محققان ژاپنی مطرح كردند

احتمال افزایش طول عمر با داروی متداول كاهش فشار خون

احتمال افزایش طول عمر با داروی متداول كاهش فشار خون

تحقیقات پیش بالینی نشان میدهد دارویی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود با کمک به فعالسازی روند ترمیم میتوکندری می تواند اثرات افزایش طول عمر بوجود آورد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه "اوزاکا سیتی" دریافتند که داروی "متولازون" که داروی ضد فشار خون است و تقریباً ۵۰ سال از عمر ساخت آن می گذرد، می تواند روند ترمیم سلولی را که طول عمر را بیشتر می کند، در کرم های لوله ای سبب شود. مطالعات نشان می دهد این مکانیزم می تواند برای انسان نیز قابل تکرار باشد و مسیرهای تحقیقاتی جدیدی را در جستجوی داروهای ضد پیری عرضه نماید.
میتوکندری ها ساختارهای ریزی هستند که مانند نیروگاه های سلولی عمل می کنند. با افزایش سن، میتوکندری ها بطور فزاینده ای ناکارآمد می شوند و بعضی از دانشمندان در جستجوی داروهای افزایش دهنده طول عمر به دنبال روش هایی برای ترمیم این ساختارهای اساسی هستند.
وقتی میتوکندری لطمه ببیند، گاهی اوقات فرآیندی به نام "پاسخ پروتئین تا نشده میتوکندریایی"(UPRmt) ایجاد می شود. این مکانیسم شامل ترمیم میتوکندری است و بعضی از پژوهشگران ضد پیری گمان می کنند اگر این پروسه با مصرف دارو فعال شود، انسان می تواند عمر بیشتری داشته باشد.
"اریکو کاجه ناکادای" یکی از دانشمندان این مطالعه جدید می گوید: حتی اگر پیری یک بیماری نباشد، چنین داروهایی ممکنست روند پیری را کند کرده و از اثرات منفی آن بر سلامتی ما بکاهند یا بطور کلی از آن جلوگیری نمایند.
وی گروهی از دانشمندان دانشگاه "اوزاکا سیتی" را هدایت کرد تا کشف کنند که آیا داروهایی وجود دارند که بتواند موجب ایجاد "UPRmt" شوند؟ مرحله نخست شامل غربالگری حدود ۳۰۰۰ داروی شناخته شده در کرم ها بود که برای فعال شدن ژنی به نام "hsp-۶" مهندسی ژنتیکی شده بودند. مشخص شده است که این ژن در پروسه "UPRmt" بسیار بیان می شود.
دارویی به نام "متولازون"(metolazone) به سرعت و به شکل قابل توجهی بر روی ژن "hsp-۶" موثر بود. "متولازون" یک داروی رایج است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود و نزدیک به ۵۰ سال است که از استفاده بالینی آن می گذرد.
اثر افزایش طول عمر "متولازون" سپس بر روی کرم های لوله ای "C. elegans"، موجودی که اغلب در تحقیقات پیش بالینی ضدپیری استفاده می شود، آزمایش و تأیید شد که "متولازون" بطور قابل توجهی موجب افزایش طول عمر این کرم ها می شود.
وقتی پژوهشگران فعالیت چندین ژن موثر شناخته شده در نقش "UPRmt" را مسدود کردند، اثر "متولازون" در افزایش طول عمر مشاهده نشد. این تأیید می کند که اثرات ضدپیری تقویت شده توسط "متولازون" به احتمال زیاد نتیجه فعال شدن یک پروسه ترمیم میتوکندری خاص است.
سرانجام پژوهشگران اثر "متولازون" را بر روی ژن "hsp-۶" (در انسان به نام "Hspa۹" شناخته می شود) در رده های سلولی انسان بررسی کردند و مشخص شد که این داروی متداول فشار خون موجب افزایش بیان ژن می شود.
هنوز روزهای آغازین انجام این تحقیقات است، بدین سبب نباید انتظار داشت که "متولازون" بطور ناگهانی بعنوان داروی معجزه آسای ضدپیری اعلام گردد. اما این مطالعه جدید، عناصر سازنده ارزشمندی را برای علم افزایش طول عمر، خصوصاً در تأیید ارتباط بین طول عمر و فعالسازی روند ترمیم میتوکندری ارائه می دهد.
"ناکادای" می گوید: آنچه بطور ویژه هیجان انگیز است این است که ما داروهای قابل تأیید موجود را در اینجا آزمایش کرده ایم و توانایی استفاده مجدد از داروهای موجود را برای کنترل پیری نشان داده ایم. کرم ها همیشه نکات زیادی به ما ارائه می دهند.
این مطالعه جدید در مجله Biogerontology انتشار یافته است.1399/10/06
19:48:14
5.0 / 5
1222
تگها: ساخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد