درمانی جدید در مقابله با سلول های سرطانی مقاوم

درمانی جدید در مقابله با سلول های سرطانی مقاوم

خراسان رضوی محققان کلینیک مایو ایالات متحده، روشی جدید پروتون درمانی، برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی مقاوم در مقابل سایر روش های درمانی بوجود آورده اند. این روش LEAP نامیده می شود که مخفف «ذرات درمانی با افزایش بیولوژیک» است.


به نقل از مدیکال اکسپرس، بدن انسان روزانه ده ها هزار ضایعه دی ان ای (DNA) از منابع مختلف داخلی و خارجی دریافت می کند. بنابراین، سلول ها مسیرهای ترمیم پیچیده ای را برای ترمیم کارآمد DNA صدمه دیده تکامل می دهند.
دکتر رابرت موتر، محقق اصلی تحقیق و انکولوژیست پرتو از کلینیک مایو می گوید: «نقص در این مسیرهای ترمیم می تواند منجر به ایجاد بیماری هایی ازجمله سرطان شود.»
وی افزود: «نقایص در راه ترمیم DNA ATM-BRCA۱-BRCA۲ معمولا در سرطان مشاهده می شود و جهش سرطانی پستان و تخمدان در ژن های ترمیم کننده BRCA۱ و BRCA۲ شایع ترین علت آن است.»
دکتر موتر و همکاران وی یک روش جدید در عرضه پروتون درمانی برای هدف قرار دادن تومورهای دارای نقص ذاتی در راه ترمیم DNA ATM-BRCA۱-BRCA۲ عرضه کردند.
دکتر ژنکون لو از دیگر محققان این تحقیق اظهار نمود: «میزان انتقال انرژی یا دوز یکسان به سلول های سرطانی با استفاده از الگوی رسوب انرژی متراکم با LEAP با انتشار بیشتر همان انرژی که معمولا با فوتون و پروتون درمانی معمولی انجام می شود با یکدیگر مقایسه شدند و با تعجب کشف کردیم که سرطان های دارای نقص ذاتی در راه ATM-BRCA۱-BRCA۲ کاملا به یک روش جدید پروتون غلیظ حساس هستند.»
دکتر لو می گوید: در این روش بافت های طبیعی اطراف ذخیره و مکمل عناصر ترمیم کننده DNA شده و آنرا سالم نگه می دارند. همینطور دریافتیم که می توانیم دستگاههای ترمیم DNA را با استفاده هم زمان از یک مهارکننده ATM و تنظیم کننده پاسخ بدن در مقابل صدمه DNA، از راه داروسازی ارتقاء دهیم تا سلول های مسلط به ترمیم را کاملا به LEAP حساس کنند.
دکتر موتر می گوید که خصوصیات جسمی مشخص پروتون ها در مقایسه با پرتودرمانی معمولی مبتنی بر فوتون به انکولوژیست های پرتو اجازه می دهد تا از بافت های طبیعی مجاور با دقت بالاتری استفاده کنند.
ایشان در ادامه اضافه کرد: این روش، یک تغییر پارادایم در درمان است که به باعث آن واکنش های بیولوژیکی تازه کشف شده ناشی از غلظت رسوب انرژی پروتون در سلول های سرطانی با استفاده از تکنیک های جدید برنامه ریزی تابش امکان دارد شخصی سازی پرتودرمانی را بر مبنای بیولوژی تومور بیمار امکان پذیر سازد.
محققان بیان کردند: یافته های آنان حاصل چندین سال پیشرفت بالینی از راه همکاری با متخصصان فیزیک، زیست شناسی پرتو و مکانیسم های ترمیم DNA است. دکتر موتر و گروه انکولوژی پرتو در کلینیک مایو در حال انجام آزمایش های بالینی برای آزمایش ایمنی و کار آیی LEAP در انواع مختلف تومور هستند.
پروتون درمانی یک شکل بسیار پیشرفته از پرتودرمانی است که نسبت به روش های دیگر عوارض کمتری دارد و سلول های سرطانی را با نهایت دقت از بین می برد و بافت سالم را دور می زند.
منبع:

1399/11/30
21:39:48
0.0 / 5
928
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد