نتایج یك تحقیق جدید نشان می دهد

برخی دوقلوهای همسان دی ان ای یكسانی ندارند

برخی دوقلوهای همسان دی ان ای یكسانی ندارند

به گزارش اسمارت کاور نتایج یک مطالعه جدید در ایسلند حاکی از اینست که تمام DNA دوقلوهای همسان مشترک نیستند و برخی دوقلوهای همسان DNA یکسانی ندارند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، برطبق گزارش محققان در هفتم ماه ژانویه در نشریه "نیچر ژنتیک"(Nature Genetics) به صورت متوسط دوقلوهای همسان ۵.۲ تفاوت(جهش) ژنتیکی دارند. این یافته ها از این جهت حائز اهمیت می باشد چونکه این دوقلوهای همسان که دوقلوهای تک سلولی هم نامیده می شوند(زیرا از یک تخمک بارور حاصل می شوند) معمولا برای تشخیص آن که آیا صفات خاص و بیماری های آنها تحت تأثیر ژنتیک آنها است و یا محیطی که در آن زندگی می کنند، مورد بررسی قرار می گرفته اند. تصور می شد دوقلوهای همسان از نظر ژنتیکی یکسان هستند و تفاوت در سلامتی آنها درنتیجه ی محیطی است که در آن قرار گرفته اند اما یافته های جدید نشان داده است که برخی تفاوت ها ناشی از تفاوت ژنتیکی آنهاست.
محققان در ایسلند ترکیب کامل ژنتیکی (ژنوم) ۳۸۱ دوقلوی همسان را رمزگشایی کردند. از این تعداد ۳۸ دوقلو ژنتیک یکسان داشتند اما اغلب آنها تفاوت هایی در ژنتیک خود نشان دادند که احیانا در اوایل دوره ی رشد(یا درست قبل از زمانی که تخمک به دو بخش تقسیم می شده یا کمی بعد از تقسیم) بوجود آمده است. برخی از دوقلوها تفاوت ژنتیکی زیادی داشتند به صورت مثال ۳۹ دوقلو از این گروه بیشتر از ۱۰۰ اختلاف در ژنومشان نشان دادند.
یافته ها درمورد الگوهای جهش در دوقلوها نشان داده است که هنگام تشکیل این نوزادان، تخمک به صورت دقیق و منظم تقسیم نمی گردد. برخی از این دوقلوها در اثر جدا شدن یک سلول یا گروه کوچکی از سلول ها ایجاد شوند و تعداد سلول هایی که رویان از آن ایجاد می شود می تواند سبب این تغییرات ژنتیکی شود و هرچه تفاوت در تعداد سلول ها بیشتر باشد تفاوت بین دوقلوهای همسان هم بیشتر می شود.1399/10/19
22:27:30
0.0 / 5
1455
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد