بررسی بلورها برای درك رفتار آتشفشان كیلاویا

بررسی بلورها برای درك رفتار آتشفشان كیلاویا

آتشفشان کیلاویا(Kīlauea volcano) که در جزیره بزرگ هاوایی قرار دارد حالا به یک تهدید بزرگ برای ساکنان و میلیون ها دلار املاکی که در آنجا قرار دارند، تبدیل گشته است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان "دانشگاه استنفورد" برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد شرایط قبل و هنگام فوران این آتشفشان، بلورهایی/کریستال هایی (crystals )در ابعاد میلی متر به دست آمده از فوران آتشفشان کیلاویا هاوایی در سال ۱۹۵۹ را مورد بررسی قرار دادند.
دانشمندان بعد از تجزیه و تحلیل کریستال ها دریافتند که کریستال ها دارای یک الگوی عجیب و غریب هستند و ساختار آنها شگفت آور است. دانشمندان اعلام کردند که کریستال ها توسط موجی در ماگمای زیرسطحی تشکیل شده اند که این مورد جهت جریان و ساختار کریستال ها را تحت تاثیر قرار داده است.
"جنی ساکیل"(Jenny Suckale)، استادیار ژئوفیزیک دانشکده علوم زمین، انرژی و محیط زیست دانشگاه استنفورد اظهار داشت: من همیشه این شک را داشتم که این کریستال ها جالب تر و مهم تر از آن چیزی هستند که ما به آنها اعتبار می دهیم.
وقتی یک آتشفشان فوران می کند، گدازه به سطح زمین می رسد و توسط جریان دمای هوا خنک حرکت می کند و به سرعت کریستال های الیوین و حباب که به صورت طبیعی وجود دارند را به دام می اندازد. این روند آنقدر سریع در طول فوران اتفاق می افتد که کریستال ها نمی توانند رشد کنند.
شبیه سازی جدید مبتنی بر بررسی شکل گیری کریستال های این آتشفشان درک محققان از جریان تنوره آتشفشانی کیلاویا را زیاد می کند. تنوره آتشفشانی(Volcanic pipe‎) نوعی ساختمان زمین شناسی زیرزمینی است که بر اثر فوران شدید و با سرعت فراصوت آتشفشان های با منشأ عمیق پدید می آید. تنوره های آتشفشانی نوعی دالان آتشفشانی به شمار می روند. تنوره آتشفشانی از یک مخروط ژرف و باریک از ماگمای جامد تشکیل شده و معمولاً از یکی از دو نوع سنگ کیمبرلیت یا لامپروئیت پدید آمده است. این سنگ ها نشان دهنده ترکیب منابع عمیق ماگمایی در جایی است که زمین سرشار از منیزیم است.
"میشل دی بندتو"(Michelle DiBenedetto) دانشجوی دکترا این مطالعه اظهار داشت: هیجان انگیز است که ما می توانیم از این فرایندهای مقیاس کوچک برای درک این سیستم عظیم استفاده نماییم. این داده ها برای پیشبرد تحقیقات آینده ما در مورد خطرات احتمالی فوران آتشفشان مهم می باشد، چونکه اگر بتوانم موج فوران آتشفشانی را اندازه گیری کنم، می توانیم جریان ماگما را محدود کنم.
منبع:

1399/09/16
21:02:38
5.0 / 5
1122
تگها: ساخت , سیستم , محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد