روش جدیدی برای درمان آلزایمر

روش جدیدی برای درمان آلزایمر

اسمارت كاور: پژوهشگران سوئدی، روش جدیدی را برای درمان آلزایمر عرضه كرده اند كه باور دارند تاثیر آن می تواند بیش از روش های دیگر باشد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه اوپسالا، هنگام بروز بیماری آلزایمر، یک پروتئین، خوشه هایی را در مغز تشکیل می دهد و سبب می شود که فرد مبتلا به این بیماری، حافظه خودرا از دست بدهد. گروهی از پژوهشگران "دانشگاه اوپسالا" (Uppsala University) سوئد، یک روش درمانی جدید عرضه کرده اند که می تواند به تخریب عناصر سازنده این توده های پروتئینی کمک نماید.
در بیماری آلزایمر، پپتید آمیلوئید بتا طی فرآیندی موسوم به "تجمع"، خوشه هایی را در مغز تشکیل می دهد. روش های درمان آلزایمر که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند، تلاش می کنند تا این پیوند خوشه های عامل بیماری را از بین ببرند اما توانایی از بین بردن خوشه های کوچکتر را که شاید سمی تر باشند، ندارند.
روش درمانی پژوهشگران دانشگاه اوپسالا، پیوندهای خوشه ای را قبل از این که فرصت تجمع پیدا کنند، از بین می برد. بدین ترتیب، این روش درمانی می تواند امکان تشکیل همه انواع این تجمع ها را کم کند.
پژوهشگران تا مدت ها بر این باور بوده اند که پپتید موسوم به "سوماتواستاتین" (Somatostatin) می تواند بدن را برای کاهش آمیلوئید بتا که تجمع را شکل می دهد، فعال کند اما پژوهشگران در گذشته نتوانسته اند از سوماتواستاتین بعنوان دارو استفاده کنند برای اینکه عمر آن در خون، بسیار کوتاه است و نمی تواند از سد خونی مغز عبور کند تا به محل تشکیل تجمع برسد.
"فادی روفو" (Fadi Rofo)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما برای این که بتوانیم سوماتواستاتین را بعنوان یک درمان به کار بگیریم، آنرا با نوعی پروتئین مخصوص حمل و نقل در مغز ترکیب کردیم. این کار به سوماتواستاتین امکان داد تا وارد مغز شود. این روش، بسیار موثر بود. هنگامی که از پروتئین استفاده کردیم، سوماتواستاتین توانست برای چندین روز در مغز باقی بماند و این مساله برای ما شگفت آور بود.
پژوهشگران در این پروژه، بیشترین اثر را بر ناحیه "هیپوکامپ" مشاهده نمودند که اولین قسمت از مغز است که تحت تاثیر آلزایمر قرار می گیرد.
"گرتا هولتکویست" (Greta Hultqvist)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما امیدواریم که این روش، راهبردی هدفمند با عوارض جانبی کم باشد.
بااینکه این پژوهش روی موش ها انجام شده است اما پژوهشگران باور دارند که سوماتواستاتین، همین اثر را بر انسان نیز خواهد داشت و شاید موثرتر از بقیه روش های درمان باشد.
این پژوهش، در مجله "Theranostics" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/16
19:10:39
5.0 / 5
1516
تگها: سایت , وب سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد