در ناسا انجام شد؛

ابداع دستگاهی كه با هوای مریخ اكسیژن تولید می كند

ابداع دستگاهی كه با هوای مریخ اكسیژن تولید می كند

به گزارش اسمارت كاور محققان ناسا از نصب دستگاهی بر روی مریخ نورد استقامت اطلاع داده اند كه می تواند با استفاده از هوای مریخ اكسیژن تولید نماید.به گزارش اسمارت کاور به نقل از اسلش گیر، این دستگاه که ماکسی نام دارد، هوای موجود در سطح مریخ را به داخل می کشد و آنرا به اکسیژن تبدیل می کند.
این ابزار فعلاً در مرحله آزمایشی قرار دارد و در صورت تکمیل آن می توان امیدوار بود که بتوان از دستگاه مورد اشاره برای تولید اکسیژن در مقیاس انبوه بهره برد تا هم تنفس انسان ها در سیاره سرخ تسهیل شود و هم بتوان از این اکسیژن برای تأمین سوخت راکت های پرتاب شده به سمت مریخ استفاده نمود.
برای بازگرداندن فضانوردانی که مقرر است در آینده به مریخ اعزام شوند به حدود ۲۵ هزار کیلوگرم اکسیژن نیاز است. این اکسیژن انرژی پیشرانه لازم برای فضاپیمای ناسا را بوجود می آورد. ارسال این حجم از اکسیژن به مریخ از زمین چالش بزرگی است و تولید آن در خود مریخ می تواند به کاهش هزینه قابل توجهی منجر شود.
دستگاه اکسیژن ساز ماکسی با همکاری محققان دانشگاه ام آی تی ساخته شده و با عنایت به این که در سطح مریخ با جوی بسیار نازک مواجه هستیم که ۹۵ درصد از آنرا دی اکسیدکربن تشکیل داده، تولید اکسیژن چالشی جدی به حساب می آید.
دستگاه ماکسی با استفاده از پمپ خود هوا را جذب می کند و با استفاده از یک فرایند الکتروشیمیایی دو اتم اکسیژن را از هر مولکول دی اکسید کربن جدا می کند. در ادامه کیفیت اکسیژن ساخته شده و میزان خلوص آن بررسی می شود و در نهایت گازهای باقیمانده به جو مریخ منتقل می شوند.

1399/09/08
21:37:22
5.0 / 5
1320
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد