوم سازنده پرده های پوشاننده ریه ها، قلب و فضای شکم هستند. اغلب کسانی که گرفتار مزوتلیومای ریوی می شوند، در تماس طولانی با آزبست (پنبه نسوز) قرار داشته اند.
نانوذراتی که برای نابودی سلول های سرطان مزوتلیوما به کار می روند از جنس طلا هستند و از توانایی خوبی برای نفوذ به درون سلول های سرطانی و گرم کردن شدید آنها با هدف نابودی این سلول ها برخوردار می باشند.
به گفته دکتر ارسلان آزاد پژوهشگر دانشگاه کمبریج، نانوذرات طلایی مذکور دارای سیلندرهای باریک نقره ای هستند که پهنای آنها تنها به اندازه یک هزارم موی انسان است. رسوب طلا در این سیلندرهای باریک سبب ذوب نهایی نقره می شود. این ترکیب پس از ورود به سلول های سرطانی توسط آنها جذب شده و تابانده شدن لیزر به این مجموعه باعث ایجاد گرمای زیاد وتخریب دی ان ای سلول های سرطانی می شود.
وی می افزاید: مزیت دیگر این روش نفوذ عمیق به درون سلول های سرطانی بدون تخریب بافت های اطراف است. می توان امیدوار بود که در آینده این روش درمانی برای درمان انواع بدخیم سرطان مورد استفاده قرار بگیرد.


منبع:

1399/08/07
12:30:48
5.0 / 5
1330
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد