تكرار اولین انفجار رادیویی سریع رصد شده در كهكشان راه شیری

تكرار اولین انفجار رادیویی سریع رصد شده در كهكشان راه شیری

ماه ها پیش دانشمندان نخستین انفجار رادیویی سریع را در كهكشان راه شیری پیدا كردند حال بنا بر گفته دانشمندان نخستین انفجار رادیویی كشف شده در كهكشان راه شیری حالا هنگام عبور از یك مگنتار(یك ستاره نوترونی با یك میدان مغناطیسی قوی ) كه در فاصله ۳۲ هزار و ۶۱۶ سال نوری از ما قرار دارد باردیگر تكرار شده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، اولین انفجار برای نخستین بار در ماه آوریل شناسایی شد و دانشمندان ماه ها بعد دو مورد دیگر را هم شناسایی نمودند حال تعدادی از پژوهشگران که با تلسکوپ "وستربروک" در هلند کار می کردند به تازگی سیگنال جدیدی را ثبت کردند. به قول آنها این انفجار به صورت دو انفجار کوتاه به طول کسری یک میلی ثانیه و با فاصله ۱.۴ ثانیه رخ داده است.
در نجوم رادیویی، یک انفجار رادیویی سریع(fast radio burst) یا "FRB" یک پالس رادیویی زودگذر با طول کسری از یک میلی ثانیه تا چند میلی ثانیه است که ناشی از برخی فرآیندهای نجومی با انرژی بالا است که هنوز درک نشده اند. در حالیکه منبع آنها بسیار پرانرژی است، قدرت سیگنالی که از آنها به زمین می رسد هزار برابر کمتر از ارسال سیگنال یک تلفن همراه در ماه به زمین است. مگنتر مورد مطالعه "SGR ۱۹۳۵ + ۲۱۵۴" نام دارد و نزدیکترین منبع این انفجار کشف شده تا به امروز است. م
Magnetar) یک ستاره نوترونی احاطه شده با میادین مغناطیسی شدید می باشد. به عبارت دیگر، مگنتار یا ستاره مغناطیسی(مغنااختر) نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد.
انفجار اولیه که نخستین موردی است که در کهکشان ما کشف شده در ماه آوریل توسط تلسکوپ های واقع در کانادا و ایالات متحده رصد و به ثبت رسید. این دو مورد اخیر توسط دانشگاه صنعتی چالمرز مشاهده و توسط چهار تلسکوپ رادیویی اروپایی که به سمت SGR ۱۹۳۵ + ۲۱۵۴ قرار داده شده بودند، رصد شدند. یک تلسکوپ در هلند و دیگری در لهستان و دو عدد دیگر در رصدخانه فضایی اونسالا در سوئد قرار دارد.
"مارک اسنلدرز"(Mark Snelders)عضو تیم موسسه نجوم آنتون پانکوک دانشگاه آمستردام، اظهار داشت: ما نمی دانستیم چنین چیزی در انتظار ما است. تلسکوپ های رادیویی ما به ندرت قادر به دیدن انفجارهای رادیویی سریع بودند و ازاین رو با شناسایی آن ما متعجب شدیم. بعد از ثبت ۵۲۲ ساعت مشاهدات، تعدادی از پژوهشگران که بر تلسکوپ قرار داده شده در هلند نظارت می کردند "یک سیگنال چشم گیر و غیر منتظره" دریافت نمودند. ما به وضوح شاهد دو انفجار بودیم که از نظر زمانی بسیار نزدیک بهم رخ دادند.
منبع:

1399/09/01
12:43:34
5.0 / 5
1451
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد