مأموریت انتحاری ۱۰۰ میلیون پوندی برای از بین بردن زباله های فضایی

مأموریت انتحاری ۱۰۰ میلیون پوندی برای از بین بردن زباله های فضایی

به گزارش اسمارت كاور آژانس فضایی انگلستان ۱۲ میلیون پوند برای عملیات پاكسازی فضا كه پروژه ای مهم برای از بین بردن زباله های فضایی است و در كل ۱۰۰ میلیون پوند هزینه دارد و توسط هشت كشور در حال توسعه است مختص كرده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، انگلیس به ساخت بخشی از نخستین ماهواره حذف زباله فضایی در جهان کمک خواهد نمود. این ماهواره به منظور حذف زباله های فضایی طراحی شده است. کار این ماهواره به این صورت است که زباله ها را به جو زمین می کشاند تا آنها را بسوزاند.
شرکت بریتانیایی"Elecnor DEIMOS" با شرکت سوئیسی "Clearspac" همکاری خواهد نمود تا سیستم کنترل وضعیت مداری را طراحی کند که همزمان که زباله های فضایی را جمع آوری می کند به جهت یابی فضاپیما هم کمک می نماید.
این فضاپیمای ۱۰۰ میلیون پوندی در سال ۲۰۲۵ پرتاب خواهد شد و نام آن "مأموریت انتحاری رباتیک"(robotic suicide mission) است که طی آن فضاپپما تمام زباله های فضایی حتی یک قطعه کوچک از زباله فضایی را هم پیش از بین بردن زباله فضایی و سوزاندن آن زباله و خودش در جو زمین، جمع آوری خواهد نمود.
این پروژه با حمایت آژانس فضایی اروپا(ESA) و هشت کشور همچون انگلیس(که ۱۲ میلیون پوند کمک کرده است) توسط شرکت تازه تأسیس Clearspace سوئیسی در حال انجام می باشد.


طی این مأموریت فضاپیما از یک حرکت با نام "The Claw" که یک حرکت گازانبری برای جمع آوری زباله های فضایی است استفاده خواهد نمود. کشیدن بقایا به سمت جو سبب می شود که این زباله ها با خیال راحت تجزیه شود و از برخورد احتمالی آن با سایر اجرام در مدار هم جلوگیری می شود.
بسیاری زباله فضایی که بقایای مأموریت های مختلف هستند در فضا وجود دارد. بیشتر این ها یا دیگر عمل نمی کنند یا از بین رفته اند و ۱۶۰ میلیون شی هم اکنون در مدار قرار دارند. بیشتر آنها "زباله فضایی" هستند که عرض آنها چند اینچ تا چند فوت هستند.
این زباله ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. این یکی از پروژه های مهم طراحی شده برای مقابله با مساله فزاینده زباله های فضایی است.
زباله های فضایی(Space Debris) چیزهای گوناگون ساخته انسان هستند که در مدار زمین در حال گردشند، اما دیگر کارایی ندارند. زباله فضایی در واقع بقایای فعالیت بشر در فضا است، از قطعات سفینه ها گرفته تا قسمت هایی از سفینه که در مراحل مختلف مامورت فضایی از آن جدا می شوند یا هر چیز دیگری که در مدار زمین رها شده و دیگر کاربردی ندارد.1399/08/29
12:15:58
5.0 / 5
868
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد