ابداع تلویزیونی برای حیوانات!

ابداع تلویزیونی برای حیوانات!

اسمارت کاور: پژوهشگران استرالیایی، نوعی تلویزیون مبتنی بر پرتو ماوراءبنفش ابداع نموده اند که می تواند به پژوهشگران کمک نماید تا بفهمند که حیوانات چگونه جهان را می بینند.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندان "دانشگاه کوئینزلند"(University of Queensland) استرالیا، نوعی تلویزیون ماوراءبنفش ابداع نموده اند که می تواند به پژوهشگران در درک بهتر این مساله که حیوانات چگونه جهان را می بینند، کمک نماید.
تا حالا نمایشگرهای استانداردی که روی وسایلی مانند تلویزیون ها یا کامپیوتر ها نصب می شوند، برای نمایش محرک های بینایی در پژوهش های مربوط به بینایی حیوانات مورد استفاده قرار گرفته اند اما هیچ کدام نتوانسته اند بینایی ماوراءبنفش را که توانایی دیدن طول موج های نور کوتاه تر از ۴۰۰ نانومتر است، آزمایش نمایند.
دکتر "ساموئل پاول"(Samuel Powell)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این تکنولوژی جدید، اسرار مربوط به بینایی همه انواع حیوانات همچون ماهی ها، پرندگان و حشرات را آشکار خواهد ساخت.
وی ادامه داد: تلویزیون های مخصوص انسان بطور کلی از سه رنگ قرمز، سبز و آبی برای ایجاد تصاویر استفاده می نمایند اما نمایشگرهای تازه توسعه یافته ما دارای پنج رنگ همچون بنفش و ماوراءبنفش هستند. حالا با بهره گیری از این نمایشگر می توانیم شکل های ساده را به حیوانات نشان دهیم تا توانایی آنها در تشخیص رنگ ها از یکدیگر یا درک آنها از حرکت را با حرکت الگوهای نقطه ای محک بزنیم. ما نام این فناوری را "تلویزیون ماوراءبنفش"(UV-TV) گذاشته ایم اما شک دارم که کسی بخواهد آنرا در خانه خود داشته باشد.
پاول افزود: اگر بخواهید که تلویزیون ماوراءبنفش را تماشا کنید، باید عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب داشته باشید و وضوح تصویر این تلویزیون نیز نسبتا پایین است؛ بدین سبب نباید انتظار داشته باشید که به زودی، شبکه های مورد علاقه خودرا در آن تماشا کنید. این وضوح کم، برای نشان دادن الگوهای نقطه ای به ماهی و بررسی درک آن در آزمایش موسوم به "آزمون ایشیهارا"(Ishihara test) کافی است. آزمون ایشیهارا، برای افرادی که آزمایش بینایی رنگ را پشت سر گذاشته اند، آشنا است.
انسان ها در این آزمایش، یک شماره را که در پس شمار زیادی از نقاط رنگی پنهان شده است، می خوانند اما از آنجائیکه حیوانات نمی توانند شماره ها را مانند انسان ها بخوانند، آموزش می بینند که نقطه عجیبی را در بین زمینه ای از نقاطی با رنگ های متفاوت پیدا کنند.


دکتر "کارن چنی"(Karen Cheney)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این فناوری به پژوهشگران امکان خواهد داد تا درک خودرا در مورد زیست شناسی حیوانات گسترش دهند. الگوهای رنگ بسیاری در طبیعت وجود دارند که برای ما قابل دیدن نیستند برای اینکه ما نمی توانیم پرتو ماوراءبنفش را تشخیص دهیم. زنبورهای عسل از الگوهای ماوراءبنفش استفاده می نمایند تا جای شهد گل را بیابند و ماهی می تواند افراد را با بهره گیری از الگوهای ماوراءبنفش تشخیص دهد. ما بتازگی بررسی بینایی دلقک ماهی را که برخلاف انسان، بینایی حساس به پرتو ماوراءبنفش دارد، مورد بررسی قرار داده ایم.
وی ادامه داد: پژوهش ما نشان میدهد که راه راه های سفید روی بدن دلقک ماهی نیز پرتو ماوراءبنفش را منعکس می کنند؛ بدین سبب ما باور داریم که ممکنست ماهی ها از سیگنال های رنگ ماوراءبنفش برای تشخیص یکدیگر و تسلط بر گروه اجتماعی استفاده کنند. این فناوری به ما امکان می دهد تا بفهمیم که حیوانات چگونه جهان را می بینند و به سوالات قابل توجه در مورد رفتار حیوانات پاسخ دهیم.
این پژوهش، در مجله "Methods in Ecology and Evolution" به چاپ رسید.
منبع:

1399/12/03
12:33:23
0.0 / 5
1149
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد