شناسایی ویروس های موجود در هوا با كمك یك كیت یكبار مصرف

شناسایی ویروس های موجود در هوا با كمك یك كیت یكبار مصرف

به گزارش اسمارت کاور پژوهشگران کره جنوبی، یک کیت یکبار مصرف ابداع نموده اند که می تواند ویروس های موجود در هوا را به سرعت شناسایی کند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی موسسه علم و فناوری کره جنوبی، شاید یک تکنولوژی جدید بتواند ویروس های خاص موجود در هوا را شناسایی کند. "موسسه علم و فناوری کره جنوبی"(KIST)، پلتفرمی ابداع نموده اند که می تواند به صورت همزمان به نمونه برداری و بررسی ویروس های موجود در هوا بپردازد.
آزمایش کردن عوامل خطرناک بیولوژیکی مانند باکتری ها، قارچ ها و ویروس های موجود در هوا، به صورت کلی مستلزم جمع آوری نمونه و تجزیه و تحلیل جداگانه نمونه ها است. فرایند تجزیه و تحلیل امکان دارد که چند ساعت و یا حتی چند روز زمان ببرد. باآنکه روش های موجود، تجزیه و تحلیل در محل را بدون احتیاج به انتقال نمونه به آزمایشگاه امکان پذیر می سازند و امکان نظارت بر تراکم باکتری ها و قارچ ها را فراهم می کنند اما در تشخیص وجود ریزارگانیسم های خاص، با محدودیت هایی همراه هستند.
این گروه پژوهشی، پلتفرمی برای نمونه برداری و نظارت ابداع نموده اند که از یک کیت یکبار مصرف برای جمع آوری و شناسایی ویروس های موجود در هوا استفاده می نماید. این کیت یکبار مصرف، مشابه کیت آزمایش حاملگی است و امکان تکمیل نمونه برداری و تشخیص ویروس های موجود در هوا را طی ۵۰ دقیقه فراهم می آورد. این روش، به یک فرایند جداگانه برای پاکسازی و جداسازی نیاز ندارد.
این پلتفرم، ویروس های موجود در هوا را روی یک پد شیشه ای متخلخل جمع آوری می کند و سپس، به تشخیص ویروس می پردازد. ویروس با پرتو "مادون قرمز نزدیک" (NIR) ادغام می شود تا ویروس های مورد نظر را حتی در محیطی که چندین نوع ویروس به صورت همزمان در آن وجود دارند، تشخیص دهد.
ویروس های موجود در هوا، تحت تأثیر عوامل خارجی مانند اندازه فضای داخلی، استفاده از سیستم تهویه، دما و رطوبت قرار می گیرد؛ به همین دلیل، پژوهشگران یک محفظه هوادهی مصنوعی ابداع کردند که می تواند به تنظیم عوامل خارجی بپردازد و آزمایش ها را تحت شرایط ویژه ای انجام دهد. پژوهشگران توانستند به نمونه برداری از ویروس های آنفلوانزا بپردازند که در یک فضای بزرگ پخش شده بودند. آنها ویروس را روی پد متخلخل متمرکز کردند و توانستند ویروس های متصل به سطح پد را با کارآیی ۸۲ درصد شناسایی کنند.
دکتر "جونسئوک لی" (Joonseok Lee)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این پلتفرم، امکان تجزیه و تحلیل فوری نمونه های جمع آوری شده را فراهم می آورد و می توان از آن برای تشخیص عوامل خطرناک بیولوژیکی ناشی از هوا مانند کروناویروس بهره برد.
این پژوهش، در مجله "ACS Sensors" به چاپ رسید.1399/09/21
13:08:48
5.0 / 5
1202
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد