تصویر مریخ نورد كنجكاوی از ۲ سیاره زمین و زهره

تصویر مریخ نورد كنجكاوی از ۲ سیاره زمین و زهره

مریخ نورد ˮكنجكاویˮ(Curiosity) ناسا بتازگی از آسمان شب سیاره سرخ تصویری از دو سیاره زمین و زهره به ثبت رسانده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، مریخ نورد کنجکاوی در حدود ۷۵ دقیقه بعد از غروب آفتاب در ۵ ژوئن ۲۰۲۰ و بعد از گذشت دو هزار و ۷۸۴ روز مریخی از حضور کنجکاوی در آنجا، از دوربین خود موسوم به "مستکم" (Mastcam) برای ثبت تصویری خارق العاده بهره برد و موفق به ثبت دو تصویر پانوراما از زمین و زهره در یک قاب شد.
در تصویر، به سبب وجود گرد و غبار موجود در هوا هر دو سیاره همانند نقاط کوچک نورانی قابل مشاهده هستند.
از تصویر ثبت شده توسط این مریخ نورد می توان به شرایط فعلی مریخ پی برد. در طول این فصل در مریخ، گرد و غبار بیشتری در هوا وجود دارد تا نور خورشید را منعکس کند.
"مارک لمون" ( Mark Lemmon)، محقق موسسه علوم فضایی در بولدر کلرادو اظهار داشت: وقتی این تصویر از زهره ثبت گردید، حتی ستاره های نسبتاً روشن قابل رؤیت نبودند. در قسمت پایین تصاویر جدید، قست بالای یک خاصیت صخره ای به نام "برج بات" (Tower Butte) قرار دارد که کنجکاوی بیش از یک سال در آنجا در حال کاوش بوده است. از زمان فرود کنجکاوی در سال ۲۰۱۲، این مریخ نورد از غروب خورشید در مریخ که آبی رنگ است و عبور سیارک ها و همین طور عبور سیاره عطارد از مقابل خورشید و دو قمر مریخ به اسامی "فوبوس" و "دیموس" تصاویری را به ثبت رسانده است.
مریخ نورد کنجکاوی پیچیده ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ (مریخ) فرستاده است. این خودروی ۶ چرخه ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۸۹۹ کیلوگرم وزن دارد و می تواند بر روی سطح سیاره حرکت نماید و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتی متر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می دهد تا بیش از ۱۰ سال به حرکت ادامه دهد که برای بازدید از کل کفِ گودال گیل و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.
این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می تواند از خاک نمونه برداری و سنگ ها را سوراخ کند. یک بازوی رباتیک، نمونه ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می کند. این مریخ نورد که هم اکنون در ماموریت به سر می برد، هنگام حرکت در مریخ و ارسال داده های جدید در مورد محیط مریخ و تغییرات آن به مرور زمان، نمونه هایی را از هر لایه جمع آوری می کند. شاید کنجکاوی در ماموریت های آینده خود بتواند لایه های بیشتری را برای ارزیابی ساختار صخره های مریخ مورد بررسی قرار دهد. این ماموریت ها می توانند از اسرار بیشتری در مورد مریخ میلیون ها سال پیش پرده بردارند.1399/03/29
17:58:06
5.0 / 5
2311
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد