مشاهده سلول های میكروسكوپی با یك روش 100 ساله!

مشاهده سلول های میكروسكوپی با یك روش 100 ساله!

دانشمندان استرالیایی روشی جدید جهت بررسی سلول های میکروسکوپی، بافت ها و سایر نمونه های شفاف کشف کردند. این روش با تقویت یک روش تصویربرداری قدیمی حدودا ۱۰۰ ساله به دست آمده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از سایمکس، محققان دانشگاه لا تروب(La Trobe) طی یک همکاری چهار ساله برای "نمایان کردن ناپیداها" از نانوموادی که به صورت خاص طراحی شده بودند، استفاده کردند تا میزان حساسیت طیف نمایی میکروسکوپی را افزایش دهند؛ روشی معمول در تصویربرداری که دانشمندان برای مطالعه گونه های زیستی از آن استفاده می نمایند.
این کشف که در مجله "نیچر فتونیک" انتشار یافته برای گروه وسیعی از دانشمندان مفید خواهد بود و می تواند به پیشبرد تحقیقات در زمینه درک و تشخیص بیماری ها کمک نماید.
پروفسور "برایان ابی"(Brian Abbey) که رئیس این پروژه در دانشگاه لا تروب است، می گوید: این کشف به دانشمندان کمک می نماید تا تغییرات جزئی در ساختار و ترکیب اجسام نازک نانو و یا شفاف را تشخیص دهند تا بدین سان خصوصیت ها و ساختار اصلی آنها بعد از قرارگیری زیر میکروسکوپ قابل مشاهده باشد. خصوصیت هایی که با روش های قبلی قابل تشخیص نبودند، حالا به لطف روش میکروسکوپی که دکتر "اوگنیو بالاور"(Eugeniu Balaur)، نویسنده اصلی و محقق ارشد "لا تروب" ساخته است، قابل مشاهده هستند.
این تحقیقات به ما این امکان را داده است که مراحل اولیه فرآیندهای تخریبی بیماری های تخریب عصبی مثل مالتیپل اسکلروزیس(MS) را عمیق تر شناسایی نماییم.
طیف نمایی میکروسکوپی یک روش نوری است که می تواند برای تولید تصاویری با کنتراست بالا از نمونه های شفاف مورد استفاده قرار گیرد. این روش نخستین بار در سال ۱۹۳۴ توسط "فریتس زرنیک"(Frits Zernike)، فیزیکدان برنده جایزه نوبل اختراع شد.
پروفسور "ابی" می گوید: این روش به دانشمندان اجازه می دهد تا سلول ها را در حالت طبیعی و بدون احتیاج به علامتگذاری و رنگ زدن بررسی نمایند. در نتیجه، ساختار و عملکرد آنها و حتی پویایی آنها را می توان بهتر درک کرد. ما حالا تجهیزاتی برای دستکاری مواد در مقیاس نانو داریم. نانوموادی که اختصاصی طراحی شده اند سبب ایجاد جهشی بزرگ به سمت جلو در زمینه تصویربرداری با کیفیت و با کنتراست بالا شدند. اساس این تحقیقات فعالیتهای زرنیک بوده است.
دکتر "ژاکلین اوریان"(Jacqueline Orian)، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه "لا تروب" و از محققان این تحقیقات می گوید: گروه در تلاش است تا این تحقیقات را ترجمه کرده و جهت استفاده به دست تمام دانشمندان سراسر جهان برساند. وی همینطور اظهار داشت: یکی از کاربردهای این روش ارزیابی داروهای مناسب برای ترمیم سیستم عصبی و غشای اطراف آنها به نام میلین است.
این پروژه با همکاری محققان مرکز سرطان پیتر مک کالوم(Peter McCallum)، دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا و آزمایشگاه های تحقیقات مرکزی جنوا(Genova) انجام شد.
منبع:

1399/11/09
12:23:51
0.0 / 5
1161
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد