چینی ها هم ادعای موثر بودن واكسن خویش را دارند

چینی ها هم ادعای موثر بودن واكسن خویش را دارند

به گزارش اسمارت كاور از دوشنبه هفته گذشته تابحال مسابقه ساخت واكسن ˮكروناویروسˮ سرعت گرفته است و شركت هایی مانند فایزر/بایو ان تك و مدرنا اظهار كرده اند واكسن كروناویروس آنها بیشتر از ۹۰ درصد موثر است علاوه بر آنها دولت روسیه اعلام نموده كه آزمایشات آنها نشان داده است واكسن های آزمایشی آنها هم بیشتر از ۹۰ درصد موثر بوده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از ان دی تی وی، حال شرکت چینی "سینوواک بایوتک"(Sinovac Biotech) گفته واکسن آزمایشی کووید-۱۹ آنها به نام "کروناوک" یک واکنش ایمنی سریع بوجود می آورد اما نتایج آزمایشات اولیه روز چهارشنبه این شرکت نشان داده که سطح آنتی بادی ساخته شده در افرادی که از این بیماری بهبود یافته اند، کمتر بوده است.
در حالیکه آزمایشات اولیه تا آزمایشات مرحله میانی برای ارزیابی کارآیی کروناوک طراحی نشده بودند، محققان گفتند بر مبنای تجربه آنها و بررسی واکسن با سایر واکسن ها و داده های مطالعات پیش بالینی بر روی میمون های ماکاک نشان داده واکسن مذکور می تواند از ایمنی محافظت برخوردار باشد.
کروناوک و چهار واکسن آزمایشی دیگر که در چین ساخته شده اند هم اکنون آزمایشات آخرین مرحله را می گذرانند تا اثر آنها در پیشگیری از کووید-۱۹ مشخص شود.
یافته های موجود درباره واکسن سینوواک که درمجله پزشکی "The Lancet Infective Diseases" انتشار یافته است، حاصل نتایج آزمایشات بالینی فاز ۱ و فاز ۲ انجام شده در چین بر روی بیشتر از ۷۰۰ شرکت کننده است.
"ژو فنگچای"(Zhu Fengcai) یکی از نویسندگان مطالعه اظهار داشت: یافته های ما نشان داده است با زدن دو دوز از واکسن کروناوک طی بازه زمانی ۱۴ روزه این واکسن می تواند پاسخ سریع آنتی بادی را در چهار هفته ایجاد نماید. ما معتقدیم که این مورد سبب می شود واکسن جهت استفاده اضطراری در هنگام شیوع بیماری مناسب باشد.
محققان گفتند که یافته های حاصل از مطالعات بزرگ، مرحله آخر یا آزمایشات فاز ۳ برای تعیین اینکه آیا پاسخ ایمنی ساخته شده توسط کروناوک برای محافظت از افراد در مقابل ویروس کرونا کافی است یا خیر، بسیار مهم می باشد.
هم اکنون آزمایش مرحله ۳ واکسن سینوواک در اندونزی، برزیل و ترکیه در حال انجام می باشد.
"نور بار زیو"(Naor Bar-Zeev) استاد دانشگاه جانز هاپکینز که در این مطالعه دخیل نبود، اظهار داشت: نتایج باید با احتیاط تفسیر شود تا نتایج مرحله ۳ منتشر شود. اما حتی در آن زمان، بعد از اتمام آزمایش فاز ۳ وصدور مجوز هم باید احتیاط نماییم.
کروناوک یکی از سه واکسن آزمایشی کووید-۱۹ است که چین تحت یک برنامه استفاده اضطراری آنرا برروی صدها هزار نفر آزمایش کرده است.
دو واکسن دیگر در برنامه استفاده اضطراری چین هر دو توسط موسسات در رابطه با "سینوفارم" ساخته شده اند و واکسن دیگر که توسط شرکت "کنسینو بایو لاجیکس" توسعه داده شده هم ایمن بوده و سبب ایجاد پاسخ های ایمنی در آزمایشات اولیه و میانی شده است.
"گانگ ژنگ"(Gang Zeng) محقق شرکت سینوواک اظهار داشت: این واکسن می تواند یک گزینه جذاب باشد چونکه می تواند در دمای طبیعی یخچال از ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد(۳۶ درجه - ۴۶ درجه فارنهایت) ذخیره شود و امکان دارد تا ۳ سال پایدار بماند که این مورد مزایایی را برای توزیع آن در مناطقی که دسترسی به یخچال یک چالش است، فراهم می آورد. واکسن های ساخته شده توسط فایزر/بایو ان تک و مدرنا از فناوری جدیدی به نام آر. ان. ای پیام رسان(mRNA) برای فعال سازی سیستم ایمنی بدن در مقابل ویروس استفاده می نمایند و برای ذخیره سازی به دمای بسیار سردتری نیاز دارد.
برزیل و اندونزی در نظر دارند طی ماه های آتی از کروناوک استفاده کنند. اندونزی به دنبال مجوز اضطراری برای آغاز یک کار واکسیناسیون گسترده تا آخر سال است و مقرر است واکسن های ساخته شده توسط سینوواک و سینوفارم چین در مراحل اولیه این کمپین استفاده گردد. مقامات شهر سائو پائولو برزیل هم قصد دارند کروناوک را از اوایل ماه ژانویه عرضه کنند.
"ریکاردو پالاسیوس"(Ricardo Palacios)، مدیر آزمایشگاه مرکز پزشکی موسسه Butantan برزیل که آزمایش کروناوک را انجام می دهد در گفتگو با رویترز اظهار داشت: ایمنی عالی کروناوک در مقایسه با سایر واکسن های در دست ساخت سبب می شود بیشتر توسط مردم مورد استقبال قرار گیرد.
منبع:

1399/08/28
13:56:42
5.0 / 5
1445
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد