به مناسبت ۵ اسفند روز مهندس،

مهندسان، افرادی كه راحتی امروز را مدیون آنها هستیم

مهندسان، افرادی كه راحتی امروز را مدیون آنها هستیم

به گزارش اسمارت کاور مهندسی از رشته هایی است که بر حوزه های گوناگون همچون پزشکی و فناوری اثر داشته و جوامع را تحت تأثیر قرار می دهد.


به گزارش اسمارت کاور به نقل از ایسنا، جهان در حال تغییر است و مهندسان کسانی هستند که نقش بسزایی در این تغییر بر عهده دارند. بیشتر خدمات و تولیدات جهان امروز، عناصری از مهندسی را در بر دارند که راه را برای آنها هموار می کنند تا زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهند. مهندسان باید خلاق، کنجکاو و کارآمد باشند تا بتوانند جهان در حال تغییر را تحت کنترل درآورند.
طیف گسترده رشته های زیرمجموعه مهندسی به این معناست که حتما بخشی وجود خواهد داشت که از نظر دانشجو جذاب باشد. دانشجو به هر رشته ای شامل مهندسی عمران، برق، شیمی یا مهندسی مکانیک علاقه داشته باشد، می تواند جایی برای خود پیدا کند.
در جهان پیشرفته فناوری، به مهندسان نیاز داریم تا ایده ها را به حقیقت تبدیل نماییم. مهندسان با استفاده از اصول ریاضیات و علوم، چاره هایی را برای بزرگترین مشکلات فنی جهان عرضه می دهند.
مهندسان می توانند کارهای گوناگونی از ساختن پل های جدید گرفته تا ساختن پریزهای برق، کار کردن روی جلوه های ویژه فیلمهای پرفروش یا آزمایش هواپیماها و محصولات حوزه هوافضا را انجام دهند.
کارهای مهندسان، حد و مرز ندارد اما همه این افراد برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش می کنند؛ ساختن یک جهان پایدار. هر آن چه که مهندسان قصد دارند به واسطه دانش خود به آن برسند، با آن چه که زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد، قابل قیاس نیست.
می توان اظهار داشت که مهندسان، جهانی را که ما در آن زندگی می نماییم، به صورت کامل تغییر می دهند و بر عناصر گوناگون آن همچون خانه ها، پل ها، سفر فضایی، خودرو ها و فناوری اطلاعات اثر می گذارند. ایده های نوین، قلب کارهایی هستند که مهندسان انجام می دهند. آنها دانش خویش را به کار می گیرند تا جنبه های جدید و هیجان انگیزی بیافرینند و هر مشکلی را که امکان دارد به وجود بیاید، حل کنند.

مهندسی و پزشکی
حوزه های پزشکی و سلامت تا حدود زیادی تحت تأثیر مهندسی قرار گرفته است. پیشرفت در فناوری های پزشکی، بر عهده مهندسان است و بدون کمک آنها، پیشرفت های جدیدی در فناوری های حوزه پزشکی صورت نمی گیرد. مهندسی با موفقیت های قابل توجه خود، این امکان را فراهم نموده است تا مشکلات پزشکی جامعه امروز درک شوند.
دریچه های مصنوعی قلب، دستگاههای ام آرآی و خیلی از نوآوری های دیگری که حالا آنها را در حوزه پزشکی طبیعی می دانیم، حاصل تعامل میان مهندسی و پزشکی هستند. در عصر پیشرفت پزشکی شخصی سازی شده و هوش مصنوعی، اهمیت مهندسی در پزشکی رو به افزایش است. مهندسان حوزه مهندسی زیستی قلب و عروق حالا مدلهای پیچیده و مخصوص هر بیمار را می سازند و بدین ترتیب، به پزشکان در تشخیص و درمان بیماری های قلبی کمک می کنند. این ابداع های پیشگامانه، تنها با همکاری گروه های چندرشته ای از پژوهشگران، پزشکان و مهندسان امکان پذیر است.
دانشکده های مهندسی به واسطه توسعه رشته مهندسی پزشکی، به دانشجویان کمک می کنند تا نه تنها در مورد ابزارها و مفاهیم مهندسی یاد بگیرند، بلکه نحوه استفاده از این مفاهیم را برای مقابله با چالش های پزشکی امروز به آنها یاد می دهند. خیلی از جنبه های جدید مراقبت از سلامت، از طراحی ایمپلنت ها گرفته تا ساخت سامانه های ایمن سوابق پزشکی، به جذب مهندسان پزشکی نیاز دارد. همه مفهومی که در مهندسی پزشکی وجود دارد، همکاری است. مهندسان با پزشکان و پژوهشگران همکاری می کنند تا به ابداع سیستم ها، تجهیزات و ابزاری بپردازند که مشکلات بالینی را حل می کنند. این رشته می تواند در حوزه های گوناگون همچون تشخیص از راه دور و پزشکی دقیق به کار برود و نیازهای پژوهشی را برطرف کند.
نقش مهندسی در خیلی از شرکتهای حوزه پزشکی، زیست فناوری و شرکتهای تولیدکننده ابزار پزشکی رو به افزایش است. متخصصان حوزه بهداشت و درمان، مهندس نیستند و مهندسان هم متخصص حوزه بهداشت و درمان نیستند؛ ازاین رو فرصت بزرگی برای مهندسان فراهم می شود تا بتوانند این مشکلات را به واسطه همکاری برطرف کنند.
مهندسی در بخش های مراقبت از سلامت، این فرصت را برای مهندسان فراهم می آورد تا تجربه مهندسی خویش را با روشی کاملا مثبت بهبود ببخشند. تفاوتی که مهندسی در این عرصه ایجاد می کند، به شکلی است که در هیچ بخش دیگری از مهندسی نمی توان دید.

مهندسی و فناوری
مهندسان، دلیل رشد خارق العاده فناوری در هر نسل هستند. مهندسان، امکان ساخت ماهواره و ماشین آلات گوناگونی را فراهم می کنند که با کمک آنها می توانیم جهان را درک نماییم و زندگی روزانه خویش را شکل دهیم.
مهندسان به حفظ سرعت یک جهان همیشه پویا کمک می کنند. جاده ها، بزرگراه ها، پل ها، راه آهن، دسترسی به آب، حمل و نقل هوایی و مواردی از این دست، با تلاش مهندسان امکان پذیر شده است. با ردیابی تاریخچه این تلاش ها می توان به تحولی دست یافت که رشته مهندسی در سبک زندگی جوامع بوجود آورده است.
یکی از بزرگترین نقاط عطف مهندسی در حوزه فناوری طی سالهای گوناگون، برق بوده است. کشف برق و توسعه آن در سرتاسر جهان، به پیشرفت های قابل ملاحظه ای منجر گردیده است. برق همچنان به واسطه مزایای گوناگون خود مانند گرمایش، روشنایی، برقراری ارتباط، حمل و نقل، تهویه مطبوع و تولید کالاهای گوناگون، بر زندگی روزمره مردم اثر می گذارد. زندگی به واسطه برق، ساده تر و سالم تر می شود و نمی توان زندگی را بدون آن تصور کرد.
پیش از این که مهندسان به ساخت و توسعه خودرو ها بپردازند، تصور می شد که هر شخص باید کیلومترها پیاده روی کند تا به مقصد خود برسد. اختراع خودرو و توسعه آن، به مردم سراسر جهان کمک کرد تا به مقاصدی دست یابند که قبل از آن هیچگاه نمی توانستند به آسانی به آنها برسند. همینطور اختراع خودرو ها، به حمل و نقل ساده تر کالاها و رشد اقتصادی جوامع کمک کرد.
ساخت هواپیما، نقطه عطف دیگری است که مهندسان موفق شده اند به آن برسند. نوآوری های صورت گرفته در صنعت هواپیمایی و توسعه آن، امکان سفر و حمل و نقل هوایی را پدید آورد.
امروزه حمل و نقل هوایی به علت سرعت خود و کمک کردن به مسافران برای دسترسی ساده تر به مقاصد گوناگون، اعتبار فراوانی را به دست آورده و به خاطر تعاملات ساده تر فرهنگی و تجاری، رشد اقتصادی کشورهای گوناگون را تقویت کرده است.
یکی از دیگر کارهای مهم مهندسان طی سالهای گذشته، صنعت لوله کشی است. دسترسی به آب در قرون گذشته برای خیلی از مردم جهان، یک معضل به شمار می رفت اما تلاش ها و نوآوری های مهندسان برای رفع چالش ها، به برطرف شدن این معضل کمک کرد. قبل از عرضه فناوری های پیشرفته در حوزه آب، بیماری های کشنده بسیاری مانند وبا، به واسطه آب در کشورهای گوناگون بخصوص کشورهای جهان سوم گسترش می یافت. سیستم های تصفیه آب و لوله کشی، آب سالم را به آسانی در دسترس مردم قرار دادند، به صورتی که در خیلی از نواحی شهری و روستایی، مردم می توانند با چرخش شیر آب، به آب تمیز دست یابند. تلاشهای مهندسان در این عرصه توانست به واسطه کاهش بیماری های ناشی از آب، افزایش تولید محصولات کشاورزی و کاهش مرگ و میر نوزادان، میزان امید به زندگی را افزایش دهد.
ابداع فناوری های هسته ای هم یک نقطه عطف مهم در مهندسی به حساب می آید. مهندسان، انرژی هسته ای را در حوزه های گوناگون همچون پزشکی به کار گرفته اند. به کارگیری فناوری های هسته ای طی دهه های گذشته، احساسات متفاوتی را در بین جوامع گوناگون بوجود آورده است اما در این میان نمی توان دستاوردهای حوزه مهندسی را نادیده گرفت.
قطعا می توان گفت این استدلال که مهندسان در نوآوری های مختلف و پیشرفت های فنی خود، همه چیز ساخته اند، استدلال درستی است. آنها به واسطه یک شبکه از پیچیدگی های نفس گیر، لایه به لایه از هر بخش زندگی انسان را لمس کرده اند.

مهندسی و ارتباطات
به واسطه پیشرفت های حوزه مهندسی، نحوه برقراری ارتباط میان انسان ها به صورت قابل ملاحظه ای بهبود یافته است. هم اکنون می توانیم هر زمان از روز و در هر نقطه از جهان با مردم ارتباط برقرار نماییم. پیشرفت ارتباطات، نحوه تجارت و گفتگوی روزانه با دوستان، خانواده و غریبه ها را بهبود بخشیده است.
مهندسان باید از نوآوری های صورت گرفته در صنعت ارتباطات آگاه باشند. قبل از پیشرفت فناوری در حوزه ارتباطات، کسب اطلاعات در ارتباط با یک مکان از مکان دیگر، بسیار دشوار بود اما به لطف تلاشهای مهندسان حالا تلفن های همراه را در اختیار داریم. همه افراد به رادیو و تلویزیون دسترسی دارند و می توانند اطلاعات در ارتباط با نواحی گوناگون را به سادگی در خانه خود دریافت نمایند.
به واسطه فناوری های دیجیتال که امروز در اختیار ماست، امکان ارتباط بی سیم به آسانی فراهم گشته است. تلویزیون و رادیو با پخش اخبار و اجرای زنده در زمان واقعی برای مخاطبان، به ابزاری برای تغییر اجتماعی تبدیل گشته اند. مهندسان طی سالهای گذشته، به ابداع آنتن ها، خازن ها، میکروفون ها و کنترل های از راه دور پرداخته اند که به تقویت ارتباطات کمک می کنند. امروزه حدودا همه افراد، صاحب رادیو، تلویزیون و تلفن همراه هستند و از آنها برای ارتباطات روزمره خود استفاده می نمایند.

مهندسی و فضا
بازدید از فضا شاید در گذشته یک رویا بوده باشد اما به لطف تلاشهای مهندسان، دیگر این طور نیست. "ایستگاه فضایی بین المللی" (ISS)، بزرگترین و پیچیده ترین اقدام علمی در حوزه فضا به حساب می آید و به دانشمندان، تحلیلگران و مهندسان امکان می دهد تا از سراسر کره زمین گرد هم بیایند و پژوهش هایی را انجام دهند که نمی توان آنها را در جای دیگری انجام داد. بدین ترتیب پژوهشگران به پاسخ سوالاتی می رسند که سال ها بی پاسخ مانده اند.
مهندسان حوزه فضا، کارهای گوناگونی را برای تسهیل سفرهای فضایی ایمن و کاوش در فضا انجام می دهند. آنها معمولا در مهندسی هوافضا تخصص دارند و به طراحی فضاپیما، ماهواره و موشک می پردازند. خیلی از مهندسان حوزه فضا، در ناسا کار می کنند تا طراحی و ساخت فضاپیماهای جدید را مدیریت کنند اما امکان دارد که مهندسان در شرکتهای خصوصی که در این عرصه فعال می باشند هم کار کنند. این شرکت ها برای کمک به سفرهای فضایی خصوصی فعالیت می نمایند و پیشرفت هایی مشابه پیشرفت هایی مشابه پیشرفت های سازمان های فضایی را شکل می دهند.
به صورت کلی می توان گفت هیچ جنبه ای از جهان امروز وجود ندارد که تحت تأثیر مهندسان قرار نگرفته باشد. نکته مهم این است که مهندسی همچنان به شکلی عادی و سودمند بر جامعه تأثیر می گذارد و به بهبود کیفیت زندگی کمک می نماید.
مهندسان عقب نشینی نمی کنند، بلکه با استفاده از نوآوری و خلاقیت و با به کارگیری دانش خود، جهان را تحت تأثیر قرار می دهند.1399/12/04
13:33:37
0.0 / 5
1235
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسمارت کاور
smartcover.ir - مالکیت معنوی سایت اسمارت كاور متعلق به مالکین آن می باشد