عكس روز ناسا؛

درخشش یك سحابی تاریك

درخشش یك سحابی تاریك

اسمارت کاور: ناسا بتازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری خیره کننده از یک سحابی تاریک منتشر نموده است.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، "کالدول ۹۹" (Caldwell ۹۹) که با نام کیسه زغال (Coalsack) نیز شناخته می شود یک سحابی تاریک واقع در صورت فلکی چلیپا است و همانند یک لکه تیره که در جنوب کهکشان راه شیری قرار دارد، به آسانی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده می باشد.
سحابی تاریک، ابری از گرد و غبار و گاز است که گازش نور میدان های ستارگان یا سحابی های تابان پشت سرش را که از این ابر می گذرند، جذب می کند. سحابی های تاریک، که به سحابی های جذبی نیز معروفند، هیچ تشعشعی از خود ندارند، ولی ممکنست نورهای جذب شده را به شکل امواج رادیویی یا انرژی مادون قرمز باردیگر بتابانند.
کالدول ۹۹ که هزاران سال است توسط اخترشناسان در نیمکره جنوبی رصد شده است، توسط شخص خاصی کشف نشده اما اروپایی ها نخستین بار درباره آن از کاوشگر اسپانیایی "ویسنته یانس پینزون" (Vicente Yáñez Pinzón) در سال ۱۴۹۹ آموختند. کالدول ۹۹ تقریباً ۶۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد و وسعت آن در حدود ۱۰۰ سال نوری است. گرد و غبار موجود در این سحابی نور ستارگان را جذب و سپس پخش می کند که این امر موجب می شود خیلی از آنها کم نورتر و قرمزتر به نظر برسند. گرد و غبار بین ستاره ای نیز چنان متراکم است که طول موج های نور مرئی را از اجرام پشت سر خود پنهان می کند.
منبع:

1399/11/23
13:20:19
0.0 / 5
1295
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد