با كمك محققان كشور صورت می گیرد؛

تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی در مخازن

تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی در مخازن

اسمارت كاور: پژوهشگران كشور با بررسی آلاینده های نفتی، موفق به تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی موجود در مخازن پالایشگاه ها شدند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جواد طغیانی دانشجوی مقطع دکتری مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجری طرح «بررسی میزان تاثیرگذاری نحوه تلفیق روش های مختلف اکسیداسیون پیشرفته(AOP) با روش تصفیه بیولوژیکی کمپوستینگ در حذف آلاینده های با منشا آلی موجود در لجن های نفتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی»گفت: ذرات جامد موجود در نفت خام استخراج شده که در مخازن نفتی ذخیره می شود، به همراه ترکیبات دیگر مانند واکس و آب، مواد چسبناک لجنی را در کف مخازن پدید می آورند که همیشه مشکل ساز بوده و ضمن کاهش ظرفیت مخازن، مشکلات خوردگی را نیز در نقاط مختلف مخزن به دنبال دارد.
وی با اعلان اینکه لجن نفتی توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا بعنوان یک ماده آلی پیچیده و خطرناک شناخته شده است، بیان کرد: وجود مواد سمی مانند سیکلوآلکان ها، آروماتیک ها، کربن های آلی فرار (VOCs) و نیمه فرار (مانند PAHs)، لجن های نفتی را به مواد بسیار خطرناک تبدیل می کند؛ بدین جهت دفن کردن این مواد و یا سوزاندن آنها بدون تصفیه یا پیش تصفیه، نتایج جدی زیست محیطی برای اکوسیستم و سلامت انسان به دنبال خواهد داشت.
این محقق افزود: از طرف دیگر حجم بالای این نوع لجن ها و عدم ارائه چاره صنعتی مناسب، سبب شد تا با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، روش صنعتی، مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست را برای تصفیه و بی خطرسازی این لجن ها ارائه دهیم.
طغیانی اشاره کرد: به همین دلیل روش های شیمیایی مختلفی مانند فنتون، اکسیداسیون با پرسولفات و الکتروفنتون بررسی گردید. جهت ارتقا جنبه اقتصادی، زیست محیطی و قابلیت اجرای آن در مقیاس صنعتی تلفیق روش شیمیایی با روش زیستی کمپوستینگ انجام شد.
وی با اشاره به روند کار اظهار داشت: به درخواست شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، لجن نفتی مخزن نفت گاز مورد بررسی قرار گرفت. بدین منظور بعد از مشخصه یابی لجن مورد نظر، مطالعات اولیه درباب انتخاب روش های شیمیایی شروع شد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: بعد از انتخاب روش فنتون، اکسیداسیون پرسولفات و الکتروفنتون بعنوان روش های شیمیایی اکسیداسیون پیشرفته، طراحی آماری آزمایشات و مطالعات آزمایشگاهی را در آزمایشگاه بیوتکنولوژی و محیط زیست دانشکده مهندسی شیمی شروع شد.
وی افزود: بعد از تحلیل نتایج، روش الکتروفنتون بعنوان روش تصفیه یک مرحله ای لجن نفتی شناسایی شد و روش فنتون بعنوان روش پیش تصفیه برگزیده شد و بعد از آن تحقیقات آزمایشگاهی وارد مرحله تصفیه زیستی کمپوستینگ شد.
این محقق افزود: با تلفیق روش شیمیایی فنتون و روش زیستی کمپوستینگ، میزان کل هیدروکربن های نفتی حدود ۹۹ درصد حذف شدند؛ همین طور با بهره گیری از روش شیمیایی الکتروفنتون میزان حذف این ترکیبات حدود ۱۰۰ درصد به دست آمد.
وی با اشاره به نتیجه این پروژه اظهار داشت: نتایج این تحقیق در پالایشگاه ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش های صنعت نفت که در پروسه آنها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می شود، قابل استفاده می باشد.
طغیانی اشاره کرد: در صورتیکه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی تمایل به اجرای این پروسه در بخش نیمه صنعتی و صنعتی را داشته باشد، آمادگی کامل برای پیاده سازی این طرح وجود دارد.
وی با اعلان اینکه تا کنون در ایران تعداد اندکی تحقیق بر روی لجن نفتی انجام شده است، اظهار داشت: اما بررسی چندین روش شیمیایی، مطالعه آماری و تلفیق روش های شیمیایی و زیستی بر روی لجن مخازن فراورده های نفتی برای نخستین بار در ایران و خارج کشور انجام شده است.
وی با اشاره به مزیت های رقابتی پروژه اظهار داشت: روش ارائه شده در این طرح بسیار مقرون به صرفه است به طوریکه در شرایط اقتصادی کنونی کشور هزینه سربار چندانی به مجموعه وزارت نفت تحمیل نخواهد شد. به عبارت دیگر، میزان انرژی و مواد مصرفی به صورت حداقلی بهینه شده اند.
این محقق اشاره کرد: از طرف دیگر با تلفیق روش فنتون و کمپوستینگ، به مسائل زیست محیطی نیز توجه ویژه ای شده است.
وی با اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: نتایج این طرح برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی موجود در مخازن پالایشگاه ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش های صنعت نفت که در پروسه آنها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می شود، قابل استفاده می باشد.
به گزارش اسمارت کاور به نقل از مهر، استاد راهنمای این پروژه دکتر نرگس فلاح ( دانشیار دانشکده مهندسی شیمی – معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی شیمی) و مشاور صنعتی طرح مهندس عبدالزهرا طالبی از شرکت ملی پخش فراورده های نفتی بود.


منبع:

1399/08/14
14:55:24
5.0 / 5
1418
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد