محققان دانشگاه هاروارد :

كروموزوم چیزی نیست كه در زیست شناسی دبیرستان خواندیم!

كروموزوم چیزی نیست كه در زیست شناسی دبیرستان خواندیم!

اسمارت كاور: بنظر می رسد باید زیست شناسی دبیرستان را فراموش نماییم، چونكه به لطف تصویربرداری سه بعدی باورنكردنی، دانشمندان به نگاه دقیق تری از آرایش بدن ما رسیده اند و دریافته اند كه كروموزوم ها به شكلی نیستند كه ما تا حالا فكر می كردیم.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اینکه کروموزوم ها بلند، باریک و اکثراً X شکل هستند، چیزی است که در درس زیست شناسی و شیمی در مدارس آموزش داده می شود. با این وجود، تیمی از پژوهشگران دانشگاه "هاروارد" به سرپرستی آزمایشگاه "شیائووی ژنگ" کشف کرده اند که این به هیچ وجه توضیح و نمایش درستی از کزوموزوم ها نیست.
"جون هان سو" از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: در ۹۰ درصد موارد، کروموزوم ها به این شکل نیستند.
این تیم با بهره گیری از تصویربرداری سه بعدی نشان داد که کروموزوم های مختلف در واقع به چه اشکال متفاوتی هستند.
اما این تیم چگونه تصویربرداری از کروموزوم را انجام داد؟ لازم به ذکر است که بزرگ نمایی به اندازه کافی نزدیک برای دیدن ساختار کروماتین کار ساده ای نیست و این تیم به لطف یک سیستم تصویربرداری سه بعدی با وضوح بالا که ۴۶ عکس فوری با لنزهای عریض از کروموزوم ها و یک عکس نمای نزدیک از یک کروموزوم را در کنار هم قرار داده، ماهیت کروموزوم ها را هویدا کرد. سپس این تیم، جایگاه ژنومی را در امتداد هر یک از زنجیره های دی ان ای مکان یابی کرد.
سپس این تیم این نقاط را به هم متصل کرده و تصویری جامع از ساختار "کروماتین" تشکیل داد.
"شیائووی ژنگ" سرپرست این مطالعه توضیح داد: حالا ما در واقع ۶۰ مکان را بطور همزمان تصویربرداری و مکان یابی و با اهمیت تر از همه، شناسایی کرده ایم.
وی اضافه کرد: تعیین سازمان سه بعدی برای درک مکانیسم های مولکولی زیربنایی و همین طور درک اینکه این سازمان چگونه عملکرد ژنوم را تنظیم می کند، بسیار مهمست.
در واقع این تیم به چیزی شبیه به یک "گوگل مپس" سه بعدی از ژنوم رسیده است و برای پوشش کل ژنوم، این تیم از هزاران تصویر بهره برد و به زبان باینری روی آورد که قبلاً برای سازماندهی و ذخیره مقدار زیادی اطلاعات استفاده شده است.
در اصل این تیم یک نقشه سه بعدی از ژنوم به وجود آورده است که به پژوهشگران اجازه می دهد آغاز به تجزیه و تحلیل تغییرات ساختار با گذشت زمان کنند.
این مطالعه هنوز به انتها نرسیده است، برای اینکه "ژوانگ" می گوید: اتمام این کار فقط توسط ما امکانپذیر نخواهد بود. ما برای درک جامع از این موضوع، نیاز به کارهای آزمایشگاه های بسیار زیادی داریم.
این تیم داده های خودرا در "GitHub" به اشتراک گذاشته است تا پژوهشگران دیگر بتوانند نگاهی به آن بیاندازند و تجزیه و تحلیل های بیشتری انجام دهند.
یافته های این تیم در مجله Cell انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/01
16:32:59
5.0 / 5
1219
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد