در یك نوآوری جدید؛

دوربینی كه حس لامسه را به ربات ها اضافه می كند

دوربینی كه حس لامسه را به ربات ها اضافه می كند

اسمارت کاور: پژوهشگران دانشگاه کورنل با طراحی دوربین های تصویربرداری از سایه ابزار مختلف، قابلیت درک لمس را به ربات ها اضافه می کنند.به گزارش اسمارت کاور به نقل از نیواطلس، طراحی پوست الکترونیک برای ربات ها و افزودن حس لامسه به آنها می تواند کاربردهای جدیدی را برای این محصولات فناورانه به ارمغان آورد.
پژوهشگران دانشگاه کورنل رویکرد جدیدی را دراین زمینه به کار گرفته و سیستمی موسوم به «شادو سنس» ابداع نموده اند که مبتنی بر استفاده از یک دوربین قابل اتصال به لپ تاپ بوسیله پورت یو اس بی است. دوربین مورد اشاره را می توان در زیر سطح پوست شفاف غیر الکترونیکی ربات ها هم نصب کرد.
زمانی که فردی سطح بیرونی یک ربات مجهز به این دوربین را لمس کند، تغییر شدت تابش نور ناشی از نزدیک شدن دست به سطح بیرونی ربات توسط دوربین ثبت می شود و سپس دوربین به صورت خودکار مسیر سایه به وجود آمده را تعقیب می کند و با بهره گیری از الگوریتم های هوش مصنوعی منطقه لمس را دقیقاً مشخص کرده و در مورد واکنش مناسب تصمیم گیری می کند. سپس فرامین مربوط به هر واکنش به ربات مذکور منتقل می شود.
نمونه اولیه ربات تولید شده با استفاده از این فنآوری که دارای پوسته ای نایلونی است قادر می باشد با بهره گیری از فناوری مورد اشاره لمس با کف دست، لمس با دودست، بغل کردن، اشاره کردن و لمس با شدت و ضعف متفاوت را تشخیص دهد. دقت این فناوری بسته به شدت و جهت لمس از ۸۷.۵ تا ۹۶ درصد در نوسان است.
از این فناوری می توان برای تولید نمایشگرهای لمسی پیشرفته و دیگر محصولات الکترونیکی لمسی استفاده نمود.


منبع:

1399/11/24
22:42:19
0.0 / 5
1125
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد