شباهت زندگی اجتماعی زنبور عسل و انسان شگفت آور است

شباهت زندگی اجتماعی زنبور عسل و انسان شگفت آور است

به گزارش اسمارت كاور محققان می گویند زندگی اجتماعی زنبور عسل و انسان بسیار شبیه به هم است و یافتن چنین شباهت هایی می تواند به كشف اصول جهانی زیست شناسی كمك نماید.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در یک اتفاق جالب، محققان شباهت غیر منتظره و بسیار جالبی را بین زندگی اجتماعی انسان و زنبور عسل کشف کرده اند.
محققان دانشگاه "ایلینوی اوربانا" مدتی است که مشغول تحقیقات روی زنبورهای عسل هستند و الان در جدید ترین مطالعه خود، شبکه های اجتماعی زنبورهای عسل و نحوه رشد آنها را اندازه گیری کرده اند.
محققان در این مطالعه متوجه برخی شباهت های دقیق و عینی با شبکه های اجتماعی انسان ها شدند. علاوه بر این، این شباهت ها با مدل سازی نظری جدید که ابزار فیزیک آماری را برای زیست شناسی سازگار می کند، به صورت کامل توضیح داده شد.
این نظریه که در آزمایشات تأیید شده است، از آن حکایت می کند که بین زنبورهای عسل تفاوت های فردی وجود دارد، همانطور که بین انسان ها هم وجود دارد.
محققان در کارهای قبلی خود این پرسش را برای خود مطرح کرده بودند که زنبورهای عسل در هنگام ملاقات با سایر زنبورها چقدر وقت می گذارند.
"نایجل گلدنفلد" از محققان این مطالعه اظهار داشت: ما نشان دادیم که آنها به روشی غیر یکنواخت با هم تعامل دارند. ما به یک مجموعه داده نگاه کردیم و پرسیدیم که مدت زمان تعامل متقابل آنها چقدر است و این دفعه به مدت زمان بین این تعاملات توجه نداشتیم.
محققان مشاهده نمودند که زمان صرف شده در تعاملات فردی از تعاملات کوتاه تا تعاملات طولانی متفاوت می باشد. آنها دریافتند که در مدت زمانی که هر زنبور عسل با یک زنبور عسل دیگر در حین وقایع مختلف مانند انتقال غذا می گذراند، تفاوت آشکاری وجود دارد.
در حالیکه بعضی از زنبورها مدت زمانی طولانی را با زنبور دیگر سپری می کردند، برخی دیگر از زنبورها از دیگران رویگردان می شدند و به سراغ زنبور دیگری می رفتند. محققان شباهت هایی را با انسان در این حوزه مشاهده نمودند، چون که انسان ها هم بیشتر از اینکه تمایل به ارتباط با غریبه ها داشته باشند، ترجیح می دهند با دوستان یا اعضای خانواده خود ارتباط برقرار کنند.
در حالیکه زنبورهای عسل از نظر ژنتیکی تفاوت کمی با انسان دارند، محققان دریافتند که در واقع در زنبورها هم به شکلی فردیت وجود دارد.
"ای رابینسون" حشره شناس و یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: یافتن چنین شباهت های شگفت انگیزی بین زنبورها و انسان علاقه ما به کشف اصول جهانی زیست شناسی و مکانیزم های پشت آنها را برانگیخته است.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Science انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/13
12:29:12
5.0 / 5
1151
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد