كشف ۴ سیاره توسط دانش آموزان دبیرستانی

كشف ۴ سیاره توسط دانش آموزان دبیرستانی

اسمارت کاور کشف ۴ سیاره توسط دانش آموزان دبیرستانی


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دو دانش آموز دبیرستانی به اسامی "کارتیک پینگل"۱۶ ساله و "جازمین رایت" ۱۸ ساله چهار سیاره فراخورشیدی جدید را شناسایی کرده اند و این کشف سبب شده تا به آنها لقب "جوانترین ستاره شناسان"را بدهند.
این دو دانش اموز که هر دو در مدارس ماساچوست تحصیل می کنند در برنامه آموزشی تحقیقات دانش آموزی(SRMP) در مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیت سونیان (CfA) شرکت کرده بودند.
دانش آموزان همراه با کمک"تانسو دیلان"(Tansu Daylan) محقق فوق دکترای "موسسه اخترفیزیک و تحقیقات فضایی ام آی تی کاولی" داده های ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران(Transiting Exoplanet Survey Satellite) که به اختصار تس (TESS) نامیده می شود را مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار دادند.
آنها با هم بر روی "توی- ۱۲۳۳ " (TOI -۱۲۳۳) که یک ستاره درخشان خورشید مانند است تمرکز کردند و موفق به شناسایی چهار سیاره در حال چرخش به دور این ستاره شدند.
پینگل در این زمینه اظهار داشت: ما به دنبال تغییر نور در طول زمان بودیم و ایده ما این بود که اگر این سیاره از کنار ستاره یا از مقابل آن عبور کند، ستاره را می پوشاند و روشنایی آنرا می کاهد.
تس یک تلسکوپ فضایی است که تا حالا بیش از ۲۰ هزار سیاره فراخورشیدی گذری را کشف کرده است. تعدادی از آنها ممکنست ابرزمین بوده و در منطقه قابل سکونت واقع شده باشند. پینگل و رایت هنگام کاوش ستاره ۱۲۳۳ حداقل امیدوار بودند که یک سیاره شناسایی کنند، اما در مجموع چهار سیاره رصد کردند و بسیار هیجان زده شدند.
رایت اظهار داشت: من بسیار هیجان زده و بسیار شوکه شدم. ما می دانستیم که این هدف تحقیق دیلان بود، اما واقعاً یافتن یک سیستم چند سیاره ای و یکی از اعضای تیم اکتشاف بودن بسیار جالب بود.
سه سیاره از ۴ سیاره تازه کشف شده "کوچکتر از نپتون"(sub-Neptunes) شناخته می شوند و گازی هستند اما کوچک تر از نپتون هستند. در هنگام مشاهده سیارات پژوهشگران تعیین کردند که هر کدام از این سه سیاره مدار خود به دور ستاره ۱۲۳۳ را هر شش تا ۱۹.۵ روز کامل می کنند.
با این وجود سیاره چهارم به سبب اندازه بزرگ و سنگی بودن، "ابر زمین" نامگذاری شده است و این سیاره در کمتر از چهار روز به دور ستاره مذکور می چرخد.
آنها گفتند: این سیارات گرچه در یک سیستم ستاره ای شناسایی شده اند اما به سبب مدارهای مختلف، سیارات مختلفی با جو متفاوت و آب و هوای متفاوت هستند. بدین سبب ما می خواهیم در آینده روند اساسی شکل گیری و تکامل سیاره ها را با بهره گیری از این سیستم سیاره ای درک نماییم.
دیلان افزود که همکاری با پینگل و رایت در این مطالعه یک همکاری برد-برد بوده است. وی ادامه داد: من بعنوان یک محقق واقعاً از تعامل با افراد جوانی که برای آزمایش و یادگیری مشتاق هستند، لذت می برم.



1399/11/14
23:53:09
0.0 / 5
1074
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد