وقتی ستاره دریایی به جنگ سرطان می رود!

وقتی ستاره دریایی به جنگ سرطان می رود!

اسمارت كاور: پژوهشگران روس در بررسی جدید خود دریافتند كه شاید بعضی از تركیبات موجود در بدن ستاره دریایی بتوانند به مقابله با سرطان كمك كنند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان "دانشگاه فار استرن فدرال"(FEFU) روسیه در بررسی جدید خود دریافتند که ترکیبات به دست آمده از چهار نوع ستاره دریایی می توانند سلول های سرطان سینه و سرطان روده بزرگ را در انسان هدف قرار دهند. آنها مواد مورد نظر را از نوعی ستاره دریایی موسوم به "Ceramaster patagonicus" خارج کردند که در جزایر کوریل زندگی می کند.
دانشمندان فار استرن، این پژوهش را با همکاری "شعبه شرق دور آکادمی علوم روسیه"(FEB RAS)، در جزایر کوریل انجام داده اند.
بگفته دانشمندان، ممکنست که ترکیبات موجود در این ستاره های دریایی، کار انتقال مواد مغذی را از دستگاه گوارش به سلول های محیطی بر عهده داشته باشند و مانند نمک صفراوی معده انسان عمل کنند. قبل از این فقط یکی از ترکیبات بدن ستاره های دریایی جدا شده بود.


دانشمندان در این پژوهش، اثر ضد سرطان این مولکول های غیرعادی را نشان دادند. آنها باور دارند که می توان مواد به دست آمده از ستاره دریایی را، یک روش بالقوه برای متوقف کردن بیماری های عصبی مانند آلزایمر در نظر گرفت برای اینکه این مواد، به سلول های عصبی کمک می کنند تا از مشکلاتی مانند سطح پایین اکسیژن و گلوکز نجات پیدا کنند.
نکته مهم اینجاست که ترکیبات به دست آمده از این ستاره دریایی، بازسازی سلول های سرطانی را در غلظت غیرسمی تحت کنترل درمی آورند و آنرا محدود می کنند. این مساله نشان میدهد که این ترکیبات احیانا سلول های سالم بدن را از بین نمی برند و می توانند امیدی برای پژوهش و آزمایش بیشتر باشند.
"تیموفی مالیارنکو"(Timofey Malyarenko)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: جالب اینجاست که این ترکیبات حدودا به صورت تصادفی و هنگامی پیدا شدند که من در جستجوی مولکول های لیپید یا چربی های جدیدی بودم که منشا آن ستاره دریایی است.
بگفته دانشمندان، شاید گام بعدی این پژوهش، تولید مولکول هایی مبتنی بر ترکیبات ستاره دریایی خواهد بود که خاصیت های درمانی بیشتری دارند. شاید بتوان با بررسی دقیق این ترکیبات جدید، فعال ترین مولکول ها را برای افزایش اثر دارو ارائه داد. این کار می تواند فرصت خوبی را جهت بررسی ترکیبات بدن انواع دیگر ستاره دریایی فراهم آورد. شاید این ترکیبات بتوانند در آینده حتی موثرتر باشند.
این پژوهش، در مجله "Marine Drugs" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/07
14:40:42
5.0 / 5
2309
تگها: تولید , دستگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد