تأثیر پیش دیابت بر سلامت مغز

تأثیر پیش دیابت بر سلامت مغز

به گزارش اسمارت کاور خراسان رضوی بررسی جدید محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) نشان داد، افراد مبتلا به پیش دیابت که سطح قند خون آنان بالاتر از حد طبیعی است، امکان دارد با خطر کاهش شناخت و زوال عقل عروقی مواجه شوند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان داده های ۵۰۰ هزار نفر با متوسط سن ۵۸ سال از Biobank UK (مطالعه طولانی مدت بیوبانک در انگلستان که سهم مربوطه از استعداد ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض محیط در ایجاد بیماری را بررسی می کند) را تجزیه وتحلیل کردند و دریافتند: به صورت متوسط در چهار سال، افرادی که سطح قند خون آنان از مقدار طبیعی بالاتر است، ۴۲ درصد بیشتر در معرض افت شناختی هستند و به صورت متوسط در هشت سال، ۵۴ درصد بیشتر به زوال عقل عروقی (زمانی که خون رسانی محدود به مغز به یاخته های این اندام صدمه می رساند) مبتلا می شوند.
این نتایج بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل اثرگذار مانند سن، محرومیت، استعمال دخانیات، شاخص توده بدن (BMI) و اینکه آیا شرکت کنندگان به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستند یا خیر به دست آمده است.
در افراد پیش دیابت، قند خون بیش ازحد معمول بالاست، اما به اندازه ای بالا نیست که آنرا در گروه دیابت نوع ۲ قرار دهند و این بدان معناست که این افراد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت هستند.
دکتر ویکتوریا گارفیلد، محقق اصلی این بررسی اظهار داشت: تحقیقات ما ارتباط احتمالی بین افزایش سطح قند خون (پیش دیابت) و افزایش خطرات کاهش شناخت و زوال عقل عروقی را نشان داده است. این بررسی بعنوان مطالعه مشاهده ای نمی تواند ثابت کند که سطح قند خون بالاتر سبب بدتر شدن سلامت مغز می شود. بااین حال، معتقدیم ارتباط موثری وجود دارد که باید بیشتر بررسی شود.
تحقیقات قبلی ارتباط بین نتایج افت شناختی و دیابت را یافتند، اما این بررسی برای نخستین بار نشان داده است که چگونه سطح قند خون بالا که دیابت نیست امکان دارد بر سلامت مغز تأثیر داشته باشد.
محققان در این تحقیق، میزان مختلف قند خون یا شاخص قندخونی (مقدار قندی را نشان داده است که بعد از مصرف کربوهیدرات ها در واحد زمان در بدن آزاد می شود) را با عملکرد در آزمایش های شناختی در زمان، تشخیص زوال عقل و ساختار مغزی با اسکن MRI مغز بررسی کردند.
لازم به ذکر است، هر یک از این اقدامات به زیرمجموعه های کوچک تر از نمونه Biobank محدودشده بود، برای مثال تنها ۱۸ هزار و ۸۰۹ شرکت کننده در آزمون شناخت پیگیری شدند.


در ابتدا شرکت کنندگان آزمایش HbA۱c(هموگلوبین ای وان سی) را انجام دادند که این آزمایش، میانگین سطح قند خون طی دو تا سه ماه گذشته را تعیین می کند. شرکت کنندگان بر مبنای نتایج به پنج گروه سطح کمتر از نرمال قند خون، مقدار طبیعی قند در خون، پیش دیابت و دیابت تشخیص داده نشده و بیماری دیابت تقسیم شدند.
محققان از داده های ارزیابی مکرر حافظه بینایی استفاده کردند تا مشخص کنند شرکت کنندگان افت شناختی پیداکرده اند یا خیر. باآنکه میزان مطلق افت شناختی کم بود، اما احتمال کاهش شناختی به ترتیب ۴۲ و ۳۹ درصد در افراد مبتلابه پیش دیابت و دیابت هم مشاهده شد.
محققان با بررسی تشخیص های زوال عقل دریافتند که پیش دیابت با احتمال بالاتر زوال عقل عروقی مرتبط می باشد که نوعی رایج زوال عقل ناشی از کاهش جریان خون در مغز است اما با بیماری آلزایمر مرتبط نیست. در این میان، افراد دیابتی سه برابر بیشتر از افرادی که سطح قند خون آنان طبیعی است، به زوال عقل عروقی مبتلا می شوند و همینطور بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری آلزایمر هستند.
نیشی چاتورودی، محقق ارشد این بررسی اضافه کرد: خطرات کاهش شناختی و زوال عقل در این گروه سنی نسبتا جوان خیلی کم است و موارد در رابطه با افزایش قند خون تأثیر اندکی در این افراد خواهد داشت. مبحث مهم، بررسی این مطلب است که آیا این اثرات با افزایش سن ادامه می یابد و یا اینکه بر روی سلامتی آنان تأثیر بیشتری خواهد گذاشت.
نتایج اسکن مغزی ۳۵ هزار و ۴۱۸ شرکت کننده در بیوبانک انگلستان نشان داد که پیش دیابت تا حدودی با هیپوکامپ کوچک تر مرتبط می باشد و ارتباط زیادی با ضایعات روی مغز (white matter hyperintensities، WMHs) دارد و هردو با اختلال شناختی در ارتباط با سن مرتبط هستند.
محققان گفتند: با افزایش فشارخون می توان بعضی از این تفاوت ها را توضیح داد، چونکه احیانا افرادی که از داروهای ضد فشارخون استفاده می نمایند دارای WMH بیشتر و حجم هیپوکامپ کمتر هستند.
محققان افزودند: استفاده از این داروها به جای تأثیر معکوس بر مغز می تواند شاخص فشارخون درمان نشده باشد. افراد مبتلابه پیش دیابت می توانند با داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، تحرک بیشتر و داشتن وزن مناسب خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ را کاهش دهند.
یافته های این بررسی در نشریه Diabetes، Obesity and Metabolism انتشار یافته است.1399/11/28
16:02:47
0.0 / 5
1086
تگها: ساخت , شركت , محقق
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد