كمك اپل و آمازون به افراد نابینا و كم بینا

كمك اپل و آمازون به افراد نابینا و كم بینا

به گزارش اسمارت کاور غول های فناوری ˮآمازونˮ و ˮاپلˮ از خصوصیت های جدید دسترسی به فناوری شان با هدف کمک به افراد کم بینا اطلاع داده اند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ویژگی جدید آمازون بنام "Show and Tell" به افراد نابینا و کم بینا کمک می نماید تا اقلام معمول مواد غذایی خانگی را شناسایی کنند. این خصوصیت که در انگلستان عرضه شده، با دستگاه "اکو شو"(Echo Show) آمازون کار می کند. اکو شو دستگاه هایی هستند که داده های دوربین و صفحه نمایش را با بلندگوی هوشمند (که از دستیار دیجیتال الکسا پشتیبانی می کنند) ترکیب می کنند. در همین حال اپل سایت دسترسی (accessibility site) ویژه خویش را باردیگر طراحی نموده است تا کاربران کم بینا آیفون و آیپد بتوانند کارهای خویش را راحتتر انجام دهند.
این موارد شامل قابلیت جدید "شناسایی افراد"(People Detection) است که در این توانایی از اسکنر لیدار تعبیه شده درون گوشی آیفون برای پیشگیری از برخورد کاربران نابینا با افراد یا اشیا دیگر استفاده می شود. این دو شرکت همزمان با روز جهانی معلولان که ۳ دسامبر بود این توانایی ها را اعلام نمودند.
"رابین اسپینکس"(Robin Spinks) مدیر ارشد نوآوری موسسه ملی نابینایان سلطنتی(RNIB) انگلیس اظهار داشت: بینایی کامپیوتری و هوش مصنوعی از تغییر دهنده های بازی در فناوری هستند که به صورت فزاینده ای برای کمک به افراد نابینا و کم بینا مورد استفاده قرار می گیرند. خصوصیت "Show and Tell" آمازون با کمک این دو فناوری(بینایی کامپیوتری و هوش مصنوعی) بسیار کاربردی است و به افراد نابینا و کم بینا کمک می نماید تا اقلام را به سادگی شناسایی کنند. بعنوان مثال استفاده از آن در آشپزخانه به افراد این امکان را می دهد که به سادگی قوطی های شیشه ای، قالب ها و قوطی فلزی و بسته های داخل کمد خویش را تشخیص دهند.
با Show and Tell، مشتریان آمازون در انگلیس می توانند بگویند: الکس، من چه چیزی در دست دارم؟ یا الکسا، چه چیزی در دست من است؟ سپس الکسا برای شناسایی آن اقلام از دوربین اکو شو و فناوری بینایی کامپیوتری و یادگیری ماشین برای شناسایی آن مواد استفاده خواهد نمود. خصوصیت جدید به مشتریان کمک خواهد نمود مواردی مانند یک قوطی سوپ یا یک جعبه چای که با لمس کردن تشخیص آنها دشوار است را شناسایی کنند.
آمازون همینطور این هفته سایت دسترسی(accessibility hub) آنلاین خویش را برای الکسا راه اندازی نمود که در آن خصوصیت های مختلفی برای عملکرد دستیار دیجیتال در مواردی که افراد گرفتار اختلالات شنوایی، حرکتی، گفتاری و بینایی هستند، ذکر شده است.
سایت دسترسی جدید اپل هم که اخیرا طراحی شده است هدفش این است که کاربران دارای ناتوانی جسمی بتوانند با کمک این توانایی ها در دستگاههای اپل، راحتتر زندگی کنند. این سایت هم همانند آمازون برای کاربران گرفتار اختلالات شنوایی، حرکتی، گفتاری و بینایی قابلیت هایی را در نظر گرفته است. بعنوان مثال برای کاربران دارای مشکلات بینایی، خصوصیت ذره بین(Magnifier )را در نظر گرفته که می تواند در تنظیمات گوشی فعال شود و در آن با استفاده از دوربین آیفون یا آی پد کاربران می توانند برای بزرگنمایی هر شی یا متنی که دیدنش برای آنها دشوار است استفاده کنند.
کاربران همینطور می توانند از فلش گوشی استفاده کنند و شی مورد نظر را با نور فلش بهتر مشاهده کنند و فیلترها را برای کمک به تمایز رنگ ها تنظیم کنند یا از قابلیت نگه داشتن تصویر برای گرفتن کلوزآپ ثابت/ بی حرکت استفاده کنند.
برای کاربران گرفتار مشکلات شنوایی، قابلیت تشخیص صدا در نظر گرفته شده که برای شنیدن بعضی از صداها تعبیه شده تا هنگام تشخیص صدای خاصی مانند زنگ اخطار آتش یا زنگ در به کاربران اعلام کند.
علاوه بر این بخش پشتیبانی اپل مجموعه ای از فیلمها را منتشر نموده است که نحوه استفاده از بعضی از این جدید ترین قابلیت های دسترسی را نشان داده است. اپل گفت این سایت و فیلمها یک منبع مفید برای هر کسی است، حال آن شخص دارای معلولیت باشد یا خیر.
اپل همینطور اخیراً قابلیت "People Detection" را برای آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس افزوده است که از قابلیت لیدار داخلی استفاده می نمایند. قابلیت لیدار که در اتومبیل های خودران هم وجود دارد به افراد کمک می نماید تا ببینند که یک شی چقدر از خودرو فاصله دارد.
با فعال شدن قابلیت "People Detection" در آیفون، کاربران آیفون ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس که نابینا یا کم بینا هستند در صورت خطر برخورد با افراد، هشدارهایی دریافت می کنند که بعنوان مثال می تواند در یک سوپرمارکت مفید باشد.
"دیوید استیل"(David Steele) نویسنده نابینا، سخنران عمومی و مدافع جامعه کم بینایان اظهار داشت: قابلیت "People Detection" و خیلی از خصوصیت های جدید دسترسی در آیفون ۱۲ پرو یک تغییر دهنده بازی برای افرادی مانند من در جامعه نابینایان است.1399/09/15
13:54:12
2.5 / 5
1321
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
ناشناس:
تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک
https://toyocara.com/
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد